Tělo bez duše

• USA Body Without Soul

Tělo bez duše je dokumentárním filmem o lidech, kteří se z různých důvodů rozhodli prodávat svoje tělo. Scénárista a zároveň i režisér Wiktor Grodecki nám zprostředkovává pohled do života několika velmi mladých, převážně heterosexuálních mužů, kteří se rozhodli vydělávat si na chleba prostitucí a nabízejí své tělo mužům. Grodecki postupně rozkrývá příběhy jednotlivých mladíků a divák se dozvídá, co bylo motivací pro jejich rozhodnutí, jak to v branži chodí a jak rychle člověk ztrácí iluze o lehce nabitých penězích. Ve druhé polovině snímku se režisér věnuje tehdy jednomu z čelních producentů gay pornografických snímků Pavlu Rouskovi, který mu krok za krokem odhaluje nedůstojné, protizákonné a téměř nelidské praktiky a zákonitosti každého takového natáčení. Skoro symbolicky působí závěr filmu, kde Grodecki naznačuje jistou podobnost mezi Rouskovým zaměstnáním přes den a jeho nočním působením za kamerou. Ale to už musí posoudit divák sám a stejně tak i to, jestli po tom všem, co právě shlédl, ještě někdy sáhne po nějaké pornokazetě. (anniehall)

ghatos

Výpověď z počátku devadesátých let, kdy se nejšpinavější (homosexuální) prostituce provozovala téměř na ulici. Praha je zachycena zvláštním dekadentním způsobem. Rouskova zpověď společně s tragickými osudy mladých prostitutů vytváří "unikátní" pocit hnusu. VHS look dává ještě větší grády. 82%. ()

dita.krizova

Je mi z toho zle. Je mi z toho sakra zle, na duši i na těle. Chtělo se mi křičet "Zabte Rouska a pomocte jim!". On vážně někoho pitval a přitom mluvil o svých fantaziích v pornu? Jestli bych měla říct, kdo se mi kdy nejvíc hnusil, moje odpověď by byla Rousek. Nejvíc mi bylo líto Davida, toho mladého Davida, co působil tím milým nesmělým dojmem. Když mluvil o sobě v posteli s cigaretou, měla jsem chuť ho obejmout a šeptat, že to bude dobrý a není se čeho bát. (Na konci filmu mě napadlo, co s ním je asi teď, pak jsem si ale uvědomila, že tenhle dokument je stejně starý jako já. A jak dlouho takhle nemocný člověk vydrží?) Při počítání partnerů prošlých jejich "postelí" se mi tajil dech. Naopak mě dojalo, jak hezky každý mluvil o lásce a o své duši. ()

BoredKid

Ako rapoval Orion: Praha - až k ránu se chodí spát. Praha - není jenom most a hrad. Praha - je matka měst a nálad. Praha - co víc si můžu přát. Aj takáto bola Praha v deväťdesiatych rokoch. Velmi silný dokument. ()

JM87

Co na to říct? Dokument, kterej udělal křoví ještě nenatočené mandragoře... pár společných herců a hlavně skutečnej Krysa neboli pan Brousek. Já tyhlety příběhy ztroskotanců mám sice rád, ale jak už je to furt dokola, tak to už tak zábavný není. Film mohl mít klidně o 45 minut míň a ty kecy o duši si nemohl odpustit jenom Polskej režisér... to ten dokument dost zabilo, jinak bych dal o hvězdičku víc. Ale doporučuju se podivat, mně tyhlety bizáry fascinujou. PS: Jo a napřed koukněte na Mandragoru od Grodeckiho, tady by ste dost vyspoilerovali. ()

jiri.twist

Drsné až nechutné, využívající kluků posbíraných na ulici bez ladu a skladu, bral se zřejmě kdokoli, kdo byl svolný … 2222 ()

anitae

Skvěle popsaný život nejen na hlavním nádraží. Škoda, že se nejedná o časosběrný dokument, nejvíc by mě asi zajímalo jak pokračoval život kluků i producenta/patologa/smažky Pavla Rouska. ()

jarripekka

Dobře natočený dokument.Kdo ocenil Mandragoru, měl by vidět i tento dokument. Určitě hodnotný doplněk k filmu(Mandragora). ()

