Červi

Squirm

Horor

USA, 1976, 92 min (Director's cut: 93 min)

Jeff Lieberman

Jeff Lieberman

Joseph Mangine

Robert Prince

To, co jsem od Squirmu čekal, se vyplnilo do puntíku. Roztomilá béčková atmosféra, parodizování sebe sama, očividné filmové chyby. Prostě nádhera. Já bych se ale rád soustředil na hudbu. Jejím autorem je Robert Prince. Podle IMDb to byl stejný Robert (alias Bobby) Prince, který udělal hudbu i do legendárních her Doom 1-2 a Duke Nukem 3D (mimo jiné i Wolfenstein, série Keen, Duke Nukem 2, Ball of Steel a další). Věkem skladatele by to i odpovídalo, jenže mezi Robertovým posledním filmem a první hrou je poměrně velká mezera, Bobby Prince se ve svém stručném životopise o filmech vůbec nezmiňuje a sám říká, že byl dlouho v armádě. Je to taková malá záhada tohoto talentovaného neučeného umělce. Pár dní po napsání komentáře jsem sice záhadu, která mě trápila několik měsíců, odhalil, ale nechám jí tím, čím je...anebo ne...Jde pravděpodobně o Robertova otce stejného jména a IMDb už si toho patrně všimla a asi po 3 měsících od napsání začátku komentáře hry, do kterých hudbu starý Robert Prince (autora hudby do Squirmu) neudělal, z jeho profilu vymazala... .Bohužel tím tak ale vymazala také jakoukoliv zmínku o Robertu (Bobbymu) Princovi mladším, který se mimochodem v posledních měsících vzchopil a je připraven po dlouhých asi deseti letech znovu tvořit hudbu do her. Snad dostane nějaký kontrakt . Jinak těším se samozřejmě na třetí ročník festivalu pro Otrlého diváka.........................(27.2.2006)

Režisér Lieberman (děsivý lesní hixploiter Just Before Dawn) stvořil dnes už lehce kultovní horor, alespoň co se týče v rámci zvířecích fláků. Moře nasraných a masožravých červů zaútočí na obyvatele malého města, a my se modlíme za to, aby nám za letošní silné bouřky nespadl v sousedství elektrický stožár. Squirm pořád působí špinavě, diváka dozajista znechutí a šokuje několika silnými momenty... Stejně by mě zajímalo, jak se tohle natáčelo, jelikož červů je tu opravdu nevídaně moc, ke konci už to hraničí s lidským chápáním. Už jenom při té vzpomínce mi běhá mráz po zádech.(10.8.2011)

Doslova peklo. Elektrický proud tryskající z poničeného vedení a proudící promoklou zemí nutí odporné, slizké, podrážděné krvelačné červy, aby vylezli ze svých doupat a ze záhadných důvodů se krmili na všem živém, co jim přijde pod "nos". Začíná ona osudná noc a červí rodinka si už brousí zuby a chystá se za tmavé noci při svíčkách spolknout naše hrdiny v jejich potemnělém příbytku. Krev, strach, nervní hudba, trýznivé a žalostné atmosferické ruchy a zvuky, hromada slizkých bestií a minuty ubíhající v zběsilém boji o holé životy - to je film "Červi". Tak jsem zase jednou slintal blahem nad tím, jak až úžasný může můj oblíbený filmový žánr "přírodní horor" být. Na téma červ už nikdy víc očekávat nebudu, protože tento snímek vytěžil maximum. Je to opravdu hrůza jako řemen, která mě řádně přiškrtila při sledování červů prolézajících tělními dutinami, pološíleného chovatele již zmiňovaných domácích mazlíčků anebo při prožívání trýznivých chvil na zlověstném odlehlém venkově, ve starých domech s ošuntělým nábytkem, kde smrt číhala na každém kroku. Někomu se tento film může zdát jako úplná kravina, ale mně se filmaři tímto typem šokujících, nechutných hororových béček zavděčí vždycky. Po skončení mi zůstal jen sevřený žaludek, znechucení, husí kůže a skvělý pocit z dalšího skvostného snímku v mé sbírce. 70%(12.10.2013)

• PetrPan

Svým způsobem rozkošný béčkový horor s úsměvnými hereckými výkony, kdy vám zúčastnění chvílemi přijdou jako z jiného filmu a horor to není, třeba šerif seladon mne potěšil, škoda, že nedostal víc prostoru, jeho archetypální povýšenost mohla vytvořit další dramatickou zápletku podobně jako přeměna nesebevědomého místního blba ve zrůdu, ale možná by už toho na tenhle malý film bylo až přespříliš. Triková stránka je poplatná své době, ale v ničem neruší, opakované obrazové detaily na až kakofonicky řvoucí červíky byly naprosto skvělé, na jaře vyrazím s mikrofonem do přírody a to by bylo, abych nenašel nějakého zpívajícího hlísta, na druhou stranu možná nebudu muset ani do přírody,ale nevím jestli roupi taky řvou . Navíc práce štábu s tím vozem kalifornských žížal asi nebyla ničím příjemným. Jsem rád že jsem si to pustil, protože málokde je k vidění omračující rána dobře hozeným a pomalu se snášejícím papundeklem či přeměna člověka v lidského červa.(20.10.2013)

• MM_Ramone

Rád si občas pozriem animal horror o zvieratách, čo útočia na ľudí. Videl som už žralokov, levov, vlkov, aligátora, krokodíla, pirane, vtákov, psa Cuja, slimákov, pavúkov, netopierov, hadov, včely, mravcov a čo ja viem akú ešte háveď, no s vražednými červami som sa doteraz ešte nestretol. To ma potešilo. Lenže takmer všetko ostatné bolo pre mňa trpkým sklamaním. Postavy sa správali úplne nelogicky, miestami až idiotsky. Dialógy na úrovni pomocnej školy. Herci boli nesmierne nesympatickí trotli. No a samotní zmutovaní červi pôsobili smiešne; zubaté, uvrešťané špagety. Škoda, pretože natočiť film so zabijackými červami je dobrý nápad. Toto však bolo na mňa moc prestarnuté, jednoduché a málo brutálne. **(4.1.2015)