Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Pohádka
  • Akční

plakát

První dobrá (2022) (pořad) odpad!

Nevěřícně jsem zírala, co někdo dokáže vyrobit, a hlavně pustit na tv obrazovky. Fandím mladým lidem, když na sobě makají, zkoušejí nové věci, ale tohle? Kde je nějaká sebereflexe? Nejenže to nebylo vtipné, ale ani trapné, to nebylo nic, snad jen bez scénáře slova vypouštěná přímo do kamery. S dalšími díly rozhodně nebudu ztrácet čas.

plakát

Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti - Guardians and Gladiators (2020) (epizoda)

Tento seriál dlouhodobě sleduju a přiznám se, že jsem tímto dílem tak vyděšena a rozladěna, že nejsem schopna hodnotit. Díl jede na vlně současného populárního pseudohumanismu a hyperkorekce. Bensonová je vyšetřována na vnitřním, jak jinak než černošskou policistkou, která místo aby sledovala fakta, manipulativně ji obviní z předpojatosti a rasismu, což Bensonová přijímá bez protestů se sklopenou hlavou. Černoši v porotě narušují soudní projednávání a nejsou nikterak soudcem umravňováni. V závěru se jde Bensonová omluvit(!) chudákovi černochovi a odchází poražená. Pokud byl kvůli obvinění propuštěn z práce, je přece na vině zaměstnavatel, že nebral v úvahu presumpci neviny a nikoli policie, která případ vyšetřuje a chybu neudělala. Žijeme bohužel v době, kdy kdokoli může natočit cokoli, dát to na sociální síť zcela bez kontextu a bouřlivě volat po nápravě a získávat davy. Názory a postoje se dnes formují na základě emocí, nikoli faktů; vítězí síla davu a nikoli síla pravdy. Jen nevím, jestli chci tohle sledovat i v televizním seriálu...

plakát

Osada - Epizoda 3 (2021) (epizoda)

Vydržela jsem tři díly, protože jsem chtěla vidět Švandovou, ale víc už nedám. Myslím, že Kolečko je přeceňován a přeceňuje sám sebe. Je to jako když parta herců uvízne v době covidu v izolaci, zjistí, že s sebou mají kameru, a tak začnou něco plácat. Ty zkarikuješ žida, ty policajta, ty lampasáka, ty alkoholičku, ty ajťáka, bude bžunda, děcka, a pak to prodáme Český televizi, protože ta je ráda za každou blbost! Dávat hvězdičky za to, že tam byl sem tam nějaký vtip, to fakt ne.

plakát

Slečna Marplová - Proč nepožádali Evanse? (2009) (epizoda)

Nevadí mi, že je do filmu implantovaná slečna Marplová. I když v původním románu není, její zapojení do příběhu je zdařilé. Ale celé je to blbost, která s předlohou nemá skoro nic společného, rozhodně ne zápletku, vraha a tu příšerně kašírovanou dramatičnost/hororovost. Ještěže to nevidí AC, tohle si nezasloužila. Rozhodně doporučuju přečíst si předlohu, ačkoli i zde se čtenáři nedostane plné satisfakce... Jediné, co je na filmu zajímavé, je hvězdné herecké obsazení.

plakát

Princezna zakletá v čase (2020)

Výborně, výborně! Doporučuju jen doladit detaily týkající se textu a projevu. Eliška Křenková zkracuje poslední slabiky u sloves v 1. osobě (já vidim, cítim, slyšim), čímž sama sebe devalvuje a vulgarizuje. Lekce jevištní řeči by prospěla i jinak suverénnímu Janu Révaiovi, což se projevuje v úvodu, kdy není vidět, a pouze slyšíme jeho hlas: má problémy s důrazem a neumí pauzy. Obdobnou pomoc potřebuje ve větší míře i Simona Zmrzlá, aby nebyla tak prvoplánová. Martin Písařík čte třikrát stejnou gramatickou chybu - je tam špatný přechodník. Přechodníky jsou dobrá věc a jejich skloňování je snadno dosažitelné na internetu. S tím souvisí má poslední připomínka: celkově povýšit úroveň češtiny. Když v závěru pohádky přeříkává Roman Zach dopis alchymistům zcela v čarodějném kánonu, najednou se tam vloudí sloveso "zafungovat", což je jak pěst mezi oči. Těším se na další díl.

Vlastníci (2019)

Paráda! Kdo z nás zažil, ví, že jsou to skvěle odpozorované charaktery a situace včetně závěrečného předání republiky panu B. v podání bratrů Čermákových. Je to specialita Česka nebo jsou na tom podobně jinde ve světě? Ale abych byla spravedlivá, vnímala jsem poslední čtvrtinu jako mírně utahanou a chyběla výraznější pointa. Přesto dávám za pět *, za mě jednoznačně nejlepší počin za posledních několik let.

plakát

Léto s gentlemanem (2019) odpad!

