WR - mystéria organismu (festivalový název)

• W.R. - Misterije organizma

Mystery of Body

Komedie / Drama / Fantasy / Pornografický

Jugoslávie / Západní Německo, 1971, 84 min

• Flego

Konfrontačné úsilie sexuálnej revolúcie a politického extrémizmu. Že sú komunizmus a fašizmus podávané ako choré zriadenia je síce obdivuhodné vzhľadom ku krajine pôvodu ( režisér bol okamžite vylúčený z komunistickej strany a film zakázaný ), ale tríznivá koláž so sexuálnou túžbou, explicitným zobrazovaním, častokrát bez väčšieho významu ma doslova ubíjala. Ak by sa však niekto ulakomil na sexuálne či pornografické scény, bude určite sklamaný...(16.11.2019)

Jeden z mých nejoblíbenějších zástupců "žánru" nová vlna. A to hlavně kvůli nadčasovosti. Kdyby mi dal před zhlédnutím někdo hádanku ,,V jakém filmu vidíme ženu, jak v detailně explicitním záběru masturbuje muže za tónů Smetanovy Vltavy?", hádal bych zřejmě nějakou provokaci Larse von Triera či Petera Greenawaye z roku 2017. A hle, on to jugoslávský film z roku 1971! Podobně je to s účastí americké kapely The Fugs, která zpívá texty ve stylu ,,zabij, zabij pro mír na Blízkém východě!" W.R. je film nečekaně svěží, který opravdu působí, jako by byl natočen včera. A kromě toho rámující příběh Wilhelma Reicha, jakéhosi čaroděje, který se rozhodl léčit lidstvo orgasmem, je také velmi působivý; je s podivem, že se o této bizarní figurce dějin neví víc. Osvěžující, anarchistický, podvratný zážitek.(10.8.2017)

Zřejmě nejslavnější a mezinárodně nejuznávanější Makavejevův film. Jeden z předních příkladů jugoslávského nového filmu a následné černé vlny. Film, v jehož centru Makavajev postavil do přímého střetu lidskou sexualitu a politickou propagandu, geniální konfrontace těchto na první pohled naprosto odlišných věcí. Některé myšlenky ještě rozvedl v dalším snímku Sweet movie, který již stvořil v emigraci. V něm se již částečně dostává do extrémní polohy (kdo viděl, pochopí :-)). [FILM, KTERÝ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](23.1.2008)

Dost působivý slepenec - v tom dobrém slova smyslu - různého prožívání a chápání sexuální touhy v kontextu oficiálně probíhající sexuální revoluce na Západě i té neoficiální, ale možná i stejně intenzivní v socialistickém bloku. Výpovědně velmi zajímavé - samozřejmě to, co Makavejev myslel vážně a čím chtěl "pouze" zmást diváka, asi jen tak snadno identifikovat nelze. V každém případě velmi povedeně se prolínající dvě tři linie dost zvlášních příběhů a občas až geniální hra asociací, která si na mušku bere z velké části sovětsko-jugoslávské problémy.(11.3.2007)

Godardovská koláž politiky, sexu, hippies, dokumentárních i pseudodokumentárních záběrů a scestných teorií Wilhelma Reicha. Podobně jako Godard tu Makavejev pracuje s různými obrazovými a zvukovými plány. Za zmínku stojí herecká účast Tuliho Kupferberga z dnes už legendární hudební skupiny The Fugs (ve filmu zazní i jejich slavná píseň Kill For Peace) v roli "amerického vojáka". Možná neoprávněně mám ale pocit, že v roce 1971 už byla valná většina témat, která film zkoumá, značně neaktuální. Stalin i Reich už byli dávno mrtví, stejně jako hnutí hippies.(22.11.2007)

• - Režisér Makavejev byl po dokončení filmu vyloučen z komunistické strany a musel odejít do exilu. (raininface)

• - Film bol v Juhoslávií okamžite po vydaní zakázaný. (ash99)