Betonová zahrada

• Česko Cementová zahrada (více)

Snímek scénáristy a režiséra Andrewa Birkina CEMENTOVÁ ZAHRADA je adaptací známé novely současného britského spisovatele Iana McEwana. Mysteriózní a místy bizarní příběh, vyprávěný z pohledu pubertálního chlapce, překvapuje svou originalitou, otevřeností a dokonalým zvládnutím látky. Zachycuje situaci čtyř sourozenců, kteří v osamělém domě po náhlé smrti otce pohřbí ve sklepě do betonu zemřelou matku, aby mohli zůstat pohromadě jako "páni" domu a neskončili v sociálním ústavu. Děj se odehrává v několika horkých letních týdnech v nevábném prostředí zanedbané periferie. Všudepřítomná atmosféra zmaru a nehybnosti obklopuje dětské postavy, které prožívají zcela všední, drobné epizody. Musejí se však vyrovnat s obrovským vnitřním tlakem, s nelehkým údělem dětství a puberty. Nejstarší sourozenci, Jack a Julie, nakonec dospívají ke incestu (krvesmilstvu), přičemž si uvědomují, že se tím uzavírá patrně nejvýznamnější etapa jejich života. (oficiální text distributora)

FandaF

Tohle je podle mne umění. Film bez chyby, který prostě zaujme a určitě na něj nezapomenete. Výborné výkony a vůbec všechno, zřejmě i výborná předloha, kterou jsem však nečetl. Zvláštně krásná a půvabná Charlotte Gainsbourg. ()

beruskaska

Naturalistické téma incestu viděné očima dospívajícího adolescenta. Vykořeněnost, touha po svobodě a žít si po svém i za cenu bizarnosti. Přesto je tento film zvláštní... ()

AlDelon

Nemíním kvalitu a nevídanou magiku filmu shazovat, já jen říkám že je pln nemoci, to zdůrazňuji, že snad každá postava má nemocnou mysl (nakonec byl jediným neústavním člověkem jen příběhově nerozvedený otec, a to se zpočátku jevilo jinak!). Co je zajímavější, že je Betonová zahrada tak neobyčejná, až to člověku nepřijde (((a proto to zdůrazňuji))).  Nicméně, ať se na to dívám jak chci, určitě jsem byl divákem výjimečné filmové atmosféry, to je jisté jak facka. ()

Woyczek

Autorům se na první místě podařilo vynikajícím způsobem zachytit těžkopádnou a dusnou atmosféru léta i vztahů mezi dětmi navzájem. ()

naytsirk

Mé první setkání s Charlotte Gainsbourgovou a hned takové intenzivní. Knihu jsem nečetl, prý je tam ten smrad ze sklepa cítit mnohem víc... Nevím, ale já ho cítil dostatečně i z filmu... ()

lapatata

Girls can wear jeans and cut their hair short, wear shirts and boots, because it's okay to be a boy. But for a boy to look like a girl is degrading, because you think that being a girl is degrading. But secretly, you'd love to know what it's like.... wouldn't you? What is feels like for a girl... Nezapomenutelný film s vynikajícími herci a neuvěřitelně sugestivní atmosférou. ()

DanielleH

U toho snímku se nemohu zbavit pocitu, že autor počítá se znalostí předlohy od Iana McEvena, neboť je založen na dlouhých uměleckých záběrech, ale vytrácí se dialogy, které byly alespoň pro mne v příběhu důležité. Určitě mu nejde upírat jeho kvality, zvláště když je hlavní postava ztvárněna Charlotte Gainsbourgovou (určitě i díky její osobě, na mne film působil trochu trierovsky (Lars von Trier)). Myslím, že lecjakého náročnějšího diváka solidně uspokojí, jen by dle mého názoru bylo vhodné, pustit si jej až po přečtení knihy. ()

Dupac

Ze zpracování Betonové zahrady mám stejnou směs smíšených pocitů jako z McEvanova románu. Což by mohl být i kompliment, nebýt strnulé režie a (vzhledem k tempu příběhu) natažené stopáže. ()

Broen

Nechutný. A k tomu incestu došlo asi jen tak náhodou...Nějak si to samo plynulo a hop, najednou spolu byli v posteli a byl konec. A herečka v podání sestry Julie mi byla značně nesympatická. Tfuj. ()

amanda7

Skoro som zabudla na tento veľmi silný zážitok. Je to už nejaká doba čo som to videla vo filmovom klube ale sila zážitku zostáva. Vždy keď to počujem, spomeniem si ako som to v kine cítila. Bolo to fakt drsné. Veľa ľudí má naozaj ťažký život. ()

HonourUK

Původně jsem chtěl dát jen 2*, ale ostatní hodnocení a komentáře mě nutí k zamyšlení, jestli nejsem náhodou se svým názorem vadnej. Rozhodně ale nesdílím nadšení vás všech ostatních. Ten příběh měl každopádně navíc a je mi líto promarněné šance. Herci byli v pořádku až na toho nejdůležitějšího. Nic jsem mu nevěřil. Jeho masturbační schopnosti nezpochybňuju, ale co se týče herectví tak to byla bída. Vrcholem asi byla scéna, kdy balil matku do deky a pak se sevřel do nervové křeče. To jsem málem vyprsk smíchy. Takže díky vám ostatním ***. ()

corax8

Bohužel se filmu nepovedlo mne nějak zaujmout. Film je silný, ale pro mne nešel moc pod povrch. Z takovýho tématu se dalo vytřískat mnohem víc. Až závěr je impozantní. ()

Amy Rich Roll

Mám pocit, že film kopíruje knihu do posledního písmene, přesto se nemohu ubránit pocitu, že to, co funguje na papíře, nefunguje stejným způsobem na filmovém plátně. Kniha je místy velmi erotická (vztah mezi sourozenci), což mi ve filmu chybělo (závěrečná incestní scéna to moc nevykompenzovala - naopak by se spíše mohlo zdát, že tam ani nepatří). Film dle mého názoru není špatný, jen mě neoslovil tak jako kniha. Za povedené filmové zpracování jiné Ian McEwanovy knihy považuji třeba Pokání (Atonement). ()