poster

Rejs (festivalový název)

 • anglický

  A Trip Down the River

 • Polsko

  Rejs

 • anglický

  The Cruise

Komedie

Polsko, 1970, 65 min

 • troufalka
  *****

  Zahraniční filmy jsou prostě lepší, protože v těch polských se vůbec nic neděje!!! :o)(10.6.2014)

 • tidwell
  *****

  "A někdo najednou zpívá, že nemá konkrétní cíl. Že mu není dobře. V časech, kdy se to cíli jen hemží. Až se množí ty cíle, jeden za druhým nastupují...Kdy kolektiv za kolektivem...Kdy jsou lidé opravdu všude spolu...Kdy se ustavičně cítí nějak navzájem svázaní. A náhle někdo zpívá, že je sám a že se nemá kam zařadit...když se ví, že máme velmi konkrétní cíle..." Nekompromisní polská parodie vyprázdněného komunistického žargonu a gymnastických hrátek s životem celé společnosti, které k vykreslení režimem naprojektované absurdity života 70. let stačila jedna loď, pár výborných herců a 65 filmových minut. Na svou dobu odvážný a odvázaný film...(4.11.2014)

 • asLoeReed
  ****

  Na parníku si sesednou dva výletnické páry a muž-skeptik si povzdechne nad stavem domácí kinematografie: "Polský film, to máte tak... Nuda... Nic se neděje... Dialogy špatné... A polští herci... Nic." (K této metakritice se film vrací ještě v samotném závěru "prázdným" koncem.) Byť duchem spíše klasicky absurdní, nežli přímo revoluční, film Marka Piwowského se přesto vydává jinou cestou, když při idylické plavbě pod letním sluncem staví k sobě různorodé člověčí typy, čímž vzniká série groteskních výstupů, trapných chvilek, nemotorného žvanění a celkově směšné komunikační neschopnosti. V závažnější rovině se pak v kolektivu, pokoušejícím se - podobně jako ve Formanově Hoří, má panenko - společně ustrojit slavnostní výstup, zrcadlí (ne)fungující komunistická společnost, za což byl snímek také napadán a díky čemuž se stal tolik populárním.(13.1.2012)

 • majky19
  ***

  Paralela s Formanovým snímkem "Hoří má panenko" je zcela na místě, protože i zde se vyskytuje celá řada situací, která doslova splývá s Formanovým snímkem. Jen tedy s tím rozdílem, že se tady nepořádá hasičský bál, nehoří barák, nevybírají se pro dědečka lístky do tomboly jako projev "lidské solidarity" nebo se nevolí královna krásy. :) Jde o svým způsobem až absurdní hodinovou jízdu na lodi, kam se dostane černý pasažér, a kterého osádka lodi považuje za nového kulturního referenta, který má uspořádat nejprve seznamovací setkání, a posléze i organizaci dalších zábav. Jak to ovšem dopadne, to už ať posoudí sám divák. Myslím si, že je to velmi dobrý film, který mapuje absurdnost minulého režimu a který také stejně jako Formanův snímek hezky vykresluje lidské charaktery.(9.11.2017)

 • Exkvizitor
  *****

  Natočeno ve stejném stylu a ve výsledku stejně geniální jako první Formanovy filmy vzniklé v Československu. Rejs pak připomíná zejména Hoří, má panenko: Stejně jako ve Formanově filmu, i zde se postavy chystají zorganizovat společenskou událost - místo soutěže krásy na hasičském bále jde o oslavu narozenin na výletní lodi - a tento proces odhaluje obdobné (mírně alegoricky motivované) charakterové vady zúčasněných: tvůrčí a rozhodovací impotenci, trapnost, znuděnost, užívání prázdných floskulí, manipulativní sklony... A stejně jako u Formana je to hrozná sranda.(13.9.2009)

 • - Loď, na které se celý děj snímku odehrává nese název „Neptun“ - tento název měl symbolizovat Polsko. Tvůrci původně přemýšleli i o jménu „Józef “ podle čelních vůdců - Józef Pilsudski, Józef Stalin, Józef Cyrankiewicz. (majky19)

 • - Úćastníci plavby představují polský lid - od profesorů, přes inženýry po pijáky, kteří se přizpůsobují novému „diktátorovi“ - kulturně-osvětovému referentovi. (majky19)

 • - Po projekci snímku před kolaudační komisí obdržel snímek IV. uměleckou kategorii, tedy jednu z nejhorších. (majky19)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace