Tragikomický příběh stařenky Tusji, která ve svém pokročilém věku zůstane bez opory svých nejbližších. Poté, co odkáže dům vnukům, je odvezena k sestře Anně, kde však najde azyl jen do chvíle, než si Anna zlomí krček. Problémy s nalezením nového domova se bezprizorné Tusje vracejí. Ve výstižných zkratkách sledujeme portréty jejích příbuzných, z nichž jeden je povaleč a opilec, druhý bezohledný zbohatlík. Jistou naději slibuje neteř Líza, která pracuje v Moskvě jako úspěšná novinářka, ale i pro ni by stařenka byla zátěží. Tusja se nastěhuje k vnukovi, kterého poznamenala válka v Čečensku a sám je v nesnázích. Jeho dcera Olja ztratila při výbuchu řeč. Ještě než hrdinka odejde do mrazivé noci, uskuteční zázrak, který celé vyprávění z posttotalitního Ruska posouvá k žánru pohádky. Režisérka filmu nezastírá, že film natočila z potřeby osobního pokání. (MFF Karlovy Vary)

linger

Príbeh až znepokojivo blízky, aj človeku mojej generácie a našich zemepisných šírok. Ešte aj v odľahčených, vtipných momentoch (?) na mňa doliehala depresia... Pritom nulová dávka sentimentu, všetko plynie tak nejak úprimne a bez príkras. K slzám ma rozsekalo to jablko v jednej z posledných scén. ()

fakáč

Zhruba od půlky filmu jsem si začal říkat, že jsem tenhle příběh už někde viděl. Pak mi ale došlo, že ne, ale že mi podobný příběh někdo vyprávěl. A opravdu, tento film je čistokrevná realita. Takto může dopadnou kdokoliv z nás až budeme v důchodovém věku. A nemusíme bydlet ani v Rusku. Moc hezky a přirozeně natočený film o neopětované dobrotivosti a nevypočitatelném stáří. Navíc na pozadí příběhu sledujeme nelichotivý stav ruské novodobé společnosti. ()

VashCZ

Musím říci, že film mne trochu oslovil, ale asi protože jsem už pár recenzí zde četl, nijak mne nepřekvapil. Co mě na něm opravdu přišlo jako pěst na oko byl hlavně herecký výkon babči. Já vím, že byla hodná, ale ona byla úplně bez citu. Navíc vypadala dost vitálně. Jináč hezké vidět to, co se děje všude. Narozdíl od čech to ale v rusku podtrhuje "vyběhal jsem důchod". Jako by to bylo něco těžkého nechat si vyměřit důchod. A ono to asi v rusku těžké bylo. Že váleční veterání žijí/žili ještě 2017 v rozpadlých kulnách a nedostali přidělený byt, jak jejich zákon káže, to jen dokazuje. ()

Praso

Dokonalý vykreslení toho, jak lidé nedokáží opětovat lásku, která jim byla v dětství dáná. V dospělosti jim jde už jen o vlastní zájmy ()

Polda99

Skromný pomalý příběh o dobrosrdečné stařence, ke které se ke konci života všichni otočí zády. Celý život dřela a pracovala, vychovávala vnoučata a to jen proto, aby pro ni nikdo nenašel místo ve svém domě. Smutná realita nejen současného Ruska, ale téměř celého světa. Přes pomalé ubíhání filmu si mě film získal a to svým syrovým zpracováním a jednoduchostí. Bezcitné chování většiny babusjiných příbuzných mě čím dál tím více rozčilovalo a ke konci jsem se zastihl se slzami v očích. Výborný emotivní snímek, který stojí za zhlédnutí... ()