Epizody(7)
-
Jak se narodila (E01)
-
Jak uviděla svět (E02)
-
Jak rostla (E03)
-
Co měla na práci (E04)
-
Mnoho vody uteklo (E05)
-
Jak sportovala (E06)
-
Jak šla do služby (E07)
Obsahy(2)
Večerníček na motivy knihy Karla Čapka. Když se Dášeňka narodila, spát a jíst uměla, to se učit nemusela. I mlaskat uměla, ale víc už nic. A to byste nevěřili, co má takové štěně práce. Musí se naučit sedět, stříhat ušima, hýbat ocáskem i běhat. Každý večer poslouchá Dášeňka pohádku, aby se jí dobře spalo a taky aby se poučila o věcech, které každý pořádný pejsek musí znát. Proč psi zahrabávají kosti? Proč zvedají nožičku na každý kámen a pařez? (Česká televize)
(více)Recenze (40)
Dášeňka je další zdařilou spoluprací Břetislava Pojara s výtvarníkem Miroslavem Štěpánkem, společně (a již obklopeni zkušenostmi) se jim podařilo přenést předlohu Karla Čapka do filmové, přesněji řečeno televizní podoby. Zachycena je nejen duše knihy, ale také její forma, tedy kombinace vyprávění, pohádek, fotografií a kreseb. Účelem knihy i televizního seriálu je pobavit a výchovně správně zapůsobit na dětský svět, což ta laskavost (zde v podání Martina Růžka) ladně zprostředkovává. Čapkův způsob slovního vyjadřování, plný hravosti, ekvilibristiky a radosti, zůstal zachován, Pojar se Štěpánkem ho navíc podporují svou animovanou rozverností. Drsnosrstí foxteriéři byli v meziválečném období obzvláště oblíbeným psím plemenem a sama doba toužila po novém a lepším, což Čapek bezezbytku splňoval a naplňoval. Čapkovy pohádky jsou živé i snové a rozpustilé: v Jak se narodila je bájné hrdinství O psím (tedy foxteriérově) ocásku, v Jak uviděla svět se nadneseně odpovídá na záhadu Proč teriéři hrabou, v Jak rostla je rošťácká anekdota O dobrmanech, v Co měla na práci využívá křesťanský dualismus v uličnické legendě O (prvním) Foxovi, v Mnoho vody uteklo je extatický zážitek O psích vílách, v Jak sportovala je později Pojarem rozpracovaná legenda o sblížení psa s člověkem a několik vzácných postřehů O psích zvycích, a v Jak šla do služby přináší ty dosud přetrvávající stereotypy ve vzájemném soužití člověka se psem O lidech. Dášeňka, ta knižní i ta filmová, je povedenou zábavou. A Čapkův způsob psaní mně už dávno povznáší a unáší. ()
Jak někdo může spojovat tak roztomilé štěnátko s bývalou první dámou. Jedině štěstí je, že pejskové neumí podávat trestní oznámění jako Havlovi . Věřím že Havlova Dášenka, musí tuhle psí dášenku nenávidět, má totiž všechno co Havlova Dášenka nemá - tedy roztomilost, vynálezavost, popularitu, moudrost a půvab. ()
Dášenka je krásný večerníček na motivy knihy mého oblíbeného spisovatele Karla Čapka. Jako dítěti se mi to líbilo ještě více než Povídání o pejskovi a kočičce, k tomu jsem dospěl až se svými dětmi. Dášenka pro mě byla totiž více hravá, vtipná a jako štěně zažívala mnohá dobrodružství. Ano, taky jsem chtěl domů psa. :-) Každopádně hravost štěněte působila naprosto kouzelně. Kombinace hraných záběru s animovanými pohádkami pro Dášeňku byla výborným nápadem a doplněním. Navíc i ty samotné pohádky byly vtipné a některé si pamatuji dodnes. ()
Další z večerníčků, který spolu s Amálkou, Makovou panenkou, maxipsem Fíkem atd... hravě smetl u dětí co se opakovaného dívání týče všechny poslední animáky pixar nepixar... Snad je to tím, že máme také pejsána doma, ale spíše ne. Psi k lidem prostě patří od nepaměti a tak asi i pohádky o nich. Budeme-li se lépe chovat ke psům, budeme se lépe chovat k sobě navzájem - nezapomínejte ! :-) * * * * ()
Kdo by neměl doma knížku Karla Čapka o Dášence. Asi moc takových nebude, takže nejdříve si pěkně knihu přečtěte a potom se podívejte jak to zfilmoval pan Pojar a doprovázel svým čtením herec Martin Růžek. Můžete to udělat i obráceně, tedy nejdříve se na to koukněte a pak si tu pěknou a krátkou, leč výstižnou knížku, která nesmí chybět u žádného kynologa, přečtěte. ()
Galerie (3)
Photo © Česká televize
Reklama