Reklama

Reklama

Půjčka

  • USA The Bond (více)
Krátkometrážní / Komedie
USA, 1918, 10 min

Obsahy(1)

Propagační film, natočený v rámci akce na upisování válečné půjčky. (formelin)

Recenze (8)

everlong 

všechny recenze uživatele

nooo Bond je velice, velice zvláštní snímek....nebýt toho ctihodného účelu, pro který byl stvořen, tak nevím...i tak vyčnívá mezi ostatními Chaplinovými filmy, děj zas tak vtipný není, za zmínku spíš stojí neobvyklé "kulisy" a celkové prostředí, ve kterém se příběh odehrává....DÁLE HRAJÍ: Al Blake (soldier OR sailor) Dorothy Rosher (Cupid) ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Jediný Chaplinov film natočený na čiernom pozadí s bielymi kulisami. Veľmi zložitým spôsobom sa dopracuje k pointe o výhodnosti poskytovania vojnových pôžičiek v Amerike, teda je to reklama na vojnové dlhopisy aj s názorným vysvetlením pre jednoduchých ľudí, ako to funguje. Netušil som, že aj takáto groteska od Chaplina môže existovať. ()

Reklama

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

V Chaplinově filmografii něco naprosto neobvyklého - za prvé jakási nová metoda kulisové stínohry, což mělo zřejmě nastartovat nový styl chaplinovských grotesek. Tenhle pokus však absolutně ztroskotal - také proto, že se díky podivné "plochosti" obrazu úpně ztrácí chaplinovská trhlost, potrefenost a živelnost. Za druhé se jedná svým způsobem i o politickou satiru - tedy protiněmeckou (starý císař Vilém jako připitomělý prušák) i do amerického náborového systému se obouvající. Trochu nápadu tu je, ale chybí to, co na Charliem zbožňujeme - nepřetržitý sled groteskních událostí a událostiček. Tři hvězdičky dávám za ten pokus - 10 minut je málo na to, aby mě to začalo nudit. ()

otík 

všechny recenze uživatele

Naprosto neobvykle nevtipné, nudné a obyčejné. Tady to Chaplin nevychytal. Snaží se něco důležitého sdělit svému publiku, ale po těch skoro 100 letech to divákovi už nemá co dát. Hodno k rychlému zapomenutí. Děj - Chaplin se setká se svým kamarádem a spolu rozmlouvají, pak odejde a potká krásnou dívku, do které se zakouká a díky andílkovi lásky se i rozhoupe a požádá ji o ruku. (Asi) kněz je oddá, Chaplin vytáhne prstýnek a navleče ho nevěstě, čímž je obřad dokonán. Když zaplatí všechny výlohy, hodí po něm kamarád botu a trefí ho do hlavy. Pak střih a je tu bílá socha svobody, kterou ohrožuje německý voják, který prohrává (asi) s americkým vojákem. A na závěr Chaplin válečnými půjčkami umlátí německého vojáka a směje se jak pako. Opravdu jsem to nepobral, i když je mi jasné, že to mělo mít něco společného s 1. světovou válkou a účastí Američanů v ní. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Nejslabší Chaplin, se kterým jsem se dosud setkal (a upřímně doufám, že žádný horší neexistuje). Půjčka není zajímavá absolutně vůbec ničím, navíc je i překvapivě nudná a nezáživná a tedy i nevtipná. Jediným pozitivem je, že to trvá pouhých deset minut, být to delší, asi by to putovalo až do odpadu. Z historického hlediska je to možná zajímavé, ale v Charlieho tvorbě je to absolutní přestřel mimo a podle toho to i hodnotím. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (4)

  • Rozpočet filmu zaplatil Charlie Chaplin ze svých peněz. (Mr.Ocek)
  • Charlie (Charles Chaplin) si zavěsí hůl na svítící Měsíc, při detailním záběru se zde však hůl nenachází. (Mr.Ocek)
  • Charlie (Charles Chaplin) reaguje na zásah šípem od Cupidy (Joan Marsh) ještě před tím, než je zasažen. (Mr.Ocek)

Reklama

Reklama