Jubal Troop je nájemný honák, kterého zachránil před jistou smrtí v horách rančer Shep. Poskytne mu ubytování, jídlo, a čas na odpočinek. Jeho lidé s příchodem kovboje moc nesouhlasí, zvláště je trnem v oku předákovi Pinkymu, odvrženému milenci rančerovy atraktivní manželky Mae. Rančer i jeho žena si Jubala oblíbí. Shep brzy poznává jeho kvality a jmenuje ho předákem. To těžce nese Pinky a neustále proti němu intrikuje. Jedné noci, když jsou muži se stádem na pastvinách, přiveze Mae manželovi poštu. Ten ji posílá domů v doprovodu Jubala, aby měl jistotu, že se jí cestou nic nestane. Na ranči Mae vyzná Jubalovi lásku, on ji odmítne a odjede do nedalekého městečka. Pomstychtivý Pinky namluví Shepovi, že Jubal a Mae mají milostný poměr. Pomluva neodvratně uvede do pohybu sérii tragických událostí. (TV Nova)

hazaba

Člověk si řekne, že jde na western, a ona se z toho vyklube červená knihovna jak vyšitá. Nicméně něco do sebe to má, přinejmenším Glenna Forda, Ernesta Borgnina a Charlese Bronsona... obecně mužské postavy jsou mnohem lepší, než ženské, ale to je asi dáno scénářem... ()

MickeyStuma

Dějství Shakespearova 'Othela' ve westernovém hávu? Nakonec proč ne. Zajímavá kombinace klasiky s divokým západem. Vzniklo zajímavé westernové melodrama s tak silným příběhem, že kolty proklatě nízko nejsou potřeba. Ano, rodokapsový příběh se tentokrát nekoná. Spousta chlapíků a mezi nimi žena. Každý má svoje určité sympatie, což v žádném případě nevěští nic dobrého a tak se schyluje k tragédii. Snímek si drží tempo a napětí a tak o nějaké nudě nemůže být ani zmínka. Výsledek dopadl na výbornou, což je zásluhou nejen povedeného scénáře, dobrých hereckých výkonů a režie, ale klasicky i výborné kamery a jím nasnímané výtečné scenérie. Za povšimnutí možná stojí mladý Charles Bronson. Přiznám se, že v tomhle věku jsem ho viděl poprvé. ()

subic

Jako jo, ale mě stačí vidět jednou. Je to takový ten typický western z padesátek, kde jsou všichni tak 40, spíš 50+. Glenn Ford tu měl 40, ale vypadal už taky na 50. ()

Sopholojong

Neuveritelne sexualne napatie a "dusno" medzi honakom Fordom a femme fatale French (ja osobne by som ju oprel hned ked si v mastali zmyselne vypyta priniest drevo). Najlepim hercom samozrejme najspontannejsi buldog Ernest Borgnine, ktoreho povazujem spolu s Brandom a Newmanom za jedneho z priekopnikov "civilneho", realistickeho herectva, davajuceho "zbohom" teatralnemu saskovaniu. Opat dokonale nasnimane panoramy sirokouhlou optikou, akcia a napatie skor psycho-sociologickeho razu a vyborne nastrelene charaktery jedneho milostneho troj-stvor-pat-ci kolko uholnika. Rod Steiger si svojho slabosskeho "hajzlika" vychutnava az na kost. ()