Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

Krtisko

Autorům se povedl ve své době nedocenitelný, dnes ovšem víme, že naprosto nadčasový snímek, který by měl být určitě pouštěn už dětem na základní škole v rámci občanské výchovy, aby si uvědomily sílu informací, ať v reklamě či politické propagandě. Obdivuji odvahu mladých filmařů, že šli do rizika takto konfliktní situace. Film je krásným zrcadlem nás samotných. Ještě dnes mnoho lidí běžně používá anonymní konstantu "oni" jako hromosvod (za všechno můžou oni), výhrůžky (oni vám to zatrhnou), náhražku vlastní zodpovědnosti (za to snad odpovídají oni). A ještě dnes se najde mnoho takových, kteří dají svou nepříjemnou zkušenost do souvislosti s nijak nesouvisejícími věcmi, aby si ospravedlnili svůj příklon na tu "správnou stranu" (..pán teď tedy rozhodně nebude hlasovat pro vstup do EU. To tedy těm filmařům natřel, chlapík). Mé velké uznání mají všichni ti, kteří se dokázali v tu chvíli zamyslet a třeba se i pobavit vlastní důvěřivostí. Prý jsme nejateističtější země Evropy. No nevím, tady autoři snímku předložili důkaz, že dokážeme věřit komukoli a čemukoli. Pánové, velké díky!! ()

samsozz

golden vec. Krásne ukazuje koľko hlupákov žije v Česku ( nebojte na Slovensku ich je ešte viac). Tupí seniori a slabomyseľní jedinci sa nechali nachytať. 10/10 plačem ()