Každé velké město má jednu čtvrť s pochybnou pověstí. Obyvatelé 8. okrsku v Budapešti představují jakýsi nový multikulturní tavicí tyglík. Maďaři, Romové, Číňané, Arabové, Američané a Němci tu žijí společně s několika policisty, prostitutkami a zvířaty. V příběhu maďarsko-romské moderní verze Romea a Julie nahlédneme do dobrodružného života pouličního gangu a rodin jeho členů, který je plný humoru, zločinu, cti, lásky a sexu, přátelství i věčných vzájemných potyček. Problémy a sobecké zájmy dvou romských rodů tu nakonec přerostou v mezinárodní konflikt. Režisér Áron Gauder ve svém animovaném snímku přináší provokující, někdy drsnou vizi současné východní Evropy, předvedenou na mikrokosmu zchátralého světa. Nebere si servítky, nabízí ironii i přímočarou nadsázku, stejně jako ostrý vtip a "úletový" humor. Zajímavá a netradiční animace, přiznaně inspirovaná snímky fantasy a americkým seriálem Městečko South Park, je proložená kvalitní hudbou, hrdinové pocházející ze sociálně deklasované vrstvy tu tak mluví řečí hip hopu. Film byl oceněn řadou zahraničních uznání, v roce 2005 to byla Hlavní cena Křištál z Annecy, Velká cena za dlouhý film na 29. MF animovaných filmů v Ottawě či Grand Prix na 9. MF kreslených animovaných filmů v Soulu. (oficiální text distributora)

Bazinka

Snímek obsahuje znepokojivé zvukové i obrazové sekvence. Tímto titulkem se zřejmě autoři snažili říct: „jestli vám vadí sprosťárny, vypněte obraz i zvuk“. Alibistický titulek, který by měl případným pozdějším výtkám k přemíře obsažených vulgarit, učinit přítrž. Bohužel i přes to jsem se nemohla zbavit dojmu, že jejich množství a frekvence už nemá, bohužel, nic společného s barvitým koloritem osmého budapešťského distriktu, ve kterém se příběh tohoto maďarského animáku odvíjí. I přesto však musím přiznat, že u některých scén jsem se docela i nenuceně smála. Tony Blair s maskou Dartha Vadera, vlajka Spojených Států obohacená o Myšáka Mickeyho svírajícího samopal a George Bush srovnávající se zemí hlavní město Maďarska, takže Bukurešť je již minulostí… Cesta skupinky dětí do pravěku motivovaná přízemní touhou po penězích a konec, který všechny postavy i samotný distrikt vrátí zpátky na začátek. Pokus o animovanou společenskou a politickou satiru v duchu seriálu South Park z mého pohledu nevyšel. ()

J.Cobra

Viděli jste někdy "3D plochou" animaci? Nebo nějaký maďarský film? A co takhle sprostý film, kde vulgarismy mají svůj význam a smysl a nejedná se o South Park? Že ne? Tak můžete zabít tři mouchy jednou ranou!!! Ta animace je prostě úžasná, chtěl bych ten film vidět minimálně ještě jednou. Občas jsem kašlal na titulky a kochal se pohledem (nejen u vnadných lehkých žen) ;oD A ta maďarština... nikdy jsem jí neslyšel tak dlouho v kuse a je super. Navíc je ten film úplně totálně ze života a nejednou jsem v něm viděl svět okolo sebe (až na to "cestování"). To se prostě musí vidět... Ukrajinky, cikáni, úplatní fízli a mnoho dalších velmi barvitých postav. (Komentář z října 2009). ()

forzaroma

Srandovný film z ulice. Chlapci a chlapy z maďarskej petržalky v akcii zabavia určite každého diváka a netradične prevedená animácia zaujme svojou originalitou. ()

Yin

Výborně jsem se bavil. Tahle drzá "gangsta" hříčka nechytne jen skvělou animací, která kombinuje fotografii s kresbou a míchá dvoj- a trojrozměrný svět. Odrovná velice poslouchatelnou hudbou, ale hlavně satirou a neskutečnou absurditou. Nakonec vzbudí obdiv k našim východoevropským bratrům a jejich odvaze něco takového vůbec zprodukovat :-) ()

theo_phil

Maďarská kinematografie o sobě v posledních letech dává vědět, přesto překvapí, že jsou tamní tvůrci schopní natočit i nápaditý animovaný film. Distrikt měl u nás premiéru na loňském filmovém festivalu v Karlových Varech a diváky uchvátil natolik, že byl posléze zakoupen i do české kino distribuce a následně vydán na DVD. Film si dokonce vysloužil označení středoevropský South Park. To především díky jazyku, který jeho postavy používají. Celý film se totiž odehrává na předměstí Budapešti, které zčásti ovládá místní pasák a zčásti šéf cikánského zlodějského gangu. Ústředními hrdiny jsou však jejich děti, cikán Ricsi je zamilovaný do Juliky ze znepřáteleného tábora a od svého dědy ví, že aby mohl dívku získat, musí mít nejdřív peníze. Intelektuální mozek dětského gangu pak vymyslí stroj času díky němuž se mladíkům podaří v minulosti zmasakrovat dostatek mamutů, které nahází do jámy a když se vrátí zpět do současnosti, postaví nad jámou ropný vrt. Kromě toho, že tak získají peníze však naštvou nastalou ropnou krizí George W. Bushe, jenž se rozhodne Budapešť zlikvidovat, ale míst do Maďarska pošle atomovku do Bukurešti (Balkán jako Balkán). Tvůrci filmu tu kombinují 2D a 3D animaci a vzniká tak opravdu úchvatná podívaná, skvělá je tu i hudba o kterou se postaraly maďarské hiphopové skupiny. Jediným bonusem je bohužel jen jedna z hudebních scén spojená se záběry reálných skupin, které proti sobě vedou válčí slovy ve studiu. ()