Jaromír Hanzlík, to je moje dětství. Viděla jsem snad všechny inscenace s ním, chodilo se na něj do divadla. Vidět jej jako cara Fjodora byl prostě zážitek. Bohužel to všechno odvál čas. Už v Cirkusu Bukowski mi jako mafián přišel nepřesvědčivý. Kam zmizel všecek jeho talent? Film a zejména jeho hraní mne vyděsilo. Jeho kdysi šibalský úsměv tu vyznívá jak škleb úchylného starce. Scéna v lomu je tak hrozná, že jsem se bála, že nám chce ukázat víc. Neviděla jsem žádného oslnivého, elegantního a šarmantního gentlemana, ale spíš perverzního seniora. Nedovedu si představit, že by nějaká příčetná žena mohla podlehnout jeho svodům. Harrison Ford taky není žádný mladík, ale kamera je k němu vždy milostivá. Bohužel to neplatí v případě pana Hanzlíka - ohnutá záda, křivé nohy, jízda na koni, to bylo jak v nějakém nepovedeném pornofilmu. Byl to velmi ošklivý, nechutný divácký zážitek. Je mi to fakt líto.

plakát

Poldové a nemluvně - Malorážka (2020) (epizoda)

Od veřejnoprávní televize čekám vyšší úroveň než jen vycpávkový materiál. Atmosférou mi to připomnělo německý seriál Hubert a Staller, který osciloval na pomezí vážna, komediálna, parodie a absurdity. Tady je to horší. Žádný vtip, všechno je předvídatelné, neoslní nás ani dialogy, ani hudba, ani prostředí. Sympatické je obsazení a je velká škoda, že páni herci typu Skopala a Medvecké tu nemají co hrát. Mimino je tam násilně implantované, aby to diváky přitáhlo. No a taky si mohli dát víc záležet na názvu, to je jak z osmdesátek.

plakát

Krejzovi - Série 2 (2019) (série)

Je zajímavé, že zatímco první série je houfně posílána do odpadu, druhá série je hodnocena výše a některé její díly jsou v červených číslech. Možná kdyby všichni hodnotili seriál po více dílech než jednom, bylo by tomu jinak. Nicméně: já to vidím obráceně. Zatímco první série je na české poměry nadprůměrná a vybočuje z kolonky otravných komerčních seriálů, druhá série je daleko slabší a tvoří tak tradiční vycpávku mezi reklamními bloky. Scénář je propastně horší a dochází zde k tomu, proč podobné seriály házíme do odpadu: dějí se tu trapné trapasy, kdy se divák stydí za všechny tvůrce, a charaktery postav jsou násilně ohýbány podle toho, jak se to zrovna tvůrcům hodí. Nejmarkantnější je to u postavy Mártyho (aféry s Pivoňkovou), u Aničky (ubývá ráznosti a přibývá nerozhodnosti a podivných rozhodnutí) a Danky (z aktivní pracovité třešťandy je blbka, která se stará akorát o vztah s Honzou). Chemii mezi Dankou a Honzou by uvěřil málokdo, navíc Dolanský s knírem vypadá jak falešný hráč. A špatnou úroveň seriálu nezachrání ani dvojrole Honzy Šťastného, i když pro nás fanynky je to balzám. Ubylo zvířátek a mnozí herci nemají co hrát, např. Cinda se v druhé sérii neobjeví vůbec, Helena je opět jen na Skypu, role Čumpelíka se omezí jen na neustálé vykrádání ledničky, i Flanderkových ubývá. Zato je dosazen zloun Pavel Kříž, aby násilně vzniklo drama těsno před koncem. A takhle by se dalo pokračovat. Je velká škoda, že se na to tvůrci vykašlali, byl by to býval byl slušný zábavný seriál.

Čertoviny (2017)

Pohádka, která neurazí, ale ani nezaujme. I když myslím, že patří spíše mezi lepší pohádky pana Trošky. Uječenost se tu minimalizovala na scény v pekle, slušná hudba a milé zapojení pár českých lidovek. I když potřetí slyšet Kačeničku mi začínalo jít na nervy, na druhou stranu uznávám, že pro řadu dětí nemajících ánunk o lidové písničce to mohlo být zajímavé. Jako vždy krásné lokace, nádherné kostýmy a oceňuji i do detailu zpracované kompozice, např. při výjevech ze statku. Bohužel, pohádka má klasické troškovské chyby: je to roztahané, mělké, nevtipné a špatný kasting (potěší klasa Navrátil, kterého statečně dohání Gránský). A jako vždy: pasivní ženská hrdinka, která se sice děsně nechce vdát za bohatého, ale to jí nezabrání, aby si neustále vesele prozpěvovala.

Ovládací panel
1 bod