Chudí a hladovějící rolníci se bouří proti tvrdé vládě místního správce, sepsali proto petici s dalšími rolníky z okolních vesnic a snaží se správce pomocí únosu jeho dcery (Miyuki Kuwano) přesvědčit, aby vyhověl jejich požadavkům. Správce Matsushita (Tacuja Išiguro) nehodlá vyjednávat a proti rolníkům bez váhání vyšle své vojáky, ti ale narazí na nečekaný odpor a nedokáží rebelii potlačit. Za těchto okolností dochází k setkání tří samurajů a vynikajících šermířů. Einosuke Kikyô (Mikijirô Hira) věrně slouží na dvoře krutého správce, Kyôjûrô Sakura (Isamu Nagato) odpykává trest v místním žaláři a je správcem najat na potlačení vzpoury, potulný ronin Sakon Shiba (Tetsurô Tanba) zrovna prochází okolo starého mlýna, když v něm nespokojení rolníci drží v zajetí dceru správce. (Dont)

Gastovski

Prvotina od tohoto režiséra a hned plná palba! Nejvíce jsem ocenil onen kontrast ke Kurosawovým samurajským filmům, které díky občasnému humoru působí víceméně odlehčeně. Ale stejně jako u Kobajašiho, i Gošův styl jde opačným směrem. A nutno podotknout, že tento styl se mi velmi zamlouvá. Jedná se o zlý a nekompromisní svět v němž i samurajové ztrácí auru čestných hochů, kde je čest je pro smích, kde vítězí prohnanost a samurajský meč seká na všechny strany bez ohledu na pohlaví, vinnu či nevinnu. A přesně toho se nám dostane od tří samurajských vyvrhelů skrze jejich plnotučné charaktery a Gošovo mistrné vyprávění. ()

kkarx

Tématická kopie Yojimba/Sanjura s drsnějším a o trochu reálnějším pohledem na svět. Stylisticky dokonalé, ale ne tolik zábavné jako zmíněné Kurosawovy mistrovské kousky. ()

JohnyTrava

Miestami už trochu klišé, miestami zopár zaujímavejších momentov ale rozhodne múdra dĺžka a múdre spracovanie. Síce to riadne pripomínalo čambaru, ale tá samurajom sluší. Nebyť tam len toho moralizujúceho ducha... ()

Belsazar

Samuraj, který zmlátí několik jiných samurajů klackem, aniž by vytáhl meč, je dobrý samuraj. A film, který to zobrazuje, může zůstat dobrým filmem, pokud má tu správnou myšlenku a pořádný náboj. A to tenhle film bezesporu má, třebas s drobnými nedostatky. "Budu vás chránit, dokud nezemřu." ()

Palisander

Drsné, dynamické, pútavé. Napodiv aj dosť romantické (takú dávku by som v samurajskom filme nečakal). Výrazné a rozdielne charaktery hlavných hrdinov, ktorí majú od ideálu zväčša dosť ďaleko, sú veľkým plus. Prekvapujúco zabudnutý film. ()