Fascinující proměny přírody (TV seriál)

• Česko

Velké přírodní události

Nature's Great Events

Nature's Most Amazing Events

Úžasné premeny prírody

Dokumentární

USA / Velká Británie, 2009, 4 h 54 min (Minutáž: 49 min)

Peter Bassett

Jeff Turner

Neskutečný seriál. Vypiplanost až do nejmenšího detailu, desítky týmů BBC trávící stovky hodin sledováním kamer. Plus dostatek finančního materiálu a průvodce Attenborough jako náš Vergilius...a zbytek...zbytek je jen...PŘÍRODA. Jak řekla canakja, velký tah sardinek je naprosto úchvatná Star-Warská podvodní podívaná, a kdo neviděl, jak keporkakové loví tresky pomocí sítě z vypouštěných bublin, nemůže ho bolet zadek, protože až po tomhle si skutečně sedne na prdel. Kdo chce akčnost, je tady. Kdo chce tragiku, je tady. kdo chce happy-endy, jsou tu. Kdo má rád pravdivé příběhy, jsou tady. Kdo chce vidět krásu světa, tady jí najde ve velkém.(16.2.2011)

Jedním slovem - fascinující. Vrcholem seriálu je díl "Velký tah" popisující plavbu půl miliardy sardinek, které sevře do obklíčení největší hejno predátorů na naší planětě, ať tisícovek delfínů adravých žraloků, střemhlavě do vody se vrhajících terejů, tak pozvolna plujících plejtváků... Nic úchvatnějšího jsem v přírodopisném dokumentu doposud neviděl. Vřele doporučuji.(31.5.2010)

Další z důkazů, že ty „nejlepší obrazy a příběhy“ nám neservírují přední světoví režiséři (scénáristé), ale příroda a život sám. Chcete důkaz? Tady je: „kolísavý přísun sluneč. energie způsobuje koloběh ročních období, která nepřetržitě mění tvář severní a jižní polokoule. Rozsáhlé přesuny vodních a vzduchových mas přináší v průběhu roku řadu dramat. změn, přičemž v některých oblastech vyvolává střídání ročních období přírod. představení, která nemají nikde jinde na světě obdoby. Spojením BBC a jména D. Attenborough snad ani nic průměrného vzniknout nemohlo. Výtky nad tím, že tento „seriál“ nepřináší nic „objevného“, v tomto případě nejsou rozhodně na místě. Ikdyž dokážu i pochopit výtku (uživ. Phobia). To je holt těžký to úděl nás prudce inteligentních. Vím o čem mluvím, sám se (s tímto problémem) potýkám celý svůj dosavadní život :-) Nicméně tohle jsou neskutečné porce (natáčecích) hodin, dnů, měsíců.... „úmorné dřiny“ a já jsem tvůrcům neskonale vděčen, že mi umožnili „na vlastní oči“ zažívat fascinující proměny přírody a migrovat společně se stádem slonů, zažívat každodenní boj (v období sucha) o holé přežití smečky lvů, či být svědkem lahodného baletu vodušek v čerstvě zatopených částech Kalahari (Okavanga), popř. sledovat armádu (jihoafrických kamikadze) terejů při jejich střemhlavém útoku na sardinky. Co říci závěrem? Tady se nabízí pouze jediné a jelikož jsem slušně vychovaný, také tak činím...Děkuji!(7.5.2012)

Nedávno mi jeden přítel řekl, že zvířata jsou nejlepší herci. Člověk se až diví, jak velká je to pravda. Jejich životy jsou nejkomplikovanější filmové děje a přitom ty nejuvěřitelnější. Každý scénárista by chtěl takový scénář napsat ale s takovým, který píše sám život se nedá srovnávat. Příběhy složené ze všech žánrů. Rodinné komedie střídající se s romantickými zápletkami, přecházející v dramata, z kterých se vytvoří válečný thriller, objeví se špetka té historie, ale bohužel někdy končí špatným hororem, který se nechává inspirovat skutečnými událostmi, nebo to celé vyvrcholí příběh jako z pohádky. Zdánlivě špatné dílo se naopak stává hitem. Proč? Je to přeci fascinující svět přírody, který lidem jako jsem já vyráží dech. Teď můžu konečně souhlasit s tou přihlouplou reklamou, kde se mladík dívající z balkonu svého nového baráku na ptáčky, kteří si staví hnízdo, povzdychuje, že to nemají tak lehké jako on se svou hypotékou. Něco na tom bude. Více takových filmů brzy způsobí, že se přestanu mýt, začnu jíst jen kořínky a bobule, udělám si batikované tričko a přidám se ke Greenpeace. Miluji svět za hranicemi civilizace!(27.8.2010)

Jeden z nejkrásnějších dokumentů, které jsem kdy viděl. Některé záběry jsou opravdu dechberoucí a smekám před filmaři, z jakých pozic a jakým způsobem dokázali některé scény natočit. To platí zejména pro podmořské scény ve 4. a 6. části. Čtvrtá část je pro mě také vrcholem celého dokumentu, tenhle díl je, co se týče hodnocení, čistých 100%. Terejové mě naprosto dostali. Nemohu také nezmínit hudbu, která je na dokument nezvykle výrazná a opravdu moc povedená. Krom malilinko slabší 1. části s ledními medvědy, kde jsem se tolik nového nedozvěděl, jsou ovšem všechny ostatní díly minimálně na 90%, a proto nemohu Fascinující proměny přírody hodnotit jinak než plným počtem. (HD, dabing)(26.11.2013)

• - Filmový štáb měl poprvé v historii příležitost natáčet skupinu narvalů ze vzduchu. Také bylo odhaleno, jak medvěd grizzly využívá svých nohou, aby z hluboké tůně dostal mrtvé lososy. (Saku)

• - Točilo se 25 měsíců. (Saku)