Kovbojové a andělé

Volker Tittel

Andrew Bird

Kostýmy:

Grania Preston

V první polovině byl film mimořádně antiseptický, bez špetky citu, neřkuli vášně - scény na sebe byly mechanicky lepeny jedna na druhou. Téměř už to vypadalo, že film snad nebude mít hlavního hrdinu, ale pouze více či méně ulítlé postavičky. Tento dojem se v druhé části o trochu zlepšil, nicméně nikterak závratně. Dialogy mezi postavami byly občas silně klišovité, skutečné emoce se pro jistotu nevyskytovaly vůbec a uvěřit hercům jakýkoliv umělecký projev bylo velmi nesnadné. Jako vítězku ceny o nejdebilnější postavu jednoznačně vyhrává ona dívka Gemma, která u McDonalda nabízí "tenké a křehké" hranolky. Ta dívka byla naprosto mimo, scénárista její roli snad ani více zmrzačit nemohl. Jejím jediným údělem bylo povalovat se s kamarádem gayem v posteli, počkat si na módní přehlídku, na které si uvědomí, že vlastně hrozně moc miluje někoho jiného a s ním pak také skončit (nejen) v posteli.(11.2.2009)

• tomtomtoma

Je to film v moderním stylu, je líbivý, snaživý, svižný a má vtíravé výchovné ambice. Ale kdo stojí o to všechno moralizování a poučování?! Navíc problémy se neřeší, prostě přijdou a zase také odejdou. Ke všeobecné spokojenosti a další přijaté poučce k šťastnému životu. A tak se rozvíjí příběh dvou mladíků. Jeden má jasnou vizi o své budoucnosti, druhý tápe a přežívá v zaběhnutých kolejích bez trochy vůle ke změně. Jeden studuje, ten druhý pracuje jako úředník. Jeden je barevný, druhý je šedá myška. Jeden je extrovert, druhý introvert. Samozřejmě musí na sebe narazit dva zcela odlišní jedinci se zcela odlišným pohledem na svět i s jejich přístupem k němu. Obchod s narkotiky je předem odsouzen k nezdaru, pokud na jeho počátku trůní dva nesvéprávní diletanti. Hlavní postavou je Shane Butler (Michael Legge), který chce roztáhnout křídla, ale především poznává sám sebe. Toho doplňuje šťastný Vincent Cusack (Allen Leech), který touží po úspěchu své vyvolené vize. Snad jedinou sympatickou postavou je Keith (David Murray), který má jasný plán, ale jeho cesta obsahuje mnoho neznámých a proměnných. Z dalších rolí: Vincentova kamarádka, zamilovaná do nepravého, Gemma (Amy Shiels), Shaneův kolega z práce, bez radosti ze života, Jerry (Frank Kelly), Keithův parťák Budgie (Colm Coogan), a dvojice diletantů z Dublinu Frankie (Sean Power) a Bunny (Alvaro Lucchesi). Příběh má slibné momenty, ale jako celek je to plytké a ploché. A tak zůstává ta sladká pachuť cukrkandlu a pocit dodávání zdání odvahy mladistvému publiku.(10.5.2016)

Ve své podstatě to účel splnilo, tak nějak mě to víceméně dobře zabavilo, ovšem na druhé straně, s koncem přišel takový ten pocit, kdy si říkáte "a jo, jakože fajn", ale nepřichází taková ta závěrečná euforie, ta gradace, třešnička na dortu. Zdá se mi, že tento snímek tak trochu láká na něco, co nemá. Škoda.(26.5.2010)

Velmi pohodový a příjemný snímek, ve kterém se nepatrně mísí prvky komedie a dramatu, přičemž to ve výsledku zahřeje u srdce. Zaujal mě zejména Allen Leech v roli Vincenta, kterého znám hlavně z Downton Abbey. Nejlepší scéna bylo setkání pašeráků v autě. Zkrátka pěkná oddychovka, u které se nemusí ani tolik přemýšlet, avšak rozhodně nejde o nějakou další tuctovku.(10.9.2012)

Tři hvězdičky s hodně odřenýma ušima a tak trochu zklamání. Ne, že bych neměl rád filmy s gay tématikou, spíš naopak, řekl bych, ale DvD edice Iboys se pomalu ale jistě začínám bát. První dva filmy, které v ní vyšly jsem raději nehodnotil. Na tenhle jsem se těšil, protože ho předcházely slušné recenze a pozitivní hodnocení od některých mých oblíbenců zde na ČSFD. No jo, ale co jsem dostal? Nasládlou a nepravděpodobnou selanku ze života dvou málem dospělých chlapců, z nichž jeden je téměř obecně vžitý stereotyp vnímání zástupce gay minority a druhý neví, co si počít ze životem, hlavně díky scénáristovi. Ne, tohle není přiliš vydařený film. Situace se kupí jedna na druhou jen proto, aby se později mohly nějak využít. Scénář nebude držet pohromadě, ani když ho režisér vyztuží páteří z drogové problematiky, a jak už napsal Legas - takhle implantovaný dramatický oblouk nemá velkou nosnost. Co film alepsoň pro mě zachraňuje jsou sympatické výkony obou hlavních protagonistů, zajímavé interiéry a především nádherně smutné oči hlavního hrdiny, které by mu mohl i baset závidět. Omlouvám se, ale tak mi to prostě přišlo.(7.1.2009)