poster

Dobrý voják Charlie

 • anglický

  Shoulder Arms

 • slovenský

  Dobrý vojak Chaplin

Komedie / Válečný

USA, 1918, 46 min

Režie:

Charlie Chaplin

Scénář:

Charlie Chaplin

Kamera:

Roland Totheroh

Producenti:

Charlie Chaplin

Střih:

Charlie Chaplin
(další profese)
 • Matty
  ****

  Krásný důkaz, proč byl Chaplin nejoblíbenějším umělcem mezi vojáky. Stojí na jejich straně, chápe jejich pocity a váži si toho, co dělají. Kdyby mohli přímí aktéři zákopových bojů natočit němou grotesku, věřím, že by vypadala nějak takhle. Být zároveň všichni vojáci jako Charlie, asi dnes mluvíme jenom německy.(29.3.2009)

 • Autogram
  ****

  Vojnová komédia, to je žáner, v ktorom Chaplin mimoriadne vynikal. A to vtedy ešte netušil o svojej neskoršej nechcenej, ale nakoniec dobre využitej podobe s Hitlerom. V tomto stredne dlhom filme je množstvo výborných gagov, perfektných nápadov a tie sú aj precízne realizované (maskovanie za strom alebo spánok vo vode). A na záver prekvapenie, na ktoré v tej dobe určite bežný divák nebol zvyknutý.(21.8.2018)

 • everlong
  *****

  vynikající groteska. Charlie jako voják se opravdu povedl. Je zde několik velmi vtipných scén, zejména scéna se zaplaveným stanem. Je obdivuhodné, jak se Chaplin dokázal vypořádat s tak vážným tématem jako je válka, aby to nepůsobilo křečovitě nebo trapně, prostě svým typickým humorem.DÁLE HRAJÍ: Jack Wilson (German Crown Prince) Tom Wilson (Training Camp Sergeant) John Rand (American Soldier) Park Jones (American Soldier) Loyal Underwood (Small German Officer) W. G. Wagner, J. T. Powell, W. Herron, W. Cross, G. E. Marygold (Motorcyclists) Roscoe Ward, Ed Hunt, M. J. Donovan, E. B. Johnson Fred Graham, Louis Ort, AI Blake, Ray Hanford, Cliff Brouwer, Claude McAtee, F. S. Colby, Jack Shalford, Joe Van Meter, Guy Eakins, Jack Willis, Charles Cole, T. Madden (American and German Soldiers) Harry Goldman, Jack Willis, Mark Faber, E. H. Devere, Fred Everman, A. North, Charles Knuske, 0. E. Haskins, Tom Hawley, W. E. Graham, James Griffin, W. A. Hackett, E. Brucker, J. H. Shewry, Sam Lewis, R. B. McKenzie, K. Herlinger, A. J. Hartwell (Additional players in street set, with Kaiser's car)(25.10.2009)

 • Véča
  *****

  Dle mého názoru jedna z nelepších Chaplinových grotesek. Chaplin v ní jasně dává najevo svou averzi k válce a to ještě v době,kdy se válčilo. Každá minuta je naplněná těmi nejšílenějšími gagy. Spoustu kousků,které Chaplin předvádí zde,předvedl pak i později v roce 1940 v Diktátorovi v úvodní scéně z 1.světové. Zajímavostí je,že v Československu,když se film po válce promítal,musely být z filmu vystříhány scény v nichž byli vyobrazeni staří mocnáři,protože bylo zakázáno zákonem je zobrazovat,byť v takovýchto směšných karikaturách. Je to typická ukázka Chaplinova génia,sociálního cítění a jeho lidské povahy. Nikdy nikdo co pamatuji nedokázal s takovým humorem zachytit ve filmu tak hrůzné ohavnosti ,jako je válka, s takovou dávkou sarkastického humoru.(13.1.2007)

 • kinej
  ****

  Tento snímek se tak trochu liší od jeho ostatních grotesek. Je zde totž patrná velká míra solidarity vůči vojákům a vyznění filmu bych nehodnotil zrovna jako pacifistické. Naopak zde Chaplin demonstruje angažovaný politický postoj. Není v tom ale nic nechutného, jako tomu bývá v politických agitkách, protože v podání Chaplina je vše milé a vtipné.(16.2.2011)

 • - Film měl za války velký úspěch právě mezi vojáky. (everlong)

 • - Dobrý voják Charlie měl mít původně 5 dílů. (everlong)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace