Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V době, kdy Američani a s nimi celý svět hovoří o přistání na Měsíci jako o největším úspěchu lidstva, učiní jeden starý profesor v Gornji Dobravě, zapadlé vsi kdesi v Jugoslávii, objev, proti kterému by se americké dobrodružství na Měsíci mohlo jevit jako dětská hra. Pokud by se o něm dozvěděl zbytek světa. Po celoživotním hledání nalezl v rozvalinách římského chrámu náhrobní kámen, který zakrývá vstup na onen svět. Osud ale nechtěl, aby si profesor užil slávy. Z rozrušení ze svého fenomenálního objevu dostává na místě infarkt. Jeho asistent Petar jej ještě stihne přivést domů. Přivolané lékařce ale nezbývá nic jiného než konstatovat profesorovu smrt. Smrtí profesorovo bytí nekončí. Přichází do záhrobí, kde potkává svou zesnulou ženu a několik dávno mrtvých přátel. Události ve světě živých mezitím dostávají rychlý spád. Ve vedlejším domě probíhá rušná svatba a sousedka okamžitě využívá situaci, která se nečekaně naskytla. Přesvědčí profesorova syna Ivana, aby jí prodal jeho dům pro novomanžele, navzdory otcovu přání zřídit v něm muzeum. Ivan přijme od sousedky peníze a rozsáhlou archeologickou sbírku svého otce nechá vyhodit. To neunese Petar, který předpokládal, že se stane správcem muzea, a oběsí se. Za nedlouho se tak znova setká se svým milovaným profesorem na onom světě. Když od něj profesor uslyší, co se doma stalo, rozhodne se využít svého objevu a vrátit se do světa živých. Po chvíli následují jeho příkladu i další nebožtíci, kteří rovněž nejsou spokojení s děním  mezi jejich živými blízkými. Jejich cesta z onoho světa je plná nečekaných setkání a nebezpečí. To nejhorší je ale čeká na jejím konci. (dzira)

(více)

Recenze (2)

Ekser 

všechny recenze uživatele

Človek by povedal, že z balkánskych filmov už ho nič neprekvapí. Ale opak je pravdou. Film v určitom ohľade podobný filmu ,, Sinovci,,. Archeológ po zaujímavom náleze upadne do klinickej smrti , a na nejaký čas sa ocitne na onom svete. Je jasné , že ide o fantazijný film so značnou dávkou humoru , ale je v tom veľa poučných myšlienok čo u mňa zvyšuje celkové hodnotenie filmu. ()

dzira 

všechny recenze uživatele

Tento Markovićův snímek z roku 1989 je velice těžké žánrově zařadit. Vedle fantaskních prvků obsahuje spoustu nejrůznějších metafor a podobenství. Nechybí mu ale ani humor a napětí. ()

Reklama

Reklama

Reklama