Velká železniční loupež

• USA The Great Train Robbery (více)

Film, který je považován za vůbec první western, tedy za zakladatele později tolik oblíbeného žánru. Zápletka Velké vlakové loupeže vám jistě bude známa z mnoha a mnoha jiných westernů. Čtveřice banditů nejprve přinutí telegrafistu k poslání zprávy, která zajistí neplánované zastavení vybraného vlaku. Ten poté přepadnou, s lupem prchnou, ale ne na dlouho. Download filmu zde. (HOODY)

Trainspotter

No co, první western nebo možná jako nějakej jinej první film, všichni se kolem toho furt do nekonečna dohadujou, jestli je to první western nebo co, ale já Velkou železniční loupež dnes vidím jako docela podařenou komedii; třeba když jeden z lupičů vyhodil figurínu z uhlí lokomotivy nebo když se jeden z cestujících pokoušel uprchnout a hrozně srandovně se po zasažení kulkou zapotácel. Avšak tou dobou ce v Evropě točili stokrát lepší filmy a milionkrát výpravnější. A Edison je stejně pěkná svině, nejenže nevynalezl žárovku (vychcaně koupil patenty), ale dokonce ukradl nápady Méliesovi, který potom skončil na sklonku svého života na dlažbě. ()

tomtomtoma

Velká železniční loupež je prvním zásadním krokem filmového realismu v akci. Edwin S. Porter, skromnější pionýr americké kinematografie, stvořil svůj nejoceňovanější kousek v syrové bezprostřednosti nesmlouvavé krutosti života. Kamera míří na zločin bez romantiky a sentimentu, příběh není zatížen sociálním podtextem a z bezprostřední blízkosti servíruje tu drsnější polohu života, kdy se něčí smrt zdá být návodem k osobnímu zbohatnutí. Blízkost surovosti lidské existence věrně po celou dobu doprovází akci děje. Velká železniční loupež, to je pozoruhodný filmový zážitek z plenkového období historie světové kinematografie. ()

MarekT

Když porovnám s jinou legendou z bezzvukových časů, Meliésovou genialitou Cestou na Měsíc, tak se mi westernový pradědeček líbil podstatně méně, což se odráží na hodnocení, které je tentokráte průměrné. Tři hvězdy si vysvětlete prosím i tak, že tento žánr není můj šálek čaje. Ovšem neznamená to, že bych postrádal úctu - ve své době z toho muselo být určitě ohromení, ale samotný příběh či vizuální zpracování je tak normální a běžné, až se o jiném vysvědčení nedá uvažovat. Jinak jsem nepochopil komentář uživatele sta, je to patrně mimo můj intelektuální přesah. ()

majo25

Iba štrnásť scén obsahuje tento krátkometrážny film, napriek tomu mu príbeh nechýba. Samozrejme, zastrelenia ľudí a vyhodenie figuríny z vlaku dnes pôsobia komicky. Koniec sa mi páčil, zlodejov a vrahov postrielali namieste a nemilosrdne - kiež by to tak ľahko išlo aj v dnešnej dobe. Hodnotenie: 70% ()

Mol

Pro nás western, ale pro lidi v té době běžná věc. Statická kamera bez střihu a dnešní divák bude zřejmě unuděn k smrti. I tak celkem působivé na dobu vzniku. ()

A.Beech

Nemý predchodca westernov. S veľkou pravdepodobnosťou by sa práve tento snímok mohol označiť za prvý western (ako prvý totiž splňoval "všetky" atribúty westernu). Ak si zoberieme často vyše dvojhodinové westerny, tak tento nám príde svojou stopážov viac ako príjemný. Najzaujímavejší je záver filmu, akýsi výstrel z pištole do divákov, čo by sa dalo zase označiť ako predchodca gun barrel loga z bondoviek. ()

Sfinkter

Pionýr westernového kultu není moc zábavný, ale pozdější kousky v podání Peckinpaha a Leoneho daly světu pravé filmové diamanty tohoto žánru, takže i tomuto průkopníkovi děkujeme. ()

Novada

Krátkometrážní snímek v podstatě zakládající western, úžasná je na něm ale hlavně skladba děje. Dříve jen lineární děj se tady mění a nastupuje střídavý střih, díky kterému může probíhat několik dějů najednou. ()

