Fascinující proměny přírody (TV seriál)

• Česko

Velké přírodní události

Nature's Great Events

Nature's Most Amazing Events

Úžasné premeny prírody

Dokumentární

USA / Velká Británie, 2009, 4 h 54 min (Minutáž: 6x49 min)

Jeff Turner

BBC a David Attenborough vytváří jako vždy ten nejlepší pohled na přírodu, tentokrát věnovaný těm největším proměnám přírody. ..::..1. díl - The Great Melt..::.. je věnován proměně nejchladnějšího kousku země, a to Arktidy, z mrznoucí zimy, která hraje do karet polárním medvědům, po léto a proměnu z věčně zamrzlé krajiny na oblast plnou života;..::.. 2. díl - The Great Salmon Run ..::.. se věnuje neskutečně obtížné cestě půl miliardy lososů hluboko do vnitrozemí a medvědům Grizzly; ..::.. 3. díl - The Great Migration ..::.. Jeden a půl milionu kusů divoké zvěře a jejich cesta napříč velkou oblastí Afriky za potravou. Sami se ale přitom stávají potravou, zejména pro lvy; ..::.. 4. díl - The Great Tide ..::.. Největší uskupení predátorů následuje sardinky, které jsou hnány studeným proudem k pobřeží. Tady se odehraje další z fascinujících proměn přírody; ..::.. 5. díl - The Great Flood ..::.. Řeka Okavango je se svou rozlohou přes 800 tisíc metrů čtverečních opravdu životodárným místem a každoroční záplavy jsou tak velkou událostí pro miliony kusů africké zvěře; ..::.. 6. díl - The Great Feast ..::.. Poslední díl je věnován mikroorganismu, který má zásadní dopad nejen na život u pobřeží severní Ameriky, planktonu.(21.5.2014)

Úžasný přírodopisný dokument z dílny BBC. Je paráda vidět, že i dokument se dá natočit poutavým způsobem a nemusí to být jen jedna dlouhá nuda plná faktů a zvířátek. Tady je skvělá kamera, hudba, střih i scénář (pokud se to tak dá nazvat). Jako nejlepší asi velká hostina a keporkakové lovící sledě s pomocí "bublinových" sítí. 100%(12.12.2011)

Nedávno mi jeden přítel řekl, že zvířata jsou nejlepší herci. Člověk se až diví, jak velká je to pravda. Jejich životy jsou nejkomplikovanější filmové děje a přitom ty nejuvěřitelnější. Každý scénárista by chtěl takový scénář napsat ale s takovým, který píše sám život se nedá srovnávat. Příběhy složené ze všech žánrů. Rodinné komedie střídající se s romantickými zápletkami, přecházející v dramata, z kterých se vytvoří válečný thriller, objeví se špetka té historie, ale bohužel někdy končí špatným hororem, který se nechává inspirovat skutečnými událostmi, nebo to celé vyvrcholí příběh jako z pohádky. Zdánlivě špatné dílo se naopak stává hitem. Proč? Je to přeci fascinující svět přírody, který lidem jako jsem já vyráží dech. Teď můžu konečně souhlasit s tou přihlouplou reklamou, kde se mladík dívající z balkonu svého nového baráku na ptáčky, kteří si staví hnízdo, povzdychuje, že to nemají tak lehké jako on se svou hypotékou. Něco na tom bude. Více takových filmů brzy způsobí, že se přestanu mýt, začnu jíst jen kořínky a bobule, udělám si batikované tričko a přidám se ke Greenpeace. Miluji svět za hranicemi civilizace!(27.8.2010)

Další vynikající dokumentární série z dílny BBC a Davida Attenborougha. Fantastická kamera, výborný hudební doprovod, spousty zajímavých informací, tradičně povedený český dabing a hlavně fenomenální záběry! Když k tomu připočteme naprosto dechberoucím způsobem do syrova vykrystalizované příběhy jednotlivých zvířecíéch hrdinů, dostaneme další přírodopisné veledílo. BBC a DA jsou prostě úplně jiná liga v soutěži přírodopisných dokumentů a patrně nikdo se jim v současné době nemůže rovnat. Dokázali to už u mnoha ostatních sérií a Fascinující proměny přírody to jen potvrzují. Naučte se kochat! 5*(27.1.2013)

Obzvlášť původní anglický název je výstižný. Tento dokumentární seriál popisuje vskutku rozsahem monumentální přírodní události, z jejichž rozsahu se tají dech. Trochu jsem se obával, že zaměřením každého dílu pouze na jednu událost ztratí dokument na poutavosti, ale přesný opak je pravdou. V některých dílech lze totiž sledovat dopad těchto monumentálních přírodních dějů na konkrétní druhy, či přímo jednotlivá zvířata a snad o to více, díky této demonstraci všech možný souvislostí, je tato série v pravém smyslu slova fascinující. Všechny díly jsou zajímavé, ale k naprostému úžasu mě přiváděly díly o medvědech grizzly a lososech, o lvech na Serengeti, o sardinkách atd. Všechny díly jsou krásnou, místy až dojemnou poídvanou.(11.3.2013)

• - Točilo se 25 měsíců. (Saku)

• - Filmový štáb měl poprvé v historii příležitost natáčet skupinu narvalů ze vzduchu. Také bylo odhaleno, jak medvěd grizzly využívá svých nohou, aby z hluboké tůně dostal mrtvé lososy. (Saku)