Mercilonka

Totální beznaděj. Vyprahlé těla bez duše, prázdné oči bez jiskry. Informace, že heterosexuální kluk měl 4 holky a 200 kluků je jediný vtipný okamžik jinak velmi smutného dokumentu. ()

confuoco

Podľa môjho názoru najvydarenejší film z Grodeckeho "pražskej trilógie" (tvorí ju ešte o rok starší dokument Andělé nejsou anděle a o dva roky mladší hraný snímok Mandragora). SPOILER: Nečakaná nadstavba bežného svedectvá zaznamenávajúceho dokumentu sa objavuje v polovici filmu, v podobe neuveriteľnej postavy Rouska (pražskému podsvetiu v tej dobe známy ako pasák Krysa). Samozrejme sú všetky superlatívy myslené v rámci dokumentárnych kvalít - samotná látka je otrasná, plná hnusu a beznádeje. Krátko pred koncom filmu divák počúva myšlienky protagonistov o láske, ktoré depresívnemu vyzneniu dokumentu na chvíľu prinesú pozitívny závan, avšak záver snímku ponechaný iba hudbe (Slzy tvý mámy - pre mňa už navždy spojená s týmto snímkom) dáva tušiť, že pre týchto "motýlkov" je už bohužiaľ príliš neskoro... ()

Lojz@

Film o bukvycích, kteří se nechali (nejspíš už většina zdechla na AIDS) mrdat do prdele... Mám je litovat? Rousek alias "Krysa" dělá na pitevně a pak je konec. Dobrá výpovědní hodnota, takže 5* ()

PanPyzamo

Hned ze začátku řeknu, že nevím, komu bych tohle doporučil. Mě to docela bavilo, protože mám rád takové temnější témata včetně prostituce. Pro mě bylo zajímavé nahlédnout trochu do zákulisí toho, jak vznikají gay porno filmy. Jak říkám fakt nevím, komu doporučit. Za mě to bylo ale celkem zajímavé a tak to beru jako dobrý dokument. 7/10 ()

Spike86

To prolínání, jak si Rousek libuje v nožích a pitvání těla na sále, s tím, jak prodává těla ve filmech, bylo velmi působivé a syrové. ()

contreras

Obrovský mazec, všechno do zebe zapadá, člověk zjistí, že herci v Mandragoře si dali opravdu záležet, aby nasáli tu atmosféru a svoje role zvládají uplně dokonale. Rousek je neskutečně vyperníkovaný a bavilo by mě ho sledovat klidně každý den. Kluci-šlapky jsou protě kluci-šlapky, ty se nezmění, pořád budou brečet jak jim to za to nestojí a jak je to zničilo.. ale dál budou kouřit klacky a zapřísahat se, že se šukat do rekta prostě nenechaj :D ()

P/\/EL

Celou dobu mi připadalo, že ten cynickej producent - režisér - kameraman musel na něčem ject, na perníku nebo tak něco. Je zajímavé, co vedlo tyhle kluky a hlavně jeho, že souhlasili s natáčením dokumentu, skončil tenhle bejvalej patolog vůbec ve vězení?! Mladý - blbý - nezodpovědný kluci, co stejně brzo všechny prachy rozšustrujou, neváží si sami sebe, infekce se nebojí, natáčí se bez testů, nevim, asi v tý době ještě nebyly zákony, protože dneska se to v pornu musí a samozřejmě spousta kluků nezletilá....no, prostě slušná, nechutná depka. Z Mandragoru jsem neviděl celou, bizarně zábavný film, tohle mi přišlo vzhledem k tématu daleko lepší. No, zajímalo by mě, jak je to dneska, řekl bych, že se situace moc nezlepšila, na internetu se lze dočíst, že to tu u nás jede furt, nespočet mladejch kluků, co do toho jednou spadnou a už se nevyhrabou. ()

Milonak

Tělo bez duše jsem viděl až po Mandragoře - ke které jsem se dostal náhodou - a asi je to ideální pořadí, protože vidět jen samotný dokument, tak by působil trochu "neohrabaně". Celé to nutí člověka k zamýšlení, co všechno je v našem světě možné a jaké mohou být lidské osudy. Dokument je plný hnusu, špíny a určité beznaděje co se týče budoucnosti hlavních protagonistů, ale takové to všechno prostě skutečně bylo a zřejmě i je. Zajímavé je vidět, jak chlapci ve věku max. 18 let přemýšlí o životě a vlastní budoucnosti díky tomu co zažívají. Jejich myšlení je strašně ovlivněné způsobem života a množstvím sexuálních "vztahů" a zkušeností. Rousek je prasák a úchyl, který chytl hnusnou příležitost za pačesy a udělal si z toho živobytí, i když on tvrdí - dle mého nesmyslně - že je to na hranici přežití. Bohužel postupem času se výpovědi opakují a celé to ztrácí dech a jakési napětí, které je lehce cítit z počátku díky tak kontroverznímu tématu. Ale i tak celkem zajímavé. ()