Desítky let trvající popularita a stále na špičce. Nehasnoucí hvězda české populární hudby Helena Vondráčková vyprodává koncertní sály a za svými fanoušky vyjíždí i do zahraničí. Kamera České televize ji doprovázela nejen na vystoupení a do zákulisí, ale i během chvil odpočinku. Cílem dokumentu bylo představit Helenu nejen jako hudební legendu, ale i jako ženu, která se za touto legendou skrývá. Režisér Ivo Macharáček natáčel mimo jiné v pražské Lucerně, na hradě Karlštejně, v bydlišti Heleny Vondráčkové v Řitce u Prahy či v polských Sopotech. (Česká televize)

ostravak30

Tolik toho zase o Heleně Vondráčkové nevím, aby mě nepřekvapilo, že třeba pobývá stejné, ne-li větší, slávy v Polsku jako Karel Gott v Německu. Slavná zpěvačka opravdu povyprávěla vše od počátků její kariéry až do dnešních dnů. A ožehavých témat, jak těch týkajících se socialismu, tak problémů s rodinou při výběru manžela. Pravda, v tom druhém případě pouze okrajově. Navíc Helena mluvila výhradně o svém bratru, ale jaký vztah mají s Lucií Vondráčkovou, tomu se vyhnula zcela. Stejně se obešlo téma neshod s Martou Kubišovou a Václavem Neckářem. A to je určitě škoda, protože český fanoušek by možná zrovna v tomto případě rád viděl do toho, co se mezi nimi přesně stalo. Jinak je ale film protkán jejími oblíbenými místy a samozřejmě hudbou. A jak si lze všimnout, ani vztah s jejím manželem není úplně ideální, což sama legenda české pop music naznačí. Helena Vondráčková mluvila i o svém tzv. comebacku a moc nechápala, co tím média myslely. Pravda je, že mám spíš pocit, jako by právě v posledních letech zažívala postupný návrat mezi elitu, protože jednu dobu byla ohromně nepopulární jak třeba vůči anketě Český slavík, tak i veřejnosti a mezi zpěváky. Tento dokument tak může být brán jako definitivní tečkou za tím skutečným comebackem, který trval dost let. ()

Psycho.R

Film začíná sčítáním zlatých a platinových desek, aby po sdělení vysokého počtu Helena řekla, že si na tom nezakládá... A přesně v tomto duchu je celý film. Hlavni protagonistka se prezentuje jako obyčejná holka z lidu, leč v reálu je tomu jinak. Záměrně se zde neotvírají žádné kontroverze a že jich bylo, kromě Anticharty, jen aby se dalo najevo, že nebylo možné, aby ji podepsala a tim je vlastně bez viny. ()

sportovec

Dobře, místy i nápaditě sestříhaný přehledový dokument, který Vondráčkovou prezentuje takovou, jaká je. Že lidské momenty v případě jejich zvláštní lidské citlivosti nejsou akcentovány, je pochopitelné; to lidské ubíhajícím časem přirozeně uvadá. Vytýkání Alexandrovců nepostrádá momenty trapnosti, na kterou má každý právo. Na faktu, že je to klasika světového sborového zpěvu, to nemění nic; podobně je tomu i v případě baletu. Podobně jako Kubišová nebo Pilarová či Urbánková (ještě mě napadá Simonová nebo Rottrová) je i Vondráčková jednou z našich vůbec nejlepších zpěvaček lehkého žánru. Prostě je taková jaká je. ()

5tipes odpad!

Proč se ten film jmenuje Helena? Proč se nejmenuje "Prostitutka české popmusic?" Možná by bylo lepší, ve scénách, kdy Helena lže, tak jí pokrýt nějakými záběry, nebo jinými ilustracemi, aby to nebylo tak okaté. Velké nedostatky vidím nejen ve scénáři, ale také v režii: když už je tam záznam z koncertu (Lucerna), tak by bylo dobré, aby tam zněl živý záznam písně, a ne playback z cédéčka. Jen tohle stačí za celý výčet jiných paskvilů pana Macharáčka. ()

GrooteLulu

..je to nejprodávanější zpěvačka v naší historii popmusic a Znám jednu zahradu, nebo Přejdi Jordán a mnoho dalších je to nejlepší co znám, takže za 5.. co se týče dokumentu jako takového mohl být víc pompéznější, je to takový strukturovaný životopis.. víc šampaňskýho, potlesku a orchestrů a do budoucna titulní píseň v "Bondovce" :) ()