Reklama

Reklama

Chaplin šťastným otcem

  • USA His Trysting Place (více)

Clarence (Charles Chaplin) pošle žena do obchodu pro novou kojeneckou láhev. Po cestě zpět se Chaplin zastaví v restauraci, ale při odchodu si nešťastnou náhodou vymění kabát s přítelem Ambrosem (Mack Swain). V kapse přítelova kabátu je milostný dopis milence a žena ihned podezřívá Clarence z nevěry. Podobné starosti má Ambrose, když je jeho manželka přesvědčena, že muž má nemanželské dítě. Obě dvojice se nakonec setkají v parku, kde dojde ke vzájemné konfrontaci. (curil)

(více)

Recenze (15)

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Jeho místo dostavení potěší sarkasticky zlomyslným vyústěním zápletky a neurvale drsnou polohou satirických záblesků v otcovské výchově malého dítka. Bohužel je stále stěžejním prostředkem zábavy arogantní neuctivost a hrubiánské násilí v soužití lidské společnosti a klaunská zuřivost slavila další výrazný úspěch. Vedle Charlieho v nepříkladné roli mladého otce Clarence také zaujme jeho péčí o domácnost vyčerpaná manželka Mabel (Mabel Normand), Charlieho tvrdohlavě násilný protivník ve vášnivé rozepři života Ambrose (Mack Swain), jeho náhlým závanem podezření z nevěry zasažená manželka (Phyllis Allen), či Ambrosova básnivě snivá milenka Clarice (Helen Carruthers). Film Jeho místo dostaveníčka aneb Chaplin šťastným otcem patří k tomu lepšímu z Chaplinovy filmové tvorby pro studio Keystone, nevěra je podrobena zaslouženému fyzickému trestu a cirkusový klaun oplývá tolik potřebnou výdrží k pranici. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

O nějaký rok, dva později se Chaplin tak říkajíc vybarvil a jeho komedie začaly být daleko vtipnější a promyšlenější. Přesto je však tahle jednou z těch, která z jeho raného období stojí za pozornost. Výměna kabátů způsobí velmi prekérní situaci, kde nebude nouze o výprask a kopance do zadní části těla. ()

Reklama

Rozjimatel 

všechny recenze uživatele

"I wonder what he brought baby."     Chaplinove rané keystonovské obdobie bolo charakteristické vysokou kvantitou (až 36 filmov v danom roku), avšak nízkou kvalitou. Táto krátka groteska patrí k tým najlepším z daného obdobia, na čo jej v podstate stačí iba to, že má na rozdiel od ostatných nejakú myšlienku a trochu zaujímavejšiu zápletku (zámena kabátov s celkom pekným záverečným rozuzlením). Charlie v role manžela a otca prežíva manželské starosti a predvedie dosť svojrázne spôsoby starostlivosti o svojho rozkošného synčeka (občas to zaobchádzanie s dieťaťom vyzerá dosť nebezpečne). Roztomilá Mabel v role jeho manželky herecky ani trochu nezaostáva - spočiatku neustále horekujúca, neskôr poriadne napajedená, s veľmi slušnou ranou. Podarená je i druhá manželská dvojica v podaní Macka Swaina a parádnej matróny Phyllis Allen. Humor je síce, ako bolo obvyklé v danej dobe, fyzický a dosť hrubý, ale v tomto prípade celkom dáva zmysel a miestami je aj pomerne vtipný (potýčky v parku). Snáď s výnimkou scény v reštaurácii, kedy sa Charlie opäť raz prejavuje v tej jeho nepríjemnej polohe drzého a zlomyseľného chumaja. Videná krásne zreštaurovaná verzia z roku 2010 s výbornou hudbou Stephena Hornea.     "Here is something that belongs to your husband." ()

LegoMan69 

všechny recenze uživatele

Dva muži se poperou v baru a vymění si kabáty. Každý má určitý dopis či vzkaz. Když ty vyměněné vzkazy najdou jejich ženy, tak je zle...velice pobavilo, Chaplin v roli mrzutého, ale přesto milujícího otce. Mabel zase taková typická žena. Bylo to vtipné a mělo to děj ve kterém jsem se orientoval. Nejlepší herec ze všech bylo ovšem to miminko! ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Skutočné malé dieťa sa v chaplinovke neobjavuje často, tu som dosť tŕpol, či to jednoročné bábätko nepríde k úrazu pri ohni, horúcej vode alebo žehličke. To všetko sa objavuje v jeho bezprostrednej blízkosti a ešte niečo naviac. Pri bitkách ho, našťastie, nahradili dekou, kde bolo zabalené niečo podobnej veľkosti. Inak je to podarená groteska s príbehom a klasickými fórmi, ktorá nerobí Chaplinovi hanbu ani po viac ako storočí. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

  • V roce uvedení filmu natočil Charles Chaplin 36 filmů, jednalo se o jeho nejplodnější rok. (M.B)

Reklama

Reklama