Luděk Munzar v titulní roli příběhu o riskantní dvojí hře ministerského předsedy protektorátní vlády Aloise Eliáše... Když 15. března roku 1939 obsadila nacistická armáda Čechy a Moravu, nastala pro český národ doba smrtelného ohrožení. O pár týdnů později začalo pro divizního generála Aloise Eliáše nejdramatičtější období jeho života – dne 27. dubna 1939 byl jmenován ministerským předsedou vlády Protektorátu Čechy a Morava. A to navzdory tomu, že nacistům byla známa Eliášova činnost v ruských a pak ve francouzských československých legiích, i to, že byl zastáncem aktivní obrany v době mnichovské kapitulace. Alois Eliáš funkci v protektorátní vládě přijal s plným vědomím rizika a nebezpečí: byl si vědom toho, že spoluprací s nacisty pošpiní své jméno, věděl, že se neobejde bez předstírané loajality. Tragičnost svého rozhodnutí vyjádřil slovy: „Nevezmu-li to, dostanou to lumpové, vezmu-li to, oprátka mě nemine…“ Autor J. S. Kupka v příběhu zobrazil onen dramatický moment, kdy hrdina musí přesně rozpoznat morální hranici, kterou nesmí překročit. Tím se stal Eliášův osud zcela ojedinělý: v době druhé světové války nebyl žádný jiný ministerský předseda nacisty popraven pro spolupráci s odbojem. (Česká televize)

Lish84

Díky námětu rozhodně zajímavá televizní hra. Pravda: fakt, že se jedná o "pouhou" inscenaci, je až příliš zřejmý. Střídmé dekorace, scénář staví na dialozích a dramatické pasáže se odehrají vždy mimo obraz (např. když Eliášova žena předává peníze). Ale moc to nevadí, díky chytře napsanému scénáři, který v ději zanechává jen vše podstatné, inscenace zaujme. Leč nestrhne (stejně jako herecké výkony), což bych od takového příběhu určitě čekal. Není nic (kromě námětu), za co bych tuto inscenaci mohl opravdu pochválit. Toto téma by si zasloužilo podobu výpravnějšího televizního filmu - to mi při sledování přišlo na mnoha místech líto. ()

swinevenca

Škoda, že generál Alois Eliáš se dočkal jen takto komorního filmu. Je pravda, že Luděk Munzar je ideální představitel pro takovéto psychologické zpracování, které je zaměřeno na tu tenkou hranici mezi kolaborací a ústupky ve víře v dobro věci. Dále bych vyzdvihnul ještě Františka Němce, ale to už je asi vše. Měl jsem od filmu asi přehnané očekávání, čekal jsem více historických souvislostí, třeba nástup Reinharda Heydricha a Eliášovo zatčení. Na druhou stranu za docela zásadní chybu považuji, že k mlátičce a šifrám se Němci dostali až 4. října, tedy až po Eliášově zatčení, a protože si při podobných filmech na přesnost potrpím, můžu asi být rád, že historických událostí bylo zmíněno minimum. ()

sharka.68

souhlasím s Enšpíglem...a dodám, že o těch , co tu zůstali a dělali,co považovali za prospěšné vlasti a za správné, nečekali ovace, poklepávání po ramenou,metály a glorifikaci, se filmy netočí a knížky nepíší...a přitom jim dlužíme nejvíc.... ()

Víteček

Příběh generála Eliáše je silný a je to asi jediné, co drží tuhle inscenaci, která je dosti laciná. Exteriérové scény se odehrávají zcela mimo záběr, jsou jen zmíněné a celé je to jen takové průměrné, laciné a nikterak přínosné. ()

Sekel

Vyborna komorni televizni inscenace, jejiz nejvetsi devizou je skvele napsany scenar J.S. Kupky, pojednavajici o generalu Aloisi Eliasovi, hrdinovi odboje a popravenem predsedovi protektoratni vlady ztvarnenem Ludkem Munzarem o jeho zene (Hlavacova) a o jeho konspirativnim boji s nemci (Vladimir Brabec, jako protektor a skvely Frantisek Nemec jako Gruppenfuhrer SS Steiner) a vnitrnim boji za to co je spravne a jak moc si lze hrat na nemeckeho poddaneho, aniz by se tato hra stala skutecnosti. ()

