Pán draků

Long xiao ye

Dragon Lord

Akční / Komedie / Sportovní

Hongkong, 1982, 86 min

Buď JC zbožňujete (ako ja) a film sa Vám páči alebo ho nemusíte a v tom prípade na Pána Drakov budete kydať. K samotnému filmu, v podstate je o ničom, Jackie s kamárátom tropí rôzne hovadiny, balí dievčatá, exceluje v rôzných divných športoch a na konci v dychberúcom súboji 10 m minút dostáva "na butku" údery, ktoré by zložili aj slona, aby nakoniec triumfálne zvíťazil. To proste dokáže len on. V tomto prípade (začiatok jeho hviezdnej kariéry) aj režíroval takže je na čo pozerať.(14.2.2009)

Dávám pět. Dějově je to o ničem. Jackie je tentokrát kapitán mužstva draků, které soutěží na různých turnajích v opravdu povedených sportech (americký fotbal říznutý kung-fu nebo hra, která je něco mezi fotbalem, bambintonem a kung-fu). Většinu filmu dělá Jackie různé vylomeniny, honí se za děvčaty, až se tak jednou náhodou připlete se svým kámošem k ukradenému čínskému pokladu, pak konečně přijdou na řadu bitky, no vlastně jenom jedna pořádná na samém konci. A to je opět nářez. Žádná technika, jen drsná pouliční bitka říznutá vynikajícími kaskadérskými výkony.(28.2.2005)

• Flipnic

Stará pitomá, nudná komedie s Jackie Chanem. Nic konkrétního se v ní neděje, jen trapný dětinský vtípek střídá druhý. Úplně jsem u toho usínal a nadával, jaká to je zas " trapná kung fu komedie", než mě naprosto probral závěrečný "fight" s hlavním padouchem. A ten je špičkově choreograficky zvládnut, je to perfektní kung fu nářez! Ale než se ho dočkáte, uvidíte tolik trapnosti a blbosti, že to možná i vypnete ... Pro příznivce žánru ... ani snad pro ně ne ,.. Přetočte si to na závěrečný souboj, to všechno před tím je jedna obrovská nuda a blbina...(16.1.2009)

• Zombi

Na tomto filmu jsou nejlepší sportovní scény a výborná závěrečná bitka, která je dost dlouhá a překvapivě se tu jede dost tvrdě, zbytek filmu je celkem o ničem. Ale ještě kvůli jedné věci stojí zato tento film vidět, podle xichtu Jackieho parťáka zřejmě vznikly šíleně přehnané a vytřeštěné obličeje v japonské manze, zřejmě tam byl na návštěvě a japonskou kulturu to dost poznamenalo, protože něco takového se nikde jinde než v japonských komixech a v tomto filmu nevidí :o) A nemlaťte mě, že manga vznikla dřív než se ten maník narodil ;o)(24.1.2009)

Jackie sa vratil z nuteneho exilu v USA do HK a konecne sa naplno pustil do rozbehnutia svojej kariery bez akychkolvek prekazok. Pôvodne to malo byt pokracovanie Mladeho majstra, ale zapletka sa ubrala inym smerom a nejak z toho zislo. Kto ocakava nonstop bitky, tak bude velmi sklamany. Dockame sa prakticky len dvoch väcsich bitiek a to az v poslednej tretine. Dovtedy je to skôr teenagerska komedia o dvoch mladikoch Drak (Jackie Chan) a Byk (Mars), ktori len tak blbnu a snazia sa zbalit rovnaku babu. Kto nema rad Jackieho humor, tak bude trpiet. Ja nastastie mam, takze som si prvu polovicu filmu uzil naplno a bitky mi vôbec nechybali. V druhej polovici sa k slovu dostanu aj sportove sceny. Najprv nejaka Cinska variacia na klasicky futbal s takou divnou loptickou a v zavere zase nejaka divna obdoba rugby. Tieto dve niekolkominutove epizodky ma vôbec nebavili. Popritom blbnuti a sportovani este sledujeme liniu o skupinke bývalých vojakov, ktori sa snazia predat vzacne starozitnosti, ale nastanu medzi nimi spory a ich osudy sa pretnu s osudom Draka a Byka co povedie k bitke. A ta stoji fakt za to. Konecne je neskutocne dynamicka. Taka ta ocividna nacvicenost chvatov a pomalost fazovej choreografie je prec. Choreografia je spickova a prevedenie chvatov neskutocne drsne. Prakticky pri kazdom chvate si hovorite, ze pokial sa nezranili, tak to muselo aspon sakramentsky boliet. Pokial v Mladom majsterovi Jackie pôsobil, ze vypil sud Red Bullu, tak tu pôsobi jak keby si do zil vstrekol liter adrenalinu a popritom stratil zvysky rozumu. Je neznicitelny jak terminator. Zdatne mu sekunduje aj Mars. Okrem tejto bitky Jackie behom filmu predvedie aj niekolko pôsobivych padov z vejkej vysky. V zavere sa konecne dockame aj nepodarenych scen v ktorych si môzeme vychutnat jak Jackieho niektore kusky poriadne boleli. Toto je podla mna prvy Jackieho film, ktory obsahuje vsetky jeho obvykle trademarky, aj ked vzhladom na maly pocet bitiek a nevyvazenemu tempu filmu sa nevydaril tak jak mohol. Hodnotim 103 minutovu predlzenu verziu znamu ako Alternate Asian Version. Oproti HK 92 minutovej kinoverzii, ktora vysla u nas na DVD, obsahuje nielen nejake sceny naviac, ale niektore tu pre zmenu chybaju (napriklad vtipna scena s delom) a cele film je uplne inak zostrihany. Uvodna sportova scena s rugby je na konci. Lepsie je tu vysvetlena motivacia vojaka, ktory sa rozhodne ist proti ostatnym alebo si uzijeme ovela viac srandy pri tom, ked Draka skusa jeho otec z recitovania. Skoda ale tych absentujucich vtipnych scen, ktore su v kinoverzii. Z obidvoch by som najradsen zostrihal dalsiu v ktorej by som pre zmenu vynechal tie sportove sceny a bol by som uplne spokojny. Takto je vysledkom nevyrovnany film, ktory napriek nedostatkom mam rad a minimalne kvôli tomu finalnemu suboju, ktory obstoji aj v sucasnosti sa to raz oplati vidiet. 7/10.(11.8.2018)

• - Úvodní bojová scéna na dřevěné pyramidě drží s více než 2900 záběry, které byly nasnímány pro vytvoření jediné akční scény, světový rekord. (Rominator)

• - Závěrečný boj Draka (Jackie Chan) s Bossem (Ing-Sik Whang) trval na plátně solidních 12 minut. Ve skutečnosti však natáčení této scény trvalo 4 měsíce. (DaveSmith)

• - Choreografiu bojových scén vytváral Jackie Chan. (Michal123)