Kovbojové a andělé

Volker Tittel

Andrew Bird

Kostýmy:

Grania Preston

V první polovině byl film mimořádně antiseptický, bez špetky citu, neřkuli vášně - scény na sebe byly mechanicky lepeny jedna na druhou. Téměř už to vypadalo, že film snad nebude mít hlavního hrdinu, ale pouze více či méně ulítlé postavičky. Tento dojem se v druhé části o trochu zlepšil, nicméně nikterak závratně. Dialogy mezi postavami byly občas silně klišovité, skutečné emoce se pro jistotu nevyskytovaly vůbec a uvěřit hercům jakýkoliv umělecký projev bylo velmi nesnadné. Jako vítězku ceny o nejdebilnější postavu jednoznačně vyhrává ona dívka Gemma, která u McDonalda nabízí "tenké a křehké" hranolky. Ta dívka byla naprosto mimo, scénárista její roli snad ani více zmrzačit nemohl. Jejím jediným údělem bylo povalovat se s kamarádem gayem v posteli, počkat si na módní přehlídku, na které si uvědomí, že vlastně hrozně moc miluje někoho jiného a s ním pak také skončit (nejen) v posteli.(11.2.2009)

V téhle realitě je každej chlap napůl maloměšťácká buzna. Maminčin mazánek se v cizím městě seznamuje přes spolubydlícího šampóna/švadlenku s nejedním místním homosexuálem a tak se dostane až k drogám. Nějaký ty vztahečky a rozhodování, co kam a jestli strčit, kupa rozhovorů, poučení a konec. Před léty mi to přišlo příliš slabý a divil jsem se, proč to dávají ve filmovém klubu, ale není to tak špatné a vzhledem k dnešnímu trendu filmů to asi ani jinam nepatří. Kvalitní buzny ovšem hledejte jinde.(16.10.2013)

Jestli něco ve filmech (nejen) s gay tématikou nemám ráda, pak je to nevyužitý potenciál mezi postavami. Kovbojové a andělé jsou na tom v tomto směru podobně jako Pýcha a předsudek. Člověk čeká... a čeká... až se konečně mezi "nimi" něco stane a ono nic. Allen Leech a Michael Legge tu spolu mají úžasnou chemii a ať mi nikdo neříká, že Shane nakonec nebyl i na kluky, protože z těch všech scén, rozhovorů, z těch pohledů a sympatií jsem měla pocit, že v něm "něco je". Což se nedá říct o jeho vztahu k Amy Shiels. Ta sice možná je kočka, ale vůbec mi nepřipadalo, že by k ní choval nějaké velké city. O ní ani nemluvím, ta je jasná:) Nejiskřilo to mezi nimi ani zdaleka tolik, jako mezi ním a Allenem. A jedna scéna s Davidem Murrayem, jenž ztvárnil Keitha, vydá na lehké překvapení. Ze začátku jsem si říkala, co že to ti pochybní dealeři mají se Shanem za nekalé úmysly a proč se ho Keith snaží přetáhnout do "jejich světa." A ono to bylo vlastně zcela jinak. Keith se nakonec ukáže jako velmi zajímavý charakter a předvede se v úplně jiném světle. Když jsem se pak na scény s ním a Shanem dívala zpětně, bylo mi ho líto. Ale tušila jsem, že by k něčemu mohlo dojít. Aspoň že tak, když s Vincentem nic nebylo:) Člověk prostě nikdy nemůže vědět, jak moc pro druhého znamená, nebo jak velké jsou jeho city. Dokud ten druhý nic neřekne, mnohdy nemá ani tušení. A stejně to platí i z naší strany. A tady to bylo potom krásně vidět. Závěr mi přišel docela nelogický. Já bych ten konec úplně přehodila:) A stejně to nechápu, já být kluk a nastěhovat se do bytu spolu s klukem, který by vypadal jako Allen Leech, který je tu navíc ještě sexy jak sviňa a svým vzhledem a šatníkem mi připomínal Brada Pitta v Klubu rváčů, okamžitě přehazuju výhybku na jinou kolej:) Příjemný snímek doplňuje úžasná hudba.(29.5.2016)

Tři hvězdičky s hodně odřenýma ušima a tak trochu zklamání. Ne, že bych neměl rád filmy s gay tématikou, spíš naopak, řekl bych, ale DvD edice Iboys se pomalu ale jistě začínám bát. První dva filmy, které v ní vyšly jsem raději nehodnotil. Na tenhle jsem se těšil, protože ho předcházely slušné recenze a pozitivní hodnocení od některých mých oblíbenců zde na ČSFD. No jo, ale co jsem dostal? Nasládlou a nepravděpodobnou selanku ze života dvou málem dospělých chlapců, z nichž jeden je téměř obecně vžitý stereotyp vnímání zástupce gay minority a druhý neví, co si počít ze životem, hlavně díky scénáristovi. Ne, tohle není přiliš vydařený film. Situace se kupí jedna na druhou jen proto, aby se později mohly nějak využít. Scénář nebude držet pohromadě, ani když ho režisér vyztuží páteří z drogové problematiky, a jak už napsal Legas - takhle implantovaný dramatický oblouk nemá velkou nosnost. Co film alepsoň pro mě zachraňuje jsou sympatické výkony obou hlavních protagonistů, zajímavé interiéry a především nádherně smutné oči hlavního hrdiny, které by mu mohl i baset závidět. Omlouvám se, ale tak mi to prostě přišlo.(7.1.2009)

Sympatický, pohodový film, u nějž může kazit dojem jen drogová dějová linka, která přiblbe primitivním způsobem má celému filmu dodat dramatický oblouk. Tvůrci si příliš nelámali hlavu s důvodem, proč by se měl hlavní hrdina potácet v existenciální nejistotě, tak příběhu dodali tu nejbanálnější historku, co je zrovna napadla. Škoda.(4.1.2009)