Elementál

Co se týče němých filmů, vždy řeším dilema, jestli je mám brát z hlediska jejich zábavnosti, příjemné koukatelnosti nu a zkrátka z pohledu filmového zážitku, či z hlediska filmového přínosu. Někdy se opravdu dobře bavím, někdy musím nad hodnocením delší dobu přemýšlet. Jako třeba u The Great Train Robbery. Každý musel nějak začínat a bereme-li tuto záležitost, jako 1. western (či chcete-li první dobrodružný film) všech dob, pak se nesporně jedná o úžasnou záležitost - kraťas má dynamiku, děj odsýpá... Ale to je tak všechno - žádné slavné herectví se nekoná-koneckonců ani není kdy by se mělo projevit, že? Hlavní hrdiny film sice má, ale krom toho, že jsou to čtyři černé šmouhy se zbraněmi se toho o nich vlastně moc nedozvíme a tak dále a tak podobně. Dávám za 4, ale cítím se ovlivněn historickým významem filmu... ()

Duoscop

Na tomto snímku je nejzajímavější to, že je přes 100 let starý. Taky položil základy westernu, protože je považováný za první western vůbec. Můžeme zde taky porovnat, kde jsme se dostaly ve filmu za 100 let. Od černobílích filmů bez zvuku, po nejmodernější 3D filmy. A přece tehdy odchazeli lidi z tehdejších kin spokojeni. S časem roste chutˇ. ()

pytlik...

Jedná se o beznadějně zastaralý film. Mají-li němé snímky zaujmout současného diváka, musí hýřit originalitou, nápady, výtvarným zpracováním či humorem, jako např. díla Meliésova, což se v tomto případě nestalo, akční scény prostě dnešní filmy zobrazují tisíckrát líp a nic "navíc" se ve filmu nenachází. Dále mi připadají některé výjevy zbytečně naturalistické, např. ubíjení topiče tupým předmětem a jeho okamžitý vyhazov z teplého místa. Jinak mi připadá směšné hodnotit staré snímky podle toho, jak si myslíme, že působily na tehdejší obecenstvo - za prvé to s určitostí nevíme, neb jsme tehdy (až na některé výjimky) nežili a za druhé, měli bychom mluvit jen sami za sebe a né se snažit o nějakou směšnou a v oblasti umění zcela nesmyslnou objektivitu. ()

Kmotr76

Vzhledem k tomu, že Western patří mezi moje nejoblíbenější žánry a tento snímek je považován za první Western nemůžu dát míň než 5*. Asi nejlepší zápletka té doby. Pěkný je ten kolorovaný dým a závěrečná střelba do kamery. Líbila se mi i celkem dramatická hudba. ()

noriaki

Western je žánr který se od vzniku filmu změnil ze všech nejméně. Po roce 1927 přibyl zvuk, časem i barva, ale ploché postavy, stylizované přestřelky a způsob vedení příběhu zůstal až do Leoneho v podstatě stejný. Skoro všechno co správné dobrodružství z Divokého západu potřebuje, se dá najít už v The Great Train Robbery. Snímek proto pro laického diváka působí překvapivě moderně, a ten poučený zase může docenit progresivní kinematografické techniky použité Edwinem S. Porterem. ()

Master19

Ucelený příběh, umírající lidé, výbuch, dynamická kamera, záběry z jedoucího vlaku... Stěžejní dílo, na které se poprávu nezapomnělo. ()

Mihail123

Čo sa dá napísať o filme, ktorý svojich kolegov predčil o takmer storočie. Perfektne odvedená práca. A dokonca je tam aj farba! ()

Autogram

Oproti často porovnávanej Ceste na mesiac mi to pripadalo o niečo slabšie, obsahuje hluché miesta, kde sa nič nedeje alebo sa deje nejaká monotónna činnosť. Ale zase nie je to čisto divadelná vec, obsahuje poväčšine exteriéry, čo vtedy a asi ani dnes nie je celkom jednoduché. Kamera už nie je čisto statická, dokáže sa otáčať aj nakláňať, sledovať lúpežníkov. Trikovú scénu s vyhodením postavy z vlaku som si pozrel až dvakrát, aby som presne postrehol moment výmeny človeka za bábku. Záver celkom nápaditý, vtedy to musela byť nenormálna bomba. ()

TheRoller

Prvýkrát v dejinách filmu môžme vidieť zastrelenie postavy. Zakladateľ nie len celého žánru Western, ale aj námet na veľkú časť filmov v tomto žánri. Je zaujímavé, že namiesto toho, aby film slúžil ako základná inšpirácia na zdokonalovanie nadchádzajúcich filmov s podobnou témou, slúži ako matrica, podľa ktorej sa tvoria len variácie a to aj mnoho, mnoho rokov po vzniknutí The Great Train Robbery. Ide tak o nepopierateľný fakt, že tento film už v roku 1903 predbehol svoju dobu, čo sa určitých kritérií týka, minimálne o polstoročie. A tak aj vďaka nemu, predstavujúc dôležitú časť v prekrásnej skladačke, je dnes kinematografia na takej (vysokej) úrovni. Najlepší moment: Samozrejme, namierenie banditu do kamery a výstrel. ()