• PavelZava
  ***

  V této pohádce vyniká čarodějnice Marrrruna, že to až r zadrnčí. Saša nejede bojovat s lapky, ale utíká před sňatkem s princem salónním typem Arnoštkem a cestou potkává Valentina (Vilém Udatný), který byl zavražděn v Patláviii nebo Matlávii Dobrá ruka, viděl jsem tě při práci (komentář prince, jak Kryštof šermuje) … Když člověk ví, tak vidí(29.12.2012)

 • kingik
  ***

  Slušná porce originality na historický příběh s pohádkovými motivy. Komtesa Alexandra (Kateřina Březinová) není rozhodně příkladnou mladou slečnou ve smyslu její urozenosti. Sama je toho názoru, že písmeno x v jejím jméně symbolizuje zkřížené meče. Celé dny se raději věnuje mužským radovánkám, mezi něž spadá šerm, jízda na koni nebo lov. A vedle toho je dost paličatá jako mezek a rozhodně to není holka na vdávání. Svým postojem už od sebe odehnala i nanicovatého a naondulovaného mladého hraběte, který o sobě prohlásil, že je spíše "salonní" typ a o kterého projeví eminentní zájem její mladší sestra Helena (Jitka Schneiderová, která ji hraje, však vypadala oproti Březinové výrazně starší). A tak se Alexandra jednoho dne rozhodne, že opustí přepych a zkusí štěstí jinde. Kroky ji zavedou ke staré lesní čarodějnici, která jí vyvěští budoucnost, ale na oplátku chce od ní šaty, střevíce a její vlasy. Saša, ostříhaná na kluka, po cestě od čarodějnice se střetne s tak trochu tajemným šermířem vracejícím se z války, o jehož skutečném původu jí není nic známo, a rozhodne se využít situace. Rozhodne se vydávat za mládence a utají svůj urozený původ. Netuše, že se právě seznámila s princem Valentýnem (Vilém Udatný), který je synem, toho času indisponovaného panujícího vévody, jenž se mezitím stal obětí intrik svého záludného bratra, se stane společníkem na jeho cestě. V záhlaví příběhu stojí, že se jedná o pohádku šermířskou, ale vypiplanými souboji na kordy se moc neblýskne, ani se to jimi nehemží. I přesto, že jich je jen hrstka, vyloudí spíše pobavený úsměv. Samotný příběh pak zahrnuje láteřícího pana hraběte (Martin Štěpánek), který se pokouší marně svoji dceru provdat, intriky na královském dvoře, přiměřenou porci televizní romantiky, napětí, tajemna, studiové interiéry, přírodní exteriéry a to vše s neokoukanou ústřední dvojicí. Dobrý rozjezd, zajímavý prostředek a závěrečná třetina, která příznivý dojem pokazila snadným odhadnutím vývojem událostí a také se začalo v příběhu ukvapeně spěchat. Celkově se jedná o historický příběh z jako by neurčité doby, s krapet pohádkovými motivy, originalitou se v prvních dvou třetinách nešetří. A je nutno se smířit s faktem, že režijní a scenáristická propracovanost není jeho doménou. Třesk zkřížených mečů sice nepřipravil až tak atraktivní podívanou, kterou si lze při jejím názvu odvodit, ale je chválihodné, že tvůrci se vydali, nebo lépe řečeno, pokusili se vydat invenční cestou. 60%(31.12.2013)

 • Durgas
  ***

  Tak náhodou to bolo celkom milá "šermiarska rozprávka" - vrámci možností tv spracovania. Ten šerm bol úsmevný, herci držali zbrane prvý krát v živote a bolo to hrozne zrejmé, takisto však bolo vidieť, že za choreografiou stál niekto, kto vie o čom to je a snažil sa duely stavať na reálnych technikách. To kvitujem.(24.12.2012)

 • Ezis
  *****

  Dávám plný počet, protože Zkřížené meče jsou pro mě příkladem toho, jak vypadá krátká, nízkorozpočtová televizní pohádka, když se všechny její elementy povedou. Souhlasím sice s některými komentáři v tom, že herecké výkony se hodí spíš pro divadelní prkna a šermířské souboje by mohly vypadat lépe (ale zase - kdyby byly ostřejší, už by to nebyla pohádka pro děti. Kromě toho jejich neumělost má své důvody: ve dvou šermuje hraběnka Saša, která je začátečnice, ve dvou žoldák Hugo, který si rád přihne a šermuje proto většinou v podnapilém stavu.) Ale jinak je všechno tak, jak má být: příběh výborně spojuje klasické téma s novými motivy, zaujme a ubíhá tím správným tempem. "Princezna" je roztomilá a jako kluk správná a sympatická, princ charismatický, kostýmy krásné a historicky věrné (začátek 17. století), hudba nenápadná, ale pěkná, interiéry autentické, herci perfektně se hodící pro svou roli. To jsou objektivní důvody, a teď moje osobní důvody: Kateřina Březinová a Vilém Udatný tu vytvořili dobrý pár, kterému divák uvěří kamarádství i lásku a který mně osobně prostě tak nějak sedne. Líbí se mi, že se tu na rozdíl od většiny pohádek nejedná jen o lyrickou lásku, ale že se hlavní hrdinové nejdříve stanou dobrými přáteli. Také jsem z celého filmu měla dojem, že si herci své role užívali (zvláště Jan Čenský oproti některým svým princům tu měl grády), natáčení je bavilo a dobře se jim spolupracovalo. Rodina hraběte ze Salmu nejsou jen tři lidé, ale opravdu rodina. No a s gustem komediálně zahraní hrabě Arnoštek, čarodějnice Maruna a král Josef jsou už jen takovou třešinkou na dortu.(8.8.2011)

 • Allien.9
  ***

  Princezna je zelený mozek s úchylkou na zbraně, a tak uteče, ostříhá si vlasy a předstírá, že je kluk. Na útěku potká prince vracejícího se do sousedního království, ve kterém se jeho strýc snaží uchvátit trůn. Dobro vítězí, zlo je poraženo. Klišé jako prase, každopádně znám i horší pohádky. Proč se to ale jmenuje "Zkřížené MEČE", když mají všichni KORDY, to by mě fakt zajímalo.xD(29.12.2016)

 • Radek Žák