Betonová zahrada

Scénografie:

Bernd Lepel

Kostýmy:

Bernd Lepel

Kdyby to šlo dala bych těch hvězdiček ještě víc. Tenhle film do vás doslova vroste,stejně jako kniha-ta ale dává větší prostor fantazii. Citlivé téma podané citlivým způsobem,navíc s nenápadnou kamerou,která nepůsobí nijak rušivě a ukazuje záběry stylově i umělecky vytříbené,což je navíc umocněno dobře vystavěnou scénou.(28.12.2006)

Strhující film s naprosto dokonalou zhuštěnou atmosférou a podivným, ale podivuhodným příběhem bolestivě krásného mládí a lásky. Charlotte Gainsbourg jako všestravující ale cituplný holčičí vamp je dokonalá. Vyvrcholení filmu, byť sebevíc zřejmé, pro mne bylo snad nejsilnějším filmovým zážitkem vůbec (tj. nejsilnějším zážitkem, který ještě může člověku dát film). Krásná náladová hudba. Báječný obraz. Výjmečně silná adaptace už tak vynikajícího příběhu. Dvacet hvězdiček!!!(3.3.2004)

Předlohu Iana McEwana Betonová zahrada jsem četl kdysi dávno, ale jestli mě paměť neklame, tak filmová adaptace je ji naprosto věrná a dělá ji čest. V knize je samozřejmě rozehráno mnohem víc motivů a je psychologicky propracovanější, film mě zase naprosto nadchl dokonalou mizanscénou/kamerou, záběry na praskající beton, ze kterého vylézají mravenci... celkově kulisy byly prvotřídní.(16.8.2010)

Film, který předčil všechna má očekávání. Dlouho jsem otálela než jsem si to pustila, protože kniha Iana McEwana je něco fantastického a smekám, filmová adaptace je taktéž báječná. Pro skvělý zážitek (filmový i knižní), pokud je povedený (jako právě tady), stačí skutečně málo; film 105 min., kniha 103 stran.(7.10.2010)

Nevšední zážitek pro všední dny. Téma odzizení, hledání integrity a vlastního já u "nedosocializovaných" mladých lidí pluje na filmové vlně smutku, samoty a bezvýchodné strnulosti. Osiřeni jako ztráta pout i zodpovednosti, jako osvobozeni ale i ztrata vedeni, cile a smysluplnosti. Kniha sice zvýrazňuje vnitřní pnutí postav a srozumitelněji rozvíjí další témata (postindustrialní izolace, betonový hrob jako životodárné tajemství i památka, přežívání bez vzorů, sexualní puzení obrácené dovnitř "rodiny"), i tak se ale podařilo látku převést na plátno přinejmenším dost dobře.(28.1.2009)