Kid

The Kid

• slovenský

Kid

Komedie / Drama / Rodinný

USA, 1921, 68 min (SE: 50 min)

Amerika je v těch letech plná nezaměstnaných a bezdomovců. Jičák KID je dítě jak se patří. Nedělá mu problém rozbít pro svůj špás okno, a přitom poočku hlídat, zda ho nepozoruje strážce zákona. Ani jiné lumpárny mu nejsou cizí. Pokud by nenarazil na tuláka Charlese, tak by to s ním patrně nedopadlo dobře. Tulák Charles to ví, a začíná ho vychovávat. Daří se mu to se střídavými úspěchy, protože sám zažívá rovněž nejednu nelehkou situaci.(27.8.2010)

Klobouk dolů, před jednou z největších osobností, jíž bezesporu Charlie Chaplin byl. V dalším jeho slavném filmu nám trošku brnká na city, ale vůbec ne nuceně a hned upozorňuji, že přesto že je film němý, tak slova zde nejsou potřeba. Ani dlouhé vychvalování zde není potřeba, stačí si uvědomit tu veleznámost po celém světě a hned každému dojde, že se jedná o klasiku. Takovou, která i dnes má co říct.(2.9.2005)

Scénář: Charles Chaplin .. Charlie Chaplin byl pozoruhodný tvůrce. Mimo výtečného, osobitého komediálního herectví, kterým dával svým filmům nezaměnitelné kouzlo většinou stál mimo jiné za tvorbou scénáře a také seděl na režijní stoličce. Jeho Kid je jednoduchou strukturou velice veselý a zároveň smutný snímek. Nalezené dítě totiž změní život chudého, ovšem starostlivého člověka od základů. Velmi krásný film, který příjemně baví a pohladí po duši.(17.5.2006)

Chaplinův doják ždímá emoce snad v každém záběru. Příliš sladkobolný příběh tuláka a malého nalezence je sice odlehčen klasickými slapstickovými gagy, ale je jich na mé gusto málo a často postrádají šmrnc. Kid vystřelil na oběžnou dráhu i jednu z prvních dětských hereckých hvězd. A vlastně nastavil i laťku, dítě-herec musí umět v zásadě jen jednu věc, kukuč. Jackie Coogan jich v Kidovi nahodí docela dost a dávné diváctvo jistě vzdychalo dojetím. Já moc ne, navíc finální snová scéna s andílky alá George Melies mi přišla už vyloženě off topic. Za tři a jen z úcty.(13.5.2015)

Tu je ten Chaplinov sociálny apel natoľko výrazný, že až zabudnete, že máte Chaplina zafixovaného ako komika a že Kid je aj komédia. Myslím, že skutočným komikom bol až v druhom pláne, najmä čo sa týka celovečerákov. Jeho staranie sa o dieťa je roztomilé a dojemné a zároveň je to v kontraste s tou neutešenou sociálnou biedou naokolo. Tretím kontrastným prvkom je zopár komických vsuviek. Pokiaľ sa budete vzhľadom na to, ako sa film vyvíja obávať, že Chaplin nebude nikoho kopať do prdele, tak zbytočne. Najvtipnejší mi ale pri tejto bitke prišiel fakt, že po rane toho silnejšieho (nie Chaplina, samozrejme) počas nej stále leží na zemi policajt v bezvedomí. Možno sa bojím ohodnotiť slabšie a byť tak čiernou ovcou, ale zo skúseností viem, že na druhý krát ma Charlieho diela oslovili vždy viac a hodnotenie som zvýšil.(21.5.2014)

• - Jackieho Coogana Chaplin objevil náhodou, ve varietním čísle jeho otce. (everlong)

• - Jackie Coogan, který hrál Kida, poté zahájil poměrně úspěšnou hereckou kariéru, což u těchto dětí nebývalo pravidlem. (Kulmon)

• - Hudba k filmu vychází z šesté symfonie Petra Iljiče Čajkovského. (Kulmon)