Reklama

Reklama

Nejnovější filmové zpracování bitvy, která se řadí mezi nejvýznamnější vojenské události 2. světové války. Podzim roku 1942, bitva u El Alameinu. Zdecimovaná italská armáda v jižním sektoru fronty očekává posily. Jako dobrovolník sem přichází také mladý student filozofie Serra, který má ze školy idealistickou představu o válce. Sní o hrdinství vykonaném pro vlast. Postupně však ztrácí iluze a pochopí, že jde o politickou a mocenskou hru, v níž lidský život nic neznamená. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (31)

sigf07 

všechny recenze uživatele

Skvělý film, který trošku pokulhává v technickém provedení, ale jinak je můj dojem více než pozitivní. Podobnost s Marhoulovým Tobrukem se nezapře, a ač vlastenec, přikláním se tentokrát na stranu Italů. Tam kde Marhoul k smrti nudí zbytečnými líčením válečného zázemí a následně záběry na písek, je jeho italský kolega o poznání činorodější, aniž by se to zároveň oslabovalo atmosféru v zákopech. Nepobíhá bezmyšlenkovitě z jednoho charakteru na druhý, ale sází na jistotu a vypráví příběh jednoho vojáka na pozadí historické události. Její výběr považuji za další nesporný klad filmu, neboť kromě zmiňovaného Tobruku a několika málo podobných snímků, se bojům v severní Africe moc pozornosti ze strany světových filmařů nevěnuje. A italský pohled na věc je naprostou raritou. ()

Idealista 

všechny recenze uživatele

Žádný zázrak to není ale příjemná podívaná je to určitě . Po technické stránce nic moc ( televizní výprava ) . To co děla fim zajímavým je silný příběh a zcela ojedinělý pohled na válku . To znamená že zde není patriocizmus , vojáci jsou lide a né mašiny na zabijení . Film je dost drsný i bez brutálních scén ( žádná roztrhaná těla jen utržené ucho ) . Film bych doporučil těm které oslovil Český Tobruk - Ohnivá linie ho strčí do kapsy. ()

Reklama

pafka 

všechny recenze uživatele

Rozhodne zajimave realie a vse, co k tomu patri. I pribeh vojaku nebyl tak nezajimavy. Ale neni zde jedna hlavni postava, ale nekolik a tim padem se vtazeni divaka tristilo a ja jsem s nima ten jejich pribeh neprozil a kdyz oni jsou zoufali a breci, se mnou to nedelalo vubec nic. Koukal jsem v tu chvili na to jako na dokument. Jinak mimo jine taky vylet do historie. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Pro mě příjemné překvapení. Film z pohledu fašistické Itálie je vcelku prost vlastenectví (snad kromě plukovníkovy věty, že italský voják vydrží vše).Ukazuje nejen hrůzy války, ale i naivní představy o válce těch, co ji neviděli zblízka. Zpočátku spíše psychologické drama vojáků v zákopech, kterým, kromě občasného ostřelování Angličany, nic strašného ( s výjimkou úplavice) nehrozí. Vše se změní, když Angličané přejdou do útoku. Nekonečné pláně písku a holých skal bez zeleně s rozpáleným sluncem na obloze jakoby symbolizovaly předzvěst masakru. Ojedinělý déšť je vítaným osvěžením a jakousi pomyslnou očistou před otevřením pekelných bran. Film je nadčasový se stálým poselstvím a současně tak obecný, že místo Italů, Angličanů a Němců lze dosadit kohokoliv. Jistou podobnost s Tobrukem nepopírám, tohle se mi ale líbilo mnohem více. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Koukám, že si Italové natočili svůj vlastní válečňák. Bohužel pro ně ale Tobruk obstál ve všech frontách. Je příběhově zajímavější, akčnější, postavy jsou originálnější. To mu ale nechci nijak nadhazovat, tak to prostě je. Tady jenom dokazuje, že když se chce, dobrý film se natočit dá. U nás je celá várka dobrých a schopných lidí, kteří si s válkou dokáží poradit daleko více jak Italové. Pravda je ale ta, že se mi na nich líbilo, že tenhle film natočili upřímně a bez nadsázky. Italové totiž ve druhý světový skutečně stáli uplně k hovnu. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (1)

  • Film byl natočen za podpory italského Ministerstva kultury, kdy byl jeho vznik 8. července 2001 prohlášen za národní kulturní zájem. (MartinezZ)

Reklama

Reklama