Harvie Krumpet

(festivalový název)
  • Austrálie Harvie Krumpet
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Drama
Austrálie, 2003, 23 min

"Plastelínový“ životný príbeh retardovaného Harvieho Krumpeta od jeho narodenia až po smrť. Pretože ho deti v škole týrali, rozhodla sa jeho rovnako retardovaná mama zobrať synovo vzdelanie do vlastných rúk. Vtĺkala mu do hlavy rôzne nezmysly, ktoré si písal do zošita s názvom "Fakty“. Po svojom ťažkom detstve v Poľsku emigroval, kvôli 2. svetovej vojne, do Austrálie. Avšak ani tam sa jeho útrapy neskončili. Nielenže mu diagnostikovali astmu, ale ho aj v sérií jeho životných nešťastí zasiahol blesk, ktorý zmagnetizoval kovovú doštičku po operácii lebky a stane sa z neho živý magnet. Aj napriek tomu, že ho nestále sužujú zdravotné problémy, nestráca chuť žiť...

Režisérovi Adamovi Elliotovi tento tragikomický príbeh priniesol Oscara v kategórii Krátky animovaný film. (riske)

Queendom

And the winner is...Harvie Krumpet. Pro někoho smutný, až depresivní, pro mě pravej opak. Harvie i přes svůj zpackanej život inspiruje. Seize the day, Harvie. ()

MFloyd

Milý příběh, dobře se na to kouká a má ten svůj osobitý styl. Škoda že je to až takhle krátké, klidně bych snesl hodinový film. Ale i tak jde o dobrý snímek. ()

LividMuffin

Nikdy bych neřekla, že mě naprosto dostane plastelínový imbecil z Polska :D Jeho životně důležitá fakta a magnetická lebka jsou prostě dokonalé! ()

kedluben

vtipné? kruté? hloupé? banální? asi od všeho trochu. každopádně stojí za docela nepřéhlednutelnou pozornost. ale jenom docela:o) ()

Zob

Po dokoukání "filmu" jsem si myslel, že to bylo snad nejhůř ztrávených 25minut....jenže když sem nad tím pak přemýšlel, tak to bylo prostě super :-D a člověk se na to pak musí kouknout znova:-) Seize the day, Harvie, seize the day Carpe Diem :-D to mě uplně zbořilo:-D ()

kubik 7

Po zhlédnutí tohoto filmečku popravdě moc nevím, co si mám o něm myslet. Po skončení titulků jsem cítil docela zmatek - takovou změť různých střípků, které mi nedávaly ucelený obraz. Po přemýšlení nad posláním filmu mě napadá snad jediné: Každý je sám svého štěstí strůjce. Jaké si to uděláš, takové to máš. A i přestože ti někdo shora postavil do životní cesty spoustu překážek, nástrah a nesnází, můžeš žít spokojený život. Otázka, jestli je tohle vše, co chtěl autor divákovi zprostředkovat, nebo je jen chyba u mě a mé neschopnosti rozumět autoru jazyku... Je možné, že můj lehce skeptický náhled na Harvie Krumplet je způsoben vysokým očekáváním od tohoto snímku po předešlém zhlédnutí Mary and Max, kterému se zkrátka tento kraťák nevyrovná... Ale je jedna zajímavá myšlenka, která mě zaujala. "Cigarety jsou náhražkou za matčin prs". Myslím, že něco na ní bude :-) ()

punka27

Máloktorý film pozerám viackrát... tento som videla 3x za sebou a ešte sa na neho určite chystám.. možno aj preto, že nezaberie veľa času, ale hlavne preto, že sa jedná o smutný životný príbeh vykreslený optimisticky s nadhľadom. Milé detaily ako Kniha Faktov, samotné fakty, liečebné metódy, a iné životné pravdy .. Carpe diem!!! ()

Soffii

Mám prostě slabost pro ty úžasné plastelínové postavy, které mají však tak hlubokou a krásnou duši. Vcelku pochmurný příběh o tom, že život je jedna velká deprese a když začnete špatně jednou...jen tak to neskončí. Chlapík trpící TS, astma, co má kovovou destičkou v hlavě, je to magnet na blesky, schopen vykouřit 28 cigaret denně a neustále nosící svou "Knihu faktů". To je prostě náš Harvek Milosz Krumpetzki nebo-li Harvie Krumpet, dítě, které přišlo na svět obráceně a nohama napřed. V Harviem se snad zhlédne téměř každý...byť by to byla sebemenší drobnost. Elliotův rukopis je nezaměnitelný a díky takovýmto příběhům nalézají i tyto tzv. "ztracené" existence své místo na Zemi. Film je předskokanem snímku Mary & Max, který je neméně kvalitní a já jej vřele doporučuji. Vždyť, proč si nedopřát depresivní příběh s poněkud zvláštním,ale přece jen "šťastným" koncem. =) A když vám celý příběh čte Geoffrey Rush! Hmmm... ()

Fjera

Fakt 914: Alkohol může mít za následek opilost a nahotu. - Výborný film. Oceňuji, že se autor kromě Harvieho života zaměřil i na práva zvířat. ()

vandamator

Geniální, po Mary a Max nejlepší animované dílo které jsem kdy viděl, plné lidskosti a dramatu smekám před tím co se dá z krátkometrážního animovaného filmu dostat za emoce. ()

Narghille

Co říci k tomuto šestnáctiminutovému Elliotově plastelínovému animáku -- předchůdci Mary a Max? No, máte-li rádi filmy nebo příběhy o lidech, kteří nejsou nijak výjimeční, kteří nikdy nezachrání svět před katastrofou a nikdy nepřijdou s geniálním řešením v extrémně vyhrocené situaci -- tak se podívejte na tento animáček. Hlavním obsahem tohoto dílka je celý život H.Krumpeta, který trpí Turetovým syndromem -- víc netřeba říkat = ) Určitě vám tento film nezmění pohled na vlastní život a pravděpodobně vás ani nezasáhne hlubokou filozofickou myšlenkou -- ale zcela jistě se u něj alespoň jednou pousmějete a koneckonců 16 minut ironického humoru nikomu neublíží . Můžu jen doporučit = ) ()

endor_fina

Krátký příběh, který zaujme, pobaví (člověk se nemůže nesmát), ale také donutí k zamyšlení. V porovnání s Mary a Maxem jednoduchý příběh, ovšem nápaditější. Hodnotím velmi pozitivně, takovýchto filmů by měla být plná kina. ()

dratkovani

Pěkný snímek,humorný a milý,ruka tvůrce" Mary a Max" je viditelná,škoda,že trvá tak krátce,ale i tak skvělý filmařský kousek. ()