Indie, do toho! (festivalový název)

• Indie

Chak De! India

Drama / Romantický / Sportovní / Rodinný

Indie, 2007, 153 min

Stylově velmi západní indický snímek je nejsilnější ve své vztahové rovině. Postavy samy o sobě příliš zajímavé nejsou, jedná se spíše o tradiční prototypy, z nichž každý má jeden silný vzorec chování. Jejich smíšením ovšem vznikl velmi zajímavý mix, ve kterém to jiskří na všechny strany. Chvályhodný je i fakt, že přestože se do snímku dostalo i moralizování a notná dávka patosu (díky kterému budete hrdí, na to že jste Indi), působí to přirozeně a nenuceně. Nadšení brzdí jen zaváhání v akčních scénách, které byly na můj vkus trochu méně zdařilé. Ať se jedná o samotné zápasy, které jsou nenapínavé a velmi předvídatelné (bohužel nejen ve výsledku, ale i v průběhu), případně scény typu pranice u McDonalda, jež jsou povětšinou přetažené a nepříliš přehledné.(3.7.2012)

Já mám prostě na indické filmy slabost. Nejenže mají skvělé barvy, dobrý zvuk, ale hlavně rytmickou hudbu. A i když nemusím filmy ze sportovního prostředí, tento snímek mne ani na chvíli nenudil. Naopak, náramně jsem se bavil. A taky jsem si z filmu vzal velké ponaučení : "Slibuji, že už si nebudu v práci hrabat na vlastním písečku, ale budu se snažit o týmovou práci!" Tak přísahám!......(1.2.2009)

U Indie bezmezně obdivuju, jak z každýho sebeblbějšího tématu dokáže vytáhnout délku klidně tří hodin a ono to prostě nenudí, nechápu to, ale je to tak, dokonce bych řek, že Indové maj průměrně nejdelší filmy na světě, fakt neuvěřitelný, Nicméně pozemní hokej opravdu neni vhodná volba pro sportovní film, kterej hodně spoléhá na napínavý momenty v zápasech, protože tenhle sport prostě nedokáže moc strhnou a nepomohl tomu ani režisér a už vůbec ne kameraman. Ale bylo to docela zajímavá osvěžující novinka na poli sportovních filmů kde většinou hraje prim hokej, fotbal, basket nebo poslední dobou americkej fotbal.(29.7.2009)

Stačí jedna neproměněná penalta a sportovní gesto po utkání s úhlavním rivalem z Pákistánu a kapitán pozemních hokejistů Indie Kabir Khan je rázem považován za zrádce. Po 7 letech se mu naskytne příležitost napravit si reputaci. Jako trenér ženské reprezentace má za úkol připravit tým, v jehož úspěch nikdo nevěří, na nadcházející Mistrovství světa v Austrálii. Nebude to lehké... Chak De! India (Go! India) je doslova ztělesněním ideálního sportovního filmu. Jsou v něm vrchovatě přítomny všechny esence, jež má snímek z prostředí sportu mít. Tvrdé tréninky, tryskající emoce, rivalitu, kamarádství, poutavé až strhující zápasy, okamžiky napětí a dojetí, několik dramatických zákrut... A jako bonus neokoukaný pozemní hokej. Při výborně podaném Mistrovství světa, které ukrajuje z dvouapůlhodinové stopáže bezmála hodinu, nelze mančaftu sympatických holek ve světlemodrém nedržet palce a neprožívat s nimi každičkou vteřinu na hřišti i vně něj. Podmanivou atmosféru dotváří výtečná hudba a parádní výkon Shahruka Khana v roli trenéra. Obrovské překvapení a jeden z nejlepších filmů letošního roku. Go, India, Go!(7.10.2007)

Kdopak se nám to tady podíval na Velké vítězství ? A hodně se jím inspiroval, včetně křehkého vztahu trenéra k vdané hráčce? Jenomže zatímco Velké vítězství inspirovaly skutečné události, tady se mi zdá, že jde jen o nacionální pohádku, kterak se podceňovaný indický tým pozemních hokejistek stal světovou senzací. Chybělo mi větší kamarádství mezi hráčkami, jejich vzájemná pomoc. V indické variantě jde skutečně jen o sport a postoj k týmové hře. A právě ty souboje s hokejkami na trávě pro mě byly nepřehledné. Kolikrát jsem vůbec nevěděla, kdo a kam praštil ten malý míček. Možná jsou zmatečné souboje pro pozemní hokej typické, což nemůžu posoudit, protože jsem ho nikdy neviděla. Ale ve filmu, kde zápasy tvoří podstatnou část stopáže, mi to překáželo. ____ Památná je ale jedna bitka v rychlém občerstvení mezi holkami a kluky, nehledě na to, že je zjevně markýrovaná.(31.8.2016)