Pierret

Nesmál sem se, zpracování mě odpuzovalo a ze zajímavého prostředí nedokázali autoři vytěžit kvalitní děj. Šílenost, která nemá obdoby, ode mě dostane hvězdičku jen a pouze za jakousi originalitu. Jinak šlo o jeden z mála filmů, kdy jsem chtěl utéct z kina. ()

huhulalka

I přes přehnaný scénář, se zápletkami mimo realitu dokáže hodně pobavit, animace pěkné, je to sprosté, zemité, obsahující nahotinky a rasistické sousedy, dle mého dobré. ()

Lewaso

Byl jsem příjemně překvapen. Odkojen rodinou Smolíků a doktorem Halířem jsem pocítil určitý rozíl... :-) Skvělá animace s 3D prvky a spousta živých témat obklopující směs všech žánrů - od sociálního dramatu přes sci-fi a teenage comedy až k romanci a Romale po maďarsku - vodvaz s maximálním nadhledem. A super muzika... Minimálně 75%. ()

djbarrel

Hustá komedie s podivnou animací. Nebere si servítky s nikým a ničím a je to vážně sranda. Snad jen na tu animaci si člověk musí chvilku zvykat jinak je to bomba. 75 % ()

lasida

Já jsem byla z Distriktu! naprosto nadšená! Když už tu dochází k porovnání se South Parkem, přestože jediná společná vlastnost mě napadá ta, že hl.hrdinové jsou děti a ve filmu jsou použité vulgarismy, musím říct - kam se hrabe South Park!!!! Za prvé animace - je skvělá, originální, více experimentální a umělecká! Při některých detailních záběrech jsem měla chuť hvízdat nadšením (viz. padající šroubek, cesta od kamery k pozorovacímu centru, mamut letíci do jámy lvové :-)), pohledy shora na distrikt8 byly taky naprosto profi! Za druhé příběh - byla to samozřejmě lehká nadsázka s notnou dávkou humoru, ale protkaná příjemně zobrazenými momenty, které sdělovaly mnohem víc! (viz. houbový guláš... atd) a příběhy postav mi narozdíl od Southparku nepřipadaly až tak nereálné a absurdní! Za třetí hudba - super! Nejsem žádnej hip-hopovej fanda, ale tohle sedlo jak pr..l na hrnec! Báječně vytvořená pouliční bitka s rapovými a breakdancovými prvky neměla chybu! Skvělá provázanost s příéběhem! Maďaršrtina je úlet! Vivat maďarská animace! ()

maniak.sused

Pre mňa je veľkým prekvapením pomerne nízke hodnotenie na csfd, lebo toto sa naozaj vydarilo. Silné 4*. Bolo to svojím spôsobom rafinovanejšie ako napríklad south park, ale neskĺzlo to do ťažkopádnosti a la familly guy. Treba však povedať, že hoci ide o animák, nemá rozprávkové črty, a v tom sa od všetkých south parkov, simpsonovcov a futuramy líši. Je to odľahčené, ale veľmi vyspelým spôsobom. Keď si vezmeme, že rok predtým sa natočil v Maďarsku Kontroll (Revízori), tak Maďarská kinematografia vtedy veru prežívala zlatý vek:D ()

Seda93

Maďarští klobásníci dali světu vědět, že mimo čabajky umí vytvořit i multikulturalistickou slátaninu, jejíž příběh tak trochu postrádající hlavu i patu připomíná South Park, ale na druhou stranu se zde vyskytují hlášky, které Vás celkem pobaví. ()

MK_ultra

Tento animovaný kousek si jednu hvězdičku zaslouží přinejmenší za celkem zajímavý přístup k animaci. Humor (dá-li se to tedy humorem nazvat) je plitký,vulgární a do inteligentního vypointované humoru má velice daleko. Únavný, zdlouhavý děj bez valného příběhu je prostě (alespoň pro mě) nic neříkající galimatyáš dobrý tak akorát k trpkému pousmání. Celkově mi tento snímek (až na zklamání) nepřinesl vůbec nic. ()

ZekiZeki

Ten matroš, na kterým autoři tohoto filmu byli při jeho tvorbě, chci taky (součástí zápletky jsou tu mamuti, Romeo a Julie, Usáma bin Ládin, hackeři, bullet-time, ropná krize, cestování časem, atp.)! Jinak zajímavá lekce maďarštiny a poučné nastavení zrcadla soudobé maďarské mladeži a zároveň "sprostá kopie filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág :-)". ()