Ďábelské alibi

Scénář:

Chris Holt

Kamera:

Brendan McGinty

Dokument o klukovi posedlém ďáblem a brutální vraždě, který se prostřednictvím rekonstrukcí a autentických záznamů snaží odhalit, co se tenkrát vlastně stalo. (Netflix)

Arsenal83

Zlomený mýtus o dobrých pomáhačoch Warrenovcoch a chlapík, ktorý si vybral to najľahšie alibi. Ak by to malo byť priechodné, tak by sme už asi nemohli žiadneho vraha odsúdiť. Veď každý z nich má v sebe diabla, minimálne v čase vykonávania trestného činu. Kvitujem však, že dokument nehodnotí, rekonštruuje nejednoznačný obraz medzi nadprirodzenom a skepsou a už nech si každý vyberie, inak neposkytuje žiadne veľké vzrušenie a z nahrávok nejde žiadny mráz. Asi šlo len o to, o čo Warrenovcom. Zelené papieriky až na prvom mieste. ()

Astaroth12

Úžasný dokument či formou alebo obsahom. Režisér nechal celkom na diváka, nech sa rozhodne, komu bude veriť, či Warrenovým alebo zdravému rozumu. Príbeh je známy predovšetkým kvoli The Conjuringu 3 a aj keď séria sa mi veľmi páči, ale len ako sympatické filmové dielo, ale ,že by to bolo podľa skutočného príbehu, to vobec tak neberiem. Hádam len to, že títo manželia to vyšetrovali, všetko ostatné je už nafúknuté pre filmový či knižný priemysel. O Warrenových sa toho narozprávalo veľa, či keď žili alebo aj v tejto dobe a mám aj jednu knihu o paranormalnych javoch a tam skoro vobec nefigurujú, prečo asi? Oni vedeli čo ľudia a svet potrebujú a to im aj rafinovane vedeli predhodiť a preto ja patrím k tým, čo Warrenových berú len ako podvodníkov a nie ako lovcov duchov, ale lovcov dolárov. Je smutné, že sa nájdu ľudia, ktorý sa chcú obohatiť na nešťastí rodiny a je im jedno, ako tá rodina dopadne, je to smutne, ale pravdivé. Dokument je, ale vynikajúci. Dozvedel som sa tam také skutočnosti, ktoré v Conjuringu 3 neboli, lebo pre taký druh filmu je pravda nezaujímavá, čím väčšie klamstvo tým vizuálne dokonalejšie dielo. Krásne sa tu striedajú reálne zábery s tými hranými a do toho sa miešajú rozhovory s reálnymi osobami toho problému. Bavil som sa a tak silne 4* dávam s prehľadom. ()

oveckaoa

Hodnotím to posednutí ne tu vraždu. Většina komentářů je úplně mimo dokument se z nich nesnaží dělat podvodníky , protože to nejspíše jednoznačně dokázat ani nelze. Kdyby to opravdu hrály jak dokáže někdo vysvětlit ty hlasy na nahrávkách i ty rodiče toho kluka sami říkají, že se tam dělo něco divného podle jejich logiky to hrají i ty jejich rodiče co by z toho měly? Navíc v dnešní době jde zjistit všechny i zpětně a u Warrenových  se nic o podvodu nezjistilo jsou i důkazy a fotky, že třeba v domě Amityvillu toho démona ducha natočily a nikdy to za fake označeno ještě nebylo navíc proč by si ty videa a fotky ukládaly kdyby to byly podvody ? Pokud tam opravdu Lorraine došla na policii a řekla, že dojde k vraždě a bude vraždit ten dotyčný a on opravdu vraždil je to nezvratný důkaz, že si nevymýšlela. Je jasné, že pokud je někdo skeptik nebude věřit ani tak, ale   to nikdo nezmění . P.s. je zvláštní, že ti co tu na ně v tom dokumentu  nadávají to dokázaly až po jejich smrti (Ed zemřel v roce 2006 Lorraine v roce 2019)  za jejich života to nedokázaly nebo to je kalkul, protože ví, že už se bránit nemůžou? Sám tam na konci říká normálně se o tom s nikým nebavím jo, ale jak dá Netflix prachy tak mu to nevadilo náhoda? P.s. 2 I kdyby to ten kluk opravdu hrál není zde vysvětleno jak udělal ty nadpřirozené pohyby co údajně udělal a navíc byl divný před návštěvou Warrenových což říká on sám i v tomto dokumentu jak tohle oni ovlivnily , když ho v té době neznaly? Navíc u toho exorcismu byl i obyčejný kněz z Vatikánu a obyčejní lidé a nikdo z nich jich z podvodu neobvinil jaká náhoda? P.s. 3 Kdo je teda lepší údajně Warrenovi co to udělaly pro peníze nebo tahle rodina co tohle udělala pro peníze? ()

B3n

Po zhliadnutí The Enfield Poltergeist (seriál) (2023) si nerobím ilúzie o dvojici Ed a Lorraine Warrenovcoch (rovnako aj o SPR). Tento dokument je potvrdením doteraz len silného pocitu, že niečo s nimi nie je v poriadku. No ale Hollywood ryžuje na týchto príbehoch aj naďalej, v Conjuring sérii sú Warrenovci vykreslení ako špičkoví zanietení démonológovia, svedkovia ich práce však hovoria o nich ako o obchodníkoch, ktorí majú "kreatívny prístup" ku dodržiavaniu dohôd... Takže jedna vec je Hollywood, potom je presný opak a tým je reálny život. Kto vidí, ten vidí, kto to nechce vidieť, ten to nebude vidieť nikdy. Keď nemôžeš nejakému procesu zabrániť, postav sa mu do čela. A to Hollywood aj robí. A to robili aj obchodníci Warrenovci. Získali trochu času, ale ľudia sa už prebúdzajú pomerne vo veľkých množstvách. Čo sa týka samotného dokumentu, mohlo to byť sviežejšie, vystupujú v ňom samotné zúčastnené postavy príbehu The Conjuring: The Devil Made Me Do It (2021), takže sú to autentické výpovede, žiadne z druhej ruky a pod. Jedna vec je obchod, úplne iná kvalita je však zúčastniť sa na krytí vraždy zo žiarlivosti. Je mi z toho smutno... ()

Motinski

Vždy som rád polemizoval nad podobnými témami, no chápal som aj skeptikov. Conjuring (1 aj 2) beriem ako najlepšie horory dekády a prirodzená zvedavosť mi tak dala od dokumentu prehnané očakávania. Dajme bokom kto čomu verí, nemyslím si že najväčším problémom bude na akej strane stoji divák. Vadil mi štýl spracovania. Autentické nahrávky z ktorých má mraziť v chrbte sú neúčinné. Doplnené čudnými fotkami alebo hranými zabermi. Tie ma rušili asi najviac. Celkovo strih nebol úplne vyladený, tempo kolíše, dôležité informácie sú skratkovité a po tom všetkom čo Netflix dokázal pri iných sériách (napríklad o masových vrahoch) ide o obrovské sklamanie. Cením že sa dostane na kritické názory a nejdeme iba jedným smerom ale povedzme si úprimne, pri takejto téme mi mala spadnúť sánka. Nestalo sa. Po dlhej dobe som si dobrovoľne pustil dokument čo ma nútil pozerať na hodiny viac ako je treba. ()