Betonová zahrada

Bernd Lepel

Kostýmy:

Bernd Lepel
  • italka63

Měla jsem divný, rozpačitý pocit neskutečna, ne z incestu, který nám byl předestřen, ale z toho,jak se vlastně dospělý kluk a dívka nedokáží ani na milimetr přiblížit realitě a zcela uvědomněle k němu kráčí s radostí v srdci, vždyť je to přirozené, když tu není milovaná maminka, dali jsme ji jen tak ve sklepě do betonu, aby nám nechyběla. A že její další dva potomci si poněkud divněji hrají též,to jako starší sourozenci chápeme také,potřebují zaplnit citovou prázdnotu a nás si berou za příklad , vždyť na tom není vůbec nic divného a tak to má být..... Oceňuji herecký výkon obou hlavních představitelů, toť vše.(15.8.2013)

6/10 - Natočeno podle novely Iana McEwana s kontroverzním obsahem (matka umírá, děti ji zalijí ve sklepě betonem a jejich život od té chvíle přestane postrádat jakákoliv pravidla) a šokujícím závěrem (incest mezi sourozenci); film je stravitelnější a tvářící se jako "art" (prostřihy do minulosti na pláž s červeným drakem apod.). Milovníci filmů typu Snílci budou zřejmě zklamáni a hledači hlubších poselství v tom nic moc světoobjevného nenajdou. Celkově mám jak z knihy, tak zejména z filmu pocit, že zase takové terno zapsané zlatým písmem do dějin světové literatury, resp. kinematografie to není...(8.2.2009)

3 a půl. Ačkoliv je to výborně natočený příběh co se týče kamery, prostředí, hereckých výkonů a režie, velice jemný, poetický, náladový a melancholický, je to celkem nuda. Chtělo to ještě více přitlačit na pilu kontroverze, téma se tomu přímo nabízí, ale to by se režisér nesměl bát. Není to pro každého. Mně se to líbilo, ale většinovému publiku to asi nic neřekne.(17.11.2011)

• Ducharme

Hlavním problémem filmového zpracování Betonové zahrady je pro mě to, jak málo je funkční bez znalosti knihy. Snímek samotný je pouze obrysem děje a žel i sdělení. Je na divákovi, aby si jej postupně vyplňoval což se stává téměř nemožným ve chvíli, kdy mu nejsou předhazovány než lehké nástiny vazeb a činy jejichž motivace ve většině případů postrádá vysvětlení. A to ani ta rozkošná stojka nespraví.(20.6.2011)

Zvrhlost, perverze, nechutnosti. Každý si pod těmito pojmy představuje něco jiného. Co teprve, když žebříčkem hodnot 4 sourozenců, dvou starších a dvou mladších (vždy kluk-holka), zahýbe, když jim v nepříliš dlouhé době umřou oba rodiče, už tak uzavírající se do sebe, žijící v betonové kostce a budující pustinnou betonovou zahradu, už tak obklopenou spoustou betonu z okolí. Audiovizuální zpracování je adekvátní formě, málo střihu, klidné prostředí, občasný černý "humor", film si spokojeně plyne a není ani příliš dlouhý. I tak se tam ale pořád něco děje a divák musí dávat pozor, neb chvilkové odhlédnutí od obrazovky by ho mohlo dohnat ke kompletnímu ztracení se v ději. Co se týče scénáře, potažmo knižní předlohy, obešel bych se bez Andrew Robertsona, Jacka, jehož herec i postava mi byly krajně nesympatické. To vše v kontrastu s mladičkou Charlotte Gainsbourg, vesele morbidním Tomem, hrajícím si na Jacka a Julie a Sue, píšící své mrtvé matce, které jsem měl rád. I Dereka, který rozuzlil příběh a dovedl ho do konce. Za zpracování a vše ostatní 4 hvězdičky, ale za herce/postavu Jacka snižuji na velice silné tři hvězdy.(29.5.2010)