DonFrolimo

Už bývá pravidlem, že v české kinematografii úroveň televizní filmové produkce, leckdy převyšuje velké snímky určené do kinosálů, formálně sevřený a herecky bravurně obsazený příběh gen. Eliáše je toho také dokladem. Je to příběh o neuvěřitelné odvaze, nikoli odvaze riskovat svůj život za věc národního osvobození, ale zejména riskovat ztrátu cti v očích těch, za něž bojuje. Pragmatik Eliáš obětoval svou pověst, aby pomáhal. Přesto nebyl kolaborantem a zaslouží si naše uznání. Skvělá televizní inscenace je proto také důležitým morálním gestem, vzdáním pocty za statečnost. ()

Aidina

Velmi dobře zpracovaný film, popisující dramatický moment, kdy se předseda vlády musí správně a morálně rozhodnout. „Nevezmu-li to, dostanou to lumpové, vezmu-li to, oprátka mě nemine…“. Jiná možnost není. A jak je uvedeno v historických záznamech, protektorátní předseda vlády generál Alois Eliáš si před popravčí četou strhl pásku z očí a odvážně se díval svým katům do hlavní pušek. V titulní roli exceluje Luděk Munzar, kterému skvěle sekundují František Němec a Vladimír Brabec. Tleskám!!!! ()

LadyRainier

Skvělé herecké výkony ... především L. Munzar a F.Němec, ale i ostatní skvělí ... Naprosto souhlasím s názorem uživatele Enšpígl, Beneš pro mne nikdy nebyl hrdina, ale zbabělec ... ()

busa

Malokdy jsem si takto jist 100% hodnocenim. UPOZORNENI! Nekoukejte na to, pokud nemate radi minimalisticke, komorni, na hereckych vykonech postavene TV inscenace!! Neni absolutne co dodat a vubec mne nenapada, jak by se to dalo, podle nekterych zdejsich komentaru, natocit "lepe" ??? Probuh, to by jste z toho radeji chteli mit celovecerni film natoceny panem Rencem, protkany srdcervoucimi zpomalenymi zabery? Ne, tady neni jedina vec navic, ci zbytecna. 5 hvezdicek pro cely stab,od klapky az po rezisera Hasu. Sportovec to vystihl nejlepe. ()

pájap

Tohle bych pouštěl za trest tem co tvoří klenoty typu ordinace či ulice..akorát pan Němec mi na gestapaka. nesedi...působí moc jako hodný člověk ()

Hombre8

Solidní práce po všech stránkách. Zvláště když se vezme v úvahu, v jakém stavu se nacházela v té době naše kinematografie. Jako pocta Eliášovi přišla sice kapku pozdě, ale v o to větší kvalitě. ()

Peddro

Neskutečně silný příběh, asi nikdo neměl v Protektorátu těžší úkol a pozici, než pan generál Eliáš. Sledoval jsem to se zatajeným dechem, byť velmi dobře vím, jak příběh dopad. Pánové Munzar, Němec a Brabec zde předvádí skvělé výkony. Celkový dojem ještě umocní ta vojenská večerka na závěr.... ()

Ethan

Kvalitní televizní inscenace o smutném období našich dějin a také o hrdinovi Generálu Eliášovi. Velmi poučné. Skvělé herecké výkony především pana Munzara (Generál Eliáš) a Němce (v roli důstojníka SS). ()

dr_drep

Jen poznámka ke komentáři Snorlax: Postránecký nehrál rozhodně "roli zbabělce". Jiný pohled na spolupracovníka z odboje na stejné věci, určité pochybnosti o smyslu akce, pochybnosti o kolegovi způsobené tím, že neví tolik, jako Eliáš. Psychika člověka z terénu, která kontrastuje s psychikou člověka, který velí. Ale rozhodně nešlo o zbabělce. Jinak výborná inscenace. Trochu nerozumím vyznění role V. Brabce. Ano, von Neurath byl diplomat ze staré školy, který dodržoval jistá pravidla a choval se s jistou noblesou. Ale stále (v první řadě) platí, že protektor byl takový, jaký byl zrovna v tu chvíli třeba. Brabcovo ztvárnění von Neuratha může zavádět k myšlence, že von Neurath snad ještě fandil domácímu odboji a byl to šlechetný a hodný strýček. Kdepak, nebyl. ()

radek.896

Zklamal mě konec. Očekával jsem, že vymyslí text pro projev, v kterém bude hanit fašisty a oslavovat E. Beneše, oproti tomu jen poslal do háje pár němců. Tak i tak, měli jsme proti němcům bojovat, však jsme na to měli a nejspíše by žádný protektorát nebyl...... Podle mě, kdyby francouzi a angličané viděli, že klademe němcům tuhý odpor, tak by tak fašistům zatopili, že by se do Ruska ani nepodívali, natož na to pomysleli. Viděl jsem hodně zahraničních dokumentů o 2. sv. válce, ale tento český se jim minimálně vyrovnává. ()