Velká železniční loupež

• USA The Great Train Robbery (více)

Film, který je považován za vůbec první western, tedy za zakladatele později tolik oblíbeného žánru. Zápletka Velké vlakové loupeže vám jistě bude známa z mnoha a mnoha jiných westernů. Čtveřice banditů nejprve přinutí telegrafistu k poslání zprávy, která zajistí neplánované zastavení vybraného vlaku. Ten poté přepadnou, s lupem prchnou, ale ne na dlouho. Download filmu zde. (HOODY)

Zeek

To se nedá popsat, to musí každý vidět. Spolu s filmem (nebo spíš snímkem) Cesta na Měsíc jsou to 2 nejlepší snímky začátku 20.století. Opravdu profesionálně natočený film na tehdejší dobu, který je považován ze předchůdce westernů. Filmový skvost. Moje hodnocení: 100% !!!! ()

Petrus1

Říkala sem si, jestli to náhodou není vůbec první western a jak to tady tak čtu, on je :-) A je to ten správňáckej western – má vše, co by měl mít – bandity, střílení, rvačku, mrtvoly, přepadení, uloupení peněz a hrdinu, který je brání, honičku na koních, candrbál, závěrečnou přestřelku…no prostě všechno…ne, počkat, počkat…přece jen něco chybí…vlnící se šlápoty s bujným poprsím...tož to je ovšem docela silnej nedostatek. Dokonce bych řekla, že to není jen první klasický western, ale je to předchůdce i špageťáků…teda aspoň já se smála u vyhazování mrtvé figuríny z vlaku. Kromě plnoprsatých dam mi tu chyběla ještě jedna věc. Totální absence zvukového doprovodu. Už jsem přece jen rozmazlená ozvučenými filmy a tak koukat na něco jen za tichého hučení ventilátoru v noťasu, mi tak lehce vadilo. U Cesty na Měsíc mi dodatečná hudba vadila, tady mi zas chybí…když já taky nevím, co vlastně chci. :-) Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete "V pozdějších letech někteří kritici zpochybnili nárok Velké železniční loupeže na to, aby byla považována za první western, neboť tvrdili, že film buď nebyl první, nebo to není western. Je bezpochyby pravda, že existují starší filmy s westernovým námětem, například Cripple Creek Bar-Room Scene (1899) Thomase Edisona, neměly však plně propracovanou zápletku jako film Porterův. Rovněž je pravdou, že snímek vycházel jednak z divadelních her, do nichž byly připsány spektakulární scény na železnici, jednak z jiných filmů o troufalých loupežných přepadeních, které však nelze považovat za westerny..." Ať už je Velká železniční loupež prvním westernem nebo není, není podstatné...každopádně natočená byla hezky. Rozhodně bych za první western nepovažovala výše jmenovanou barovou scénu, protože necelou minutu trvající záběr na vožralýho a následně vyhozenýho kovboje western přeci nedělá... ()

Lukin413

Pramáti westernů, bez zvuku a mezititulků, ale s kaskaderskými kousky a napínavým příběhem. A možná prvním střelbou pod nohy vynuceným tancem v historii kinematografie. ()

troxor

Na svou dobu neuvěřitelně převratný akční western, který pobaví dokonce i dnešního (!) diváka. Nejlepší pro současného diváka je podle mého scéna, kde vesničané tancují. (je totiž neodolatelně komická). ()

rekkky

Němé převedení loupežného přepadení vlaku s jednoduchou zápletkou a špatným koncem pro bandity. Záběry snímané statickou kamerou nabízejí méně než 15 scén, které na sebe navazují vyprávějí o drsném prostředí divokého západu v období přelomu 19. a 20. století. Námět, který sloužil jako předloha pro spoustu filmů je právem považovaný za zakladatele westernového žánru. ()

RedDuck

Čistě dobrodružné filmy mě nikdy nebavily, tohle nudilo méně než ty dnešní hlavně kvůli krátké stopáži. I tak nic moc zajímavého pro laika. ()

