Reklama

Reklama

Uzel na kapesníku

  • angličtina The Knot in the Handkerchief
Animovaný / Krátkometrážní
Československo, 1958, 14 min

Obsahy(1)

Malý chlapec si udělá uzel na kapesníku, aby si připomněl opravu protékajícího kohoutku. Kapesník se však má čile k světu a uprchne z jeho kapsy za poznáním okolního světa. Chlapec zaujatý fotbalovým utkáním s kamarády mezitím na vše zapomene a do práce se musí pustit i další oživlé textilie. (J.Connor)

Recenze (18)

Radko 

všechny recenze uživatele

Obyčajný kapesník, či kus textílie zauzlením získa hneď hlavu, telo aj charakter. Kombinácia hraného a animovaného filmu je skvelá po technickej stránke. Nápadité sú tiež detaily v podobe obrazov v chlapcovom byte, či reklám na plote futbalového ihriska. Dej za týmito drobnosťami pokrivkáva, čo sa asi najviac prejaví v scéne, kde sa handričky zmenia na zbor staršinov a starien dohovárajúc následne vreckovke, aby si splnila svoju uzlovú úlohu. 68% ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Český animovaný film a jeho věhlas se nezrodily z ničeho. Jen zdánlivě může překvapit jedno z míst jeho zrodu: zlínské filmové ateliéry. Uvědomíme-li si ovšem, že pro Bati peníze nebyly problémem a snaha prezentovat se ve všech významnějších ohledech na vysoké úrovni jejich druhou přirozenou potřebou, překvapení ustupuje velmi rychle věcnému pochopení. Z prostředí, věnovaného reklamnímu filmu, se poměrně záhy začala rodit kvalita i v jiných kinematografických žánrech. Po roce 1945 a znárodnění se zlínské ateliéry staly alternativním domicíliem naší národní kinematografie. Hermína Týrlová vedle jiných pak gigantem našeho národního, ale i světového animovaného filmu. UZEL zaujme tím, jak tvořivě, s rozkoší a radostí, mění režisérčina tvořivost zdánlivě zanedbatelný kus jinak potřebné textílie v prvek ryzí duchovní imaginace a zdroj demonstrace alternativních avantgardních poetik. Není divu, tato podoba animovaného filmu mohla být spíše pochopena a oceněna dospělým než dětským divákem. V animovaném filmu dostala naše národní kinematografie padesátých až osmdesátých let alternativně pojednané uspokojení funkce předfilmů hlavních programů, jež svou kvalitou snese srovnání s tím nejlepším z podstatně staršího zlatého věku grotesky. ()

Reklama

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Zajímavé je porovnání tohoto snímku s filmem s podobnou tématikou, který byl kdysi natočen v Tibetu. Narozdíl od evropského nenasytného materialistického uzlu, který se stále za něčím honí, za myškou, za motýlem, aby to chytil a mohl vlastnit, ten tibetský uzel si jen tak spokojeně kráčí a vše kolem jen pozoruje. Je mu všechno jedno a nemlátí s ním žádné emoce, nechá se jen tak povívat větrem, prostě ideál. Myška mu ukousne kus rohu, motýl posype pylem, ale kapesníkovi je vše fuk a dál se vesele a vyrovnaně usmívá. Á, tak jsem se spletl! Ten tibetský uzel a tím pádem ani film dokonce vůbec nevznikl, protože žádný správný budhista takové maličkosti, jako je kapající kohoutek, nebude věnovat ani promile své pozornosti, natož aby kvůli tomu podnikal nějaké akce. ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Mimo skvělých režisérů a animátorů, měl čs. animovaný film štěstí i na výtvarníky. Tenhle filmeček je exhibicí Kamila Lhotáka. Jednoduchý (ale ne prostoduchý) příběh je nádherně stylizován na periferii, z které Lhoták vykouzlí svébytný poetický svět. Všechny ty ploty polepené plakáty a reklamami, boudy, plácky, kde město přechází v přírodu, to vše se stává místem stejně magickým jako pohádkový les s hejnem víl a perníkovou chaloupkou nádavkem. Pravda, je to magie civilnější. Myslím, že režiséři skvěle využili Lhotákova umu. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Pěkný kombinovaný hraný a loutkový film. Spolu se Vzpourou hraček, Ukolébavkou a Vláčkem kolejáčkem asi to "NEJ" od paní Hermíny Týrlové. A mě osobně se všechny tyto krátké filmečky také moc líbili. Malé info: Malého chlapce zláká hra s kamarády a úplně zapomene, že měl zajistit opravu kapajícího vodovodního kohoutku. Oživlý kapesníček mu to však včas připomene. Na hudební složce k filmu se podílel opět Zdeněk Liška. ()

Galerie (13)

Reklama

Reklama