Velká železniční loupež

• USA The Great Train Robbery (více)

Film, který je považován za vůbec první western, tedy za zakladatele později tolik oblíbeného žánru. Zápletka Velké vlakové loupeže vám jistě bude známa z mnoha a mnoha jiných westernů. Čtveřice banditů nejprve přinutí telegrafistu k poslání zprávy, která zajistí neplánované zastavení vybraného vlaku. Ten poté přepadnou, s lupem prchnou, ale ne na dlouho. Download filmu zde. (HOODY)

SirAduard

Kratičký filmeček, který dokázal posunout filmařinu zas o kus dál, díky vizuálnímu vyprávění, natáčení ve skutečném terénu, či střihu mezi různými scénami. No a finální záběr je zkrátka ikonický pro žánr western a do dnešních dní v mnoha jiných variacích využívaný. ()

Trepak

Pobavili ma pády, keď niekto schytal guľku. Tá bábka, ktorú lúpežník zhodil z vlaku :D - bol to skvelý trik ;) Rovnako ako Trip on the moon je aj Veľká vlaková lúpež klasika. Ale klasika-neklasika, nebolo to bohviečo. ()

kokoro

Film je výborne natočený, postavy lúpežníkov si u mňa získali poriadnu antipatiu, čo bolo asi zámerom. Prepodsledná scéna strieľania je úžasná. Tiež ma potešilo vidieť na ľuďoch dobové oblečenie. Na krátkosti filmu je tiež krásne vidieť, ako niko nenaťahoval čas, tak, ako sa to deje s filmami dnes. Všetky majú okolo dvoch hodín, pričom by niekedy stačila len tá polhodina. ()