Fascinující proměny přírody (TV seriál)

• Česko

Velké přírodní události

Nature's Great Events

Nature's Most Amazing Events

Úžasné premeny prírody

Dokumentární

USA / Velká Británie, 2009, 6x50 min

Na takových dokumentech mě uchvacují úžasné záběry a skvělá hudba a naopak velmi otravují až urážejí komentáře. Slzopudná prohlášení typu: "Podívejte se jak si těchto sedm lvíčat krásně hraje, za tři měsíce zbyde jen jedno..." jsou naprosto nepatřičná a zavádějící. Místo aby nám tyto dokumenty připomínaly, že přežití nejsilnějších má své opodstatění a předkládaly nám tak námět k zamyšlení nad pokřivenými pravidly naší existence, snaží se jen lacině donutit diváka k neopodstatněnému a ve své podstatě nežádoucímu soucitu. Komentář ponižuje toto krásné a mistrně propracované dílo jen na 4*.(2.5.2010)

Další z řady vynikajících dokumentárních sérií BBC o přírodě. Opět skvělé záběry jedinečných okamžiků, poutavé a silné. Zhruba druhou polovinu dílů už jsem sledoval s projektorem na plátně a jestli velký obraz nestojí za to u těchto HD cyklů, tak už nevím, kde ano. V mém vydání byla na konci každé padesátimunutovky ještě desetiminutová "Diary" vložka z natáčení ukazující, že zachytit všechny scény je velký kus dřiny a ještě větší kus štěstí.(29.6.2015)

Jeden z nejkrásnějších dokumentů, které jsem kdy viděl. Některé záběry jsou opravdu dechberoucí a smekám před filmaři, z jakých pozic a jakým způsobem dokázali některé scény natočit. To platí zejména pro podmořské scény ve 4. a 6. části. Čtvrtá část je pro mě také vrcholem celého dokumentu, tenhle díl je, co se týče hodnocení, čistých 100%. Terejové mě naprosto dostali. Nemohu také nezmínit hudbu, která je na dokument nezvykle výrazná a opravdu moc povedená. Krom malilinko slabší 1. části s ledními medvědy, kde jsem se tolik nového nedozvěděl, jsou ovšem všechny ostatní díly minimálně na 90%, a proto nemohu Fascinující proměny přírody hodnotit jinak než plným počtem. (HD, dabing)(26.11.2013)

Nejlepší scénáristkou je příroda, také vytváří nejhezčí kulisy a když se k ní připojí zdatný a zručný kameraman se svým HD přístrojem vznikne z toho nádherný dokument. Fascinující proměny přírody mi dokázaly, že příroda a její proměny a zákonitosti mě budou neustále překvapovat něčím novým. Tenhle seriál mi opět ukázal spoustu pro mě do této doby nevídaného. Komentář píšu po prvních dvou dílech, ale nečekám, že by se měl dále nějak zásadně měnit a samozřejmě mám v plánu ty zbylé díly dokoukat!(23.4.2010)

Úžasný přírodopisný dokument z dílny BBC. Je paráda vidět, že i dokument se dá natočit poutavým způsobem a nemusí to být jen jedna dlouhá nuda plná faktů a zvířátek. Tady je skvělá kamera, hudba, střih i scénář (pokud se to tak dá nazvat). Jako nejlepší asi velká hostina a keporkakové lovící sledě s pomocí "bublinových" sítí. 100%(12.12.2011)

• - Točilo se 25 měsíců. (Saku)

• - Filmový štáb měl poprvé v historii příležitost natáčet skupinu narvalů ze vzduchu. Také bylo odhaleno, jak medvěd grizzly využívá svých nohou, aby z hluboké tůně dostal mrtvé lososy. (Saku)