Každé velké město má jednu čtvrť s pochybnou pověstí. Obyvatelé 8. okrsku v Budapešti představují jakýsi nový multikulturní tavicí tyglík. Maďaři, Romové, Číňané, Arabové, Američané a Němci tu žijí společně s několika policisty, prostitutkami a zvířaty. V příběhu maďarsko-romské moderní verze Romea a Julie nahlédneme do dobrodružného života pouličního gangu a rodin jeho členů, který je plný humoru, zločinu, cti, lásky a sexu, přátelství i věčných vzájemných potyček. Problémy a sobecké zájmy dvou romských rodů tu nakonec přerostou v mezinárodní konflikt. Režisér Áron Gauder ve svém animovaném snímku přináší provokující, někdy drsnou vizi současné východní Evropy, předvedenou na mikrokosmu zchátralého světa. Nebere si servítky, nabízí ironii i přímočarou nadsázku, stejně jako ostrý vtip a "úletový" humor. Zajímavá a netradiční animace, přiznaně inspirovaná snímky fantasy a americkým seriálem Městečko South Park, je proložená kvalitní hudbou, hrdinové pocházející ze sociálně deklasované vrstvy tu tak mluví řečí hip hopu. Film byl oceněn řadou zahraničních uznání, v roce 2005 to byla Hlavní cena Křištál z Annecy, Velká cena za dlouhý film na 29. MF animovaných filmů v Ottawě či Grand Prix na 9. MF kreslených animovaných filmů v Soulu. (oficiální text distributora)

Elgin

Tak k tomuto som sa dostal uplne nahodne, madarsky jazyk mi tam vobec nevadil a skvele som sa bavil. Samozrejme to nemozeme brat vazne, ale ako ustipacnu satiru jednoznacne fenomenalne! Rozpravka pre dospelych ako ma byt, vyborne dialogy a skvela hudba bez ktorej by to bolo polovicne. Od plneho poctu to deli iba minimum a to neodskriepitelny fakt, ze animacia bola obcas odflaknuta inak musim povedat vyborna odychovka. Richi je skratka vyvrhel ako sa patri. 85% ()

tragos

Hemží se to tu srovnáními se South Parkem, a já se k nim musím připojit. Nyócker na mě totiž opravdu působil jako takový maďarský South Park. Pravda, trošku vulgárnější a zajímavěji zanimovaný, ale také s méně ulítlým a méně trefným humorem. A jelikož mezi vyznavače SP nepatřím, nemůžu hodnotit vysoko. 5/10 ()

gombarix

Jedinečná forma, (bezděčně) komické maďarské reálie a pár vynikajících gagů bohužel nezachraňují tragický děj (rozhodně nic proti nadsázce, ale absence byť jen elementární logiky je přece jen trochu iritující) a že to je celé přes veškerou rapperskou bombastičnost docela nuda. ()

Aleister

Stejně jako se zkomercializovaná rappová hudba stala součástí obchodu a masové kultury, čímž přišla o svůj protestní, politický a sociálně kritický charakter, tak je téma subkultur, minorit a společenských tabu exploatováno v hybridní a konformní videoklipové směsi motivů, která se tváří jako reprezentace současného světa. Gauderův animovaný celovečerní film je artiklem jasně cíleným na mladší, případně klubové publikum. Proklamovaná subverze začíná a končí u laciných motivů jako je kriminalita, drogy, sexismus a vulgárnost. Manifestuje tak svou příslušnost k populárnímu umění, které je apolitické a postrádá kritické ostří, jež je mnohem zjevnější například v montypythonovských společenských satirách. Stejně jako celovečerní South Park následuje konvenční dějové postupy s hlavním důrazem na absurdní humor a kombinaci dějové a milostné linie. Parodicky nadsazuje a upevňuje konvenční obraz velkoměsta, budovaného médii a navazuje na strach z městské civilizace a jejích destruktivních následků, který se zrodil s příchodem modernity a který postmoderna dál rozvádí do fascinujících audiovizuálích fantazií (Blade Runner). Největší devizou tak ve výsledku zůstává kvalitní animace, navazující na tradici karikatury a komisku. Expresivnost, deformace a tvarová nadsázka je však opět mírněna líbivou estetikou poplatnou politice hudebních televizních kanálů typu MTV. ()

BOURQUE

Samovoľná paródia na prostredie okresu číslo osem v Budapešti. Ja mám rád maďarské filmy, ale toto je fakt na hranici. Scenár nie je príliš najlepší a aj tie „kreslené“ postavy nie sú úplne najlepší. Osobné hodnotenie: 50% (*) ()

Helmut02

Za výtvarné zpracování, bizarní a hooodně překombinovaný děj a některé vynikající vtipy (vybombardovali Bukurešť). ()

