Fascinující proměny přírody (TV seriál)

• Česko

Velké přírodní události

Nature's Great Events

Nature's Most Amazing Events

Úžasné premeny prírody

Dokumentární

USA / Velká Británie, 2009, 4 h 54 min (Minutáž: 49 min)

Peter Bassett

Jeff Turner

Neskutečný seriál. Vypiplanost až do nejmenšího detailu, desítky týmů BBC trávící stovky hodin sledováním kamer. Plus dostatek finančního materiálu a průvodce Attenborough jako náš Vergilius...a zbytek...zbytek je jen...PŘÍRODA. Jak řekla canakja, velký tah sardinek je naprosto úchvatná Star-Warská podvodní podívaná, a kdo neviděl, jak keporkakové loví tresky pomocí sítě z vypouštěných bublin, nemůže ho bolet zadek, protože až po tomhle si skutečně sedne na prdel. Kdo chce akčnost, je tady. Kdo chce tragiku, je tady. kdo chce happy-endy, jsou tu. Kdo má rád pravdivé příběhy, jsou tady. Kdo chce vidět krásu světa, tady jí najde ve velkém.(16.2.2011)

Nedávno mi jeden přítel řekl, že zvířata jsou nejlepší herci. Člověk se až diví, jak velká je to pravda. Jejich životy jsou nejkomplikovanější filmové děje a přitom ty nejuvěřitelnější. Každý scénárista by chtěl takový scénář napsat ale s takovým, který píše sám život se nedá srovnávat. Příběhy složené ze všech žánrů. Rodinné komedie střídající se s romantickými zápletkami, přecházející v dramata, z kterých se vytvoří válečný thriller, objeví se špetka té historie, ale bohužel někdy končí špatným hororem, který se nechává inspirovat skutečnými událostmi, nebo to celé vyvrcholí příběh jako z pohádky. Zdánlivě špatné dílo se naopak stává hitem. Proč? Je to přeci fascinující svět přírody, který lidem jako jsem já vyráží dech. Teď můžu konečně souhlasit s tou přihlouplou reklamou, kde se mladík dívající z balkonu svého nového baráku na ptáčky, kteří si staví hnízdo, povzdychuje, že to nemají tak lehké jako on se svou hypotékou. Něco na tom bude. Více takových filmů brzy způsobí, že se přestanu mýt, začnu jíst jen kořínky a bobule, udělám si batikované tričko a přidám se ke Greenpeace. Miluji svět za hranicemi civilizace!(27.8.2010)

Nejlepší scénáristkou je příroda, také vytváří nejhezčí kulisy a když se k ní připojí zdatný a zručný kameraman se svým HD přístrojem vznikne z toho nádherný dokument. Fascinující proměny přírody mi dokázaly, že příroda a její proměny a zákonitosti mě budou neustále překvapovat něčím novým. Tenhle seriál mi opět ukázal spoustu pro mě do této doby nevídaného. Komentář píšu po prvních dvou dílech, ale nečekám, že by se měl dále nějak zásadně měnit a samozřejmě mám v plánu ty zbylé díly dokoukat!(23.4.2010)

Jedním slovem - fascinující. Vrcholem seriálu je díl "Velký tah" popisující plavbu půl miliardy sardinek, které sevře do obklíčení největší hejno predátorů na naší planětě, ať tisícovek delfínů adravých žraloků, střemhlavě do vody se vrhajících terejů, tak pozvolna plujících plejtváků... Nic úchvatnějšího jsem v přírodopisném dokumentu doposud neviděl. Vřele doporučuji.(31.5.2010)

Priam úžasne spracovaný dokumentárny seriál. Veľa spoludivákov predomnou už vystihlo moje názory k tomuto prírodnému divadlu ale oplatí sa zopakovať že život sardiniek vôbec nie je jednoduchý. Veľa predátorov a nepriateľov a predsa ich jedinou zbraňou je obdivuhodná a fascinujúca jednota ktorá im nie vždy zaisti nespečie.(11.3.2011)

• - Filmový štáb měl poprvé v historii příležitost natáčet skupinu narvalů ze vzduchu. Také bylo odhaleno, jak medvěd grizzly využívá svých nohou, aby z hluboké tůně dostal mrtvé lososy. (Saku)

• - Točilo se 25 měsíců. (Saku)