WR - mystéria organismu

(festivalový název)
  • Jugoslávie W.R. - Misterije organizma (více)

Formálně velmi nekonvenční spojení náhledu na lidskou sexualitu (W. R. z titulu Wilhelm Reich, marxistický psychoanalytik a propagátor orgasmu) přináší záběry až pornografické společně s dokumentárními sekvencemi a milostným příběhem Jugoslávky a sovětského bruslaře. (Epistemolog)

Rozjimatel

[1,5*]     Vedecká teória prepojenia marxizmu-leninizmu a sexuality je istotne zaujímavá, ale to nehovorí nič o úrovni a umeleckej hodnote tohto filmu. Zaradenie tejto zvrátenej šialenosti po boku Bergmana, Felliniho, Kubricka a ďalších majstrov kinematografie a do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete je pre mňa niečo absolútne nepochopiteľného. Toto hlboké, priam penetračné dielo prináša také objavné zistenia, ako je to, že ľudia radi trtkajú bez ohľadu na zriadenie - v kapitalizme, socializme, či v akomkoľvek inom "izme". Celé to panoptikum šialených kreatúr je pre mňa nezaujímavé, najmä švihnutý vedátor Wilhelm Reich mi je totálne ukradnutý. Z tých prelínajúcich sa dejových línii bola pre mňa ako-tak znesiteľná len tá juhoslovanská. Keby bol ten čierny humor aspoň trochu vtipný, hodnotil by som zmierlivejšie. Makajev sa nechal počuť, že jeho dielo je naplnením Ejzenštejnovho ideálu, pretože ten nemal dostatok zmyslu pre humor, aby to urobil dobre. To akože seriózne? Už len pre toto jeho vyhlásenie si Makavejevove dielo zaslúži hodiť do odpadu. ()

Brylin

Tento snímek vznikl jako reakce vystudovaného psychologa a režiséra Makavejeva na práci Wilhelma Reicha o orgonových energích a lidské přirozenosti. Směs dokumetárních záběrů, teorie Reichových energií a fantaskního příběhu jugoslávské sexuální revolucionářky a sovětského krasobruslaře, je sžíravou kritikou všech ideologií včetně kapitalistického konzumu a oslavou skutečné svobody člověka. Je pro mě velmi překvapivé, že velká část filmu vznikala v Titově Jugoslávii, nedovedu si totiž podobné téma představit v kinematografii ČSSR. I z osobního zájmu o psychologii se nakonec přikláním ke čtyřem hvězdičkám. ()

JimiH

Zábavná kolážovitá satira na veškeré oficiální (komunismus, fašismus) i neoficiální ideologie ("volná láska"), která ale přesto straní především nadšencům po sexuální svobodě. ()

elCroCo

Sex,lži a politika. - Dokonalá parodie na zakomplexoveně pokřivené vnímání ideologických praktik zemí východního bloku západní společností. - Pseudodokumentární ráz s mnoha výpověďmi a dramatická čísla na pavlačích vytváří koláž jejímž úkolem je poslat květinovou atomovku na jednostranné despotické systémy.. - Po absolované přednášce na téma W.R. (rozuměj Wilhelm Reich) by se slušelo dodat, že téma je mnohem obšírnější a řekl bych "vícebarevné". Ale také velice, velice komplikované. ()

Nicolii

W.R. - Misterije organizma Dušana Makavejeva je radikálnou reflexiou vodcovstva. Režisér v nej využíval prestrihy, ktorými narušuje dej. Taktiež koláž kde sa strieda filmový materiál režiséra a materiál od iných tvorcov - dokumentárny ale aj hraný. Dôležitým prvkom sú juxtapozície, ktoré vytvárajú priestor na politické, či sociologické otázky. Iniciály v názve filmu patria Wilhelmovi Reichovi, marxistickému psychoanalytikovi a propagátorovi orgazmu, ktorým bol Makavejev pri štúdiu psychológie silno ovplyvnený. To potvrdzuje, že bol otvorený novým názorom, a taktiež hovorí o tom, že ako tvorca určite nepatril do hlavného prúdu, ale išiel alternatívnym smerom. Niektoré obrazy mi pripomínajú skôr tie divadelné, a to rozmiestnením postáv pred kamerou, obmenou mizanscény alebo veľkými gestami hlavnej ženskej hrdinky, ktorej prehovor na pavlači miestami znie až demagogicky. Film od začiatku do konca prekvapuje. Je pestrý, experimentálny, navodzuje pocit nepokoja až hnevu. Je kontroverzný a drsný, po celý čas vyrušuje diváka a niečo ho núti dopozerať to do konca. ()