VeeDee

Film jsem viděla v jednom filmovém klubu a byla nadšená. Výborná animace, skvělý scénář...koho by napadlo vrátit se do minulosti a vytvořit si ropu? Navíc trefný humor ála George Bush. K tomu všemu trendy hip-hop muzika, kterou vlastně moc nemusím, ale k tomuhle filmu výborně sedí. Rozhodně to chci vidět ještě jednou. ()

markotter

Pravda, příběh je trochu slabší, i když nápad, jak vydělat prachy a jak to celé zorganizovat mě hodně pobavil. Co mě ale absolutně bralo byla úžasná animace, která určitě nestála tolik peněz, jako kdyby se s tím pachtili v Pixaru a byla hodně originální. Doprovázeno skvělou muzikou, i když se mi zdálo, že některé provky se ve výstupech opakují. Takže 4. ()

Saintcrux

Drsný maďarský animovaný film, ktorý sa odohráva na imaginárnom budapeštianskom predmestí vystupujú rôzne národnosti od Rómov až po Ukrajincov a nechýbajú mu nadávky, zločin a sex. Príbeh je dosť absurdný a vôbec nepasuje do prostredia filmu ,čo mi dosť vadilo. Film ,ktorý sa až moc snažil byť nejakou európskou drsnou kópiou South Parku ,čo bola veľka škoda lebo z filmu sa vyparila iskra a originalita. Duchovne vypriahnutý film, ktorého jedinou svetlovu stránkou filmu je bohužial jeho grafické spracovanie .... ()

D.I.G

Môj bratranec to nazval: " toxickou p***vinou", ja to nazývam komornejšou verziou GTA. Maďari vedia zakúriť v peci, ale toto bolo fekálne ostré............. ()

DonTommy

Jakožto člověku trochu z branže se mi líbila animace, ale tím to tak končí. Zbytek je jen maďarský guláš (ten já nerad :) smíchaný z Romea a Julie, SouthParku, hip-hopu (ten taky nerad) a "cool" světonázorů, např. že američani jsou archetyp násilnických okupantů co se vrhnou po každé ropě aniž by věděli kde vlastně je...ale proč se nezavděčit, dneska přece Ameriku každý nenávidí, že? Asi jsem se opravdu nedokázal naladit na správnou vlnu, ale pokus o satiru je trapný, dějová linka by byla fajn na dvacetiminutový díl Simpsonových ale ne na jeden a půl hodiny filmu, takže děj je neustále vycpáván a výsledek byl že jsem se u toho v kině strašlivě nudil...ale ta animace je fakt originální, aspoň za ni tu hvězdičku :) ()

hero_bk odpad!

Většina lidí tu nazývá animaci zajímavou, já bych spíš sáhl po slovu OTŘESNÁ, ODPUDIVÁ nebo něco mezi tím. Příběh je pro člověka s IQ větším než tvůrci inzultujícím inteligenci, tvůrcům bych doporučoval nakoukat filmy 1) o časovém kontinuu (např. Frekvence) 2) o těžbě ropy (Poison Fire). Každý průměrně inteligentní člověk totiž ví, že s ropou se VŽDY pojí zemní plyn a nějaká těžba uprostřed civilizace amatérským způsobem by skončila hodně rychlým výbuchem. A tak tu jen srší jedna nadávka za druhou, slang je v titulcích pojat TAK STRAŠNĚ PRAŽSKY, že je to na zabití (Pragismy za srdce nesnáším). A tak jediné co mi tento film dal, konkrétně rozhovor mezi cigánským dědou a vnukem, "Vyser se na lásku, nejdřív potřebuješ prachy a pak přijdou kundy.", je to, že cigáni jsou prostě zvířata a ne lidi. Nedokoukáno, vypnuto po 50 minutách. ()

Maras.L

Myslím, že připodobnění Districtu k South Parku: Peklo na zemi je naprosto scestné. Zatímco v SP je hlavním zdrojem "humoru" především vulgární mluva vložená do úst malým dětem, v Districtu je prezentována pouze jako běžná součást každodennosti, jako ilustrace prostředí. Nejvíce komických momentů pramení ze satiry postavené na národnostním guláši, který je v tomto filmu přítomen ze všech stran. Snímek zároveň brnká na vážnou strunu politického extremismu, korupce, přehlížení či bagatelizování mezinárodních konfliktů či ropné krize. Vrcholným momentem pak je, když atomová raketa (s příznačným názvem "Freedom") vypálená Američany zasáhne místo Budapešti Bukurešť.:-) Ještě se vrátím k animaci, která se svou originalitou blíží i takovému majstrštyku jako je Trio z Belleville, i když to je samozřejmě jiná liga. ()

boombang

Netradiční animace, nápaditý look, sprosté jak stará kurva, trochu i vtipné a.... a to je všechno. Ani ten Usáma to nevytrhne. ()