Stíba

Neoddiskutovatelný pradědeček westernů a dá se říct, že i subžánru gangsterek, s příběhem v budoucnu ještě nespočetkrát omýlaným. Pro mě je to navíc asi i vůbec první nahrávka, kterou můžu považovat za film. Má to děj, zápletku a další základní pilíře, které tu od doby bratří Lumiérů doposud nebyly, nebo jsem je alespoň nikde jinde neviděl. ()

n0ty

Snad 11 scén, do 15 střihů, statická kamera a přidaná hudba zprvu klavírní, posléze jak z filmu "Přednosta stanice" s Vlastou Burianem... Tenhle film má své kouzlo, je dynamický, humorný a k pochopení není třeba ani scénář. 12 minut a člověk si "odnese" více než z kdekterých dnešních více než hodinových filmů podobného žánru prokládaných drahými efekty a scénáři o ničem... ()

Biopler

Jedná sa o film, ktorý je výborne remeselne zvládnutý na dobu svojho vzniku. Nápad spojiť v jednom zábere dva deje je jednoznačne novátorský. Porter skvele tušil, že zločinci budú baviť publikum. Čo už škrípe je ich dolapenie. V tom cítiť unáhlenosť. Vysvetlenie či ozrejmenie tanečnej seansy, na ktorej sa zabávajú asi šerifovia a ktorá je tam strihnutá úplne nečakane, by veľmi pomohlo. ()

Colour

Zo všetkých videných filmov, ktorým dýcha na krk osemdesiatka a viac, je tento najviac poznačený zubom času. Filmová reč je ukážková, réžia sa pomaly rodí do krásy, no ako celok mi to i na dobu prišlo príliš naivné. Bez tohto filmu by dnes neboli westerny aké poznáme, no napriek tomu sa filmu nepodarilo dostať sa mi pod kožu (ako napr. pri o rok staršej Ceste na Mesiac). Zdržujem sa * hodnoteniu. ()

87pawlos

Z tohoto, no, řekněme díla, jsem byl nadmíru nadšen. Ovšem převážně to bude způsobeno samozřejmě rokem vzniku a to, že tento film je starý již více jak sto let. Samozřejmě i díky době vzniku je film naprosto realistický, ještě přeci jen měli v živé paměti, jak se přepadávají vlaky, že (viz. konec) co střela to jeden mrtvý také není příliš reálné, apod. ()

haWranka

I přes kratičkou stopáž a přes to, že je film bez zvuku, vešlo se sem všechno podstatné. Někteří současní tvůrci by si z toho měli vzít příklad. (Není nic horšího, než dvou a půl hodinová blbina s přitroublým scénářem, že?:) Závěrečná scéna, kdy je divák zastřelen, se mi moc líbí. ()

Shizle

Rok po francouzské Cestě na Měsíc přišla Amerika s Velkou Železniční loupeží. Obrovský hit a zároveň prapočátek westernu, který byl na svou dobu velice akční a lehce experimentoval s kamerou. Krásné kulisy, ucházející příběh a finální probourání čtvrté stěny v podobě střelby do kamery, dělají ze snímku další malý krůček v květnaté historii filmu. ()

Tomket

Film, který je majitelem nálepky nejstarší western v kinemaografii vůbec, má hodně pozoruhodných zajímavostí. Stylem točení různých záběrů je například statická kamera, která se omezuje jen na "důležité" úseky, jenž jsou o trošku delší než je zdrávo. (Bez žadných komentařů se orientujete dějem:) Doprovodné hudební rytmy na klavír jsou velice přijemným doplňkem. Poslední okamžik filmu, mimochodem přelomový "kousek" - pistolník střílející proti publiku. Obecenstvo šílelo. Pozoruhodný film, který položil základy westernu si právem zasluhuje ovace. Povedlo se. ()