Kid

The Kid

• slovenský

Kid

Komedie / Drama / Rodinný

USA, 1921, 68 min (SE: 50 min)

Stydím se. Ano, vážně. Musím se přiznat. Za svůj dosavadní život jsem viděl jen pár snímků s Ch. Chaplinem. A nepamatuji si z nich bohužel vůbec nic, protože je to už velmi dávno, kdy jsem spatřil tohoto malého mužíka, který je velmi podobný Hitlerovi. A tak nedávno se na trhu levných DVD objevil film Kid, který obsahoval ještě tři další grotesky. Byly to: Chaplin hasičem, Chaplin se vrací z flámu a Chaplin boxerem. Snímek Kid je velmi dobrý počin světové kinematografie. Je zde velmi dobře, ba přímo dojemně znázorněno, jak by se měl správně chovat otec ke svému synovi. A to berte v úvahu, že Chaplin není pravým otcem. Nýbrž jen nalezne dítě, u něhož je přiložený papír, na kterém je napsáno: Zachraňte sirotka. Chaplin se nejprve zdráhá pečovat o cizí dítě a snaží se ho zbavit. Pak se ale rozhodne, že si ho ponechá. Velmi se mi líbila scénka, jak dítě udělalo palačinky a pak je spolu s otcem snědli. Film Kid bych doporučil všem rodičům, aby věděli, jak má správně vypadat výchova dítěte. Z celého snímku mám velmi příjemný pocit a hodnotím ho 85%.(9.10.2008)

Že by tragikomedie? Nebo smutná komedie, která má krásný konec? Či krásný příběh s úžasnými herci včetně malého Jackieho, který byl lepší herec, než jsou dnes ostatní dětští? Stačí si jen vybrat. A abyste si sami vybrali, musíte se na šťastného tuláka s malým tuláčkem podívat. Věřte mi, nebudete litovat...(27.11.2011)

Z přesně tohohle důvodu se mi líbí staré černobílé němé grotesky a od Chaplina obzvlášť, protože věděl, že filmy nepotřebují slova, aby se vytvářely silné příběhy, protože věděl, že pokud má nějaké dílo vydržet staletí, tak se nesmí jednat o jednoduchou zábavu, ale že musí stále nabízet opravdový prožitek a nápady, což si samozřejmě uvědomoval, protože už v takto rané době filmu posouval mantinely žánru a hlavně si byl vědom toho, že pokud chce něco zůstat nesmrtelným, musí to mít SRDCE!(13.9.2015)

Komický Charlie a ještě komičtější chlepec mě příjemně bavili, uteklo to rychle a párkrát jsem se skutečně pousmál. Nejlepší scéna byla vstávání Charlieho z postele, kdy si tak obřadně oblékl tu děrovau deku. EDIT: Představuji si jaký to mohlo mít (mimo jiné) význam a jak to bylo diváky vnímáno. Jsem si jistý, že Chaplin jistou poppkornovou část publika často rozchechtal až k slzám. Je tu však jeeště humanistický rozměr a také má snímek tu moc vyvolat v člověku ušlechtilé pohnutky a pocity. Úctyhodný film.(29.11.2011)

Já.... Nikdy bych nečekal, že mě Chaplin dojme. Plně jsem si uvědomoval jeho sociální cítění, protože ho do svých filmů dával často, ale Kid mě pohltil, sežvýkal, omlátil o zeď a vyplivl celého umiolousaného a otřeseného. Nemám slov. Možná pro tohle byl vymyšlen film, možná pro tohle je jeho němá podoba nezapomenutelnou součástí, prapůvodce, předchůdcem dnešní vyprázdněné popcornové zábavy. Ta síla v pouhém záběru a pohybu. Ve výrazu. Edna Purviance je neskutečná žena, herečka, kočka. Chaplin je geniální filmař. Coogan je skvělý. Výborný, nadčasový, svým způsobem nepřekonatelný a dokonalý film.(18.11.2012)

• - Ve scéně, kdy je Kid odebrán od Trampa a dán do siročince Jackie Coogan hrozně křičí, protože jeho skutečný otec mu řekl, že když nezakřičí, tak ho opravdu pošle do sirotčince. (Kulmon)

• - V několika malých rolích, mj. jako kapsář ve scéně odehrávající se v noclehárně, se objevil otec Jackieho Coogana Jack Coogan. (SeanBean)

• - Jackie Coogan, který hrál Kida, poté zahájil poměrně úspěšnou hereckou kariéru, což u těchto dětí nebývalo pravidlem. (Kulmon)