Kid

The Kid

• slovenský

Kid

Komedie / Drama / Rodinný

USA, 1921, 68 min (SE: 50 min)

Komický Charlie a ještě komičtější chlepec mě příjemně bavili, uteklo to rychle a párkrát jsem se skutečně pousmál. Nejlepší scéna byla vstávání Charlieho z postele, kdy si tak obřadně oblékl tu děrovau deku. EDIT: Představuji si jaký to mohlo mít (mimo jiné) význam a jak to bylo diváky vnímáno. Jsem si jistý, že Chaplin jistou poppkornovou část publika často rozchechtal až k slzám. Je tu však jeeště humanistický rozměr a také má snímek tu moc vyvolat v člověku ušlechtilé pohnutky a pocity. Úctyhodný film.(29.11.2011)

Amerika je v těch letech plná nezaměstnaných a bezdomovců. Jičák KID je dítě jak se patří. Nedělá mu problém rozbít pro svůj špás okno, a přitom poočku hlídat, zda ho nepozoruje strážce zákona. Ani jiné lumpárny mu nejsou cizí. Pokud by nenarazil na tuláka Charlese, tak by to s ním patrně nedopadlo dobře. Tulák Charles to ví, a začíná ho vychovávat. Daří se mu to se střídavými úspěchy, protože sám zažívá rovněž nejednu nelehkou situaci.(27.8.2010)

Problém s klasickými groteskami je ten, že človek sa má pri nich smiať, ale v súčasnosti to moc neide. Preto ich treba hodnotiť v kontexte doby a s prihliadnutím na to, že sa na ne príjemne pozerá. Chaplin je skvelý komik, niektoré scény sú vynikajúce, ale predsa sa písal rok 1921 a tempo filmu je nesúrodé a dej je predsalen trochu "chudý". Hudba je tiež dosť zastaralá a pre obyčajného diváka je film prakticky nepozerateľný. Každopádne na slabšie 80% by to malo aj tak stačiť (minimálne za geniálnu scénu so vstávaním a deravou dekou).(14.5.2006)

Jeden rest z minulosti smazán a já konečně viděl Kida. Jackie Coogan je vlastně roztomilost na entou, přičemž en se blíží k nekonečnu. Jeho soužití se starým tulákem Chaplinem jednoho rozesměje, dojme, pak znovu rozesměje a dojme, tu a tam dokonce i rozhořčí, no, tolik emocí se ve snímku současné doby skutečně jenom tak nevidí, takže moje hodnocení je jasné :)(25.12.2009)

Vynikajúca chaplinovská groteska, ktorá okrem plejády humorných scén disponuje aj dojemným citlivým podfarbením. Chaplin opäť predvádza to najlepšie po stránke hereckej, filmárskej, obsahovej a aj hudobný sprievod dotváral veselú či smutnú atmosféru a mnoho emócií. Vždy ma fascinuje, keď si uvedomím, že práve vďaka nemej ére museli herci omnoho viac pracovať s mimikou a gestami. Tejto chaplinovke sa to podarilo dokonale.(30.8.2010)

• - Kvůli Kidovi měl Chaplin neshody s firmou First National - „Byl to sedmidílný celovečerní film a oni jej chtěli distribuovat jako tři dvoudílné komedie.“ (Charlie Chaplin - Můj životopis) (everlong)

• - V několika malých rolích, mj. jako kapsář ve scéně odehrávající se v noclehárně, se objevil otec Jackieho Coogana Jack Coogan. (SeanBean)

• - Lita Grey, pozdější Chaplinova manželka, hraje postavu jednoho z andílků ve slavné snové scéně v nebi. (everlong)