Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Šermířská pohádka plná intrik, soubojů a lásky... Komtesa Alexandra není jako jiné princezny. Nečeká v koutku, až jí štěstí spadne do klína a na bílém koni pro ni přijede krásný princ. Je tvrdohlavá, statečná, miluje šerm a jízdu na koni. Když ji otec (M. Štěpánek) nutí do sňatku s Arnoštkem (R. Kalvoda), uteče z domova v převleku za chlapce. Vydá se lesem za starou čarodějnicí (B. Holišová) s prosbou, aby se podívala do její budoucnosti. Bude ji to však něco stát. Ztratí své krásné vlasy, ale dostane kouzelnou mast. V převleku odejde do světa, kde potká mladého Valentina (V. Udatný), který se právě vrací domů z války… (Česká televize)

(více)

Recenze (41)

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Jé, v té pohádce se šermuje, to je snad zas další pokus o český akční film, no ne? Jenže pozor, páni televizní režiséři, na takový projekt by to chtělo tučnější prasátko a schopnější herce/šermíře. Na to, že dějově jsou televizní pohádky k ničemu, už jsme si zvykli, tak alespoň ať to šermování má nějaké grády a nevypadá jako hospodská půtka značně podnapilých jedinců. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Slušná porce originality na historický příběh s pohádkovými motivy. Komtesa Alexandra (Kateřina Březinová) není rozhodně příkladnou mladou slečnou ve smyslu její urozenosti. Sama je toho názoru, že písmeno x v jejím jméně symbolizuje zkřížené meče. Celé dny se raději věnuje mužským radovánkám, mezi něž spadá šerm, jízda na koni nebo lov. A vedle toho je dost paličatá jako mezek a rozhodně to není holka na vdávání. Svým postojem už od sebe odehnala i nanicovatého a naondulovaného mladého hraběte, který o sobě prohlásil, že je spíše "salonní" typ a o kterého projeví eminentní zájem její mladší sestra Helena (Jitka Schneiderová, která ji hraje, však vypadala oproti Březinové výrazně starší). A tak se Alexandra jednoho dne rozhodne, že opustí přepych a zkusí štěstí jinde. Kroky ji zavedou ke staré lesní čarodějnici, která jí vyvěští budoucnost, ale na oplátku chce od ní šaty, střevíce a její vlasy. Saša, ostříhaná na kluka, po cestě od čarodějnice se střetne s tak trochu tajemným šermířem vracejícím se z války, o jehož skutečném původu jí není nic známo, a rozhodne se využít situace. Rozhodne se vydávat za mládence a utají svůj urozený původ. Netuše, že se právě seznámila s princem Valentýnem (Vilém Udatný), který je synem, toho času indisponovaného panujícího vévody, jenž se mezitím stal obětí intrik svého záludného bratra, se stane společníkem na jeho cestě. V záhlaví příběhu stojí, že se jedná o pohádku šermířskou, ale vypiplanými souboji na kordy se moc neblýskne, ani se to jimi nehemží. I přesto, že jich je jen hrstka, vyloudí spíše pobavený úsměv. Samotný příběh pak zahrnuje láteřícího pana hraběte (Martin Štěpánek), který se pokouší marně svoji dceru provdat, intriky na královském dvoře, přiměřenou porci televizní romantiky, napětí, tajemna, studiové interiéry, přírodní exteriéry a to vše s neokoukanou ústřední dvojicí. Dobrý rozjezd, zajímavý prostředek a závěrečná třetina, která příznivý dojem pokazila snadným odhadnutím vývojem událostí a také se začalo v příběhu ukvapeně spěchat. Celkově se jedná o historický příběh z jako by neurčité doby, s krapet pohádkovými motivy, originalitou se v prvních dvou třetinách nešetří. A je nutno se smířit s faktem, že režijní a scenáristická propracovanost není jeho doménou. Třesk zkřížených mečů sice nepřipravil až tak atraktivní podívanou, kterou si lze při jejím názvu odvodit, ale je chválihodné, že tvůrci se vydali, nebo lépe řečeno, pokusili se vydat invenční cestou. 60% ()

Reklama

Phobia 

všechny recenze uživatele

Jako obvykle jsem si nedělní pohádku dala během přípravy oběda víceméně formou rozhlasového vysílání. Audio stránka "Zkřížených mečů" obstála bez problémů - chápala jsem, co se odehrává, byla jsem ušetřena různých rádobyvtipných pazvuků a povykování, nic mi nedrásalo uši. Paradoxně ty chvíle, kdy jsem se odlepila od plotny a do vnímání se zapojily také oči, byla jako plácnutí mokrým hadrem přes hubu. Klasická televizní lacinost a herecká topornost... jsou i horší, mnohem horší, ovšem tenhle příběh by si prostě zasloužil víc: víc peněz a kvalitnější zpracování. 58% ()

Allien.9 

všechny recenze uživatele

Princezna je zelený mozek s úchylkou na zbraně, a tak uteče, ostříhá si vlasy a předstírá, že je kluk. Na útěku potká prince vracejícího se do sousedního království, ve kterém se jeho strýc snaží uchvátit trůn. Dobro vítězí, zlo je poraženo. Klišé jako prase, každopádně znám i horší pohádky. Proč se to ale jmenuje "Zkřížené MEČE", když mají všichni KORDY, to by mě fakt zajímalo.xD ()

UncleG 

všechny recenze uživatele

Příběh o silné ženské hrdince, z doby, kdy female empowerment  ještě necpali do každýho filmu a tak nikomu nevadil.  Docela se mi líbilo, že filmové "šermování" nesetávalo z obligátního "snažím se svým mečem máchat ve vzduchu a při nelepším trefit soupeřovu čepel". Problém ale je, že šermířské scény působily, jakoby byly vystřižený ze zpomalenýho filmu. Nejsme proto ochuzeni o komické situce, kdy jeden duelista čeká dvě sekundy na domluvený bodyček... A následně se kácí k zemi rychlostí zhulenýho lenochoda. Pomeje sice nebyl žádnej Harvey Keitel, ale přišlo mi, že z herecké družiny se uměl tím kovovým klackem ohánět asi nejlíp. V duelu s Čenským musel několikrát evidentně brzdit, aby náhodou Honzíčkovi nerozkřáp jeho divadelnickou palici. Jinak je to takový nějaký nijaký. Ideál k dopolednímu žehlení nebo jako mentální výplň po procitnutí z vaječňákový vopice... ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama