Utu

Drama / Dobrodružný / Historický / Válečný

Nový Zéland, 1983, 118 min

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(21.2.2009)

Standartní dobrodružný příběh se slušně zvládnutými bojovými scénami, mimo ně však film už mnoho nenabízí. Režisér Murphy aspoň získal slušnou průpravu pro natáčení bojových scén v Pánu prstenů, coby asistent režie.(5.8.2002)

Nějak moc nadějí jsem do tohoto filmu nevkládal, protože mě zase tolik nebaví filmy o původním obyvatelstvu, ale tohle mě překvapilo v tom směru, jak moc dobře je to natočeno. Sice se ke mně dostala nepříliš kvalitní kopie, ale ono je celkem náročné některé filmy získat. Ani špatná obrazová kvalita však nedokázala zastřít, že tohle je silné, a to v různých směrech, a nesmírně jisté ve všech momentech.(14.12.2015)

• Hejtmy

{701/1001} Příběh z Nového Zélandu druhé poloviny 19. století o válkách domorodých maorských obyvatel s britskými koloniálními jednotkami. Ústřední postavou je Maor Te Wheke, který sice zpočátku slouží v britské armádě, ale po zmasakrování jeho rodné vesnice se postaví na druhou stranu a založí jakousi partyzánskou skupinu bojující proti Britům. Film není úplně špatný, ale je velmi zdlouhavý a jelikož nepřináší příliš dějových zvratů (kromě začátku a konce), tak i nudný. 50 %(18.1.2017)

• JimiH

Úplně se to minulo s tím, co bych od podobného filmu očekával - nenadchlo mě to ani jako historický film vycházející z reálných událostí a už vůbec ne jako žánrovka (vendetta movie). V sousední Austrálii vzniklo přitom v této době několik zajímavých filmů s původními domorodými obyvateli, takže bylo kde se inspirovat.(5.3.2016)