poster

Příhody lišky Bystroušky (TV film)

 • Velká Británie

  Cunning Little Vixen, The

Animovaný / Hudební / Rodinný

Velká Británie, 2003, 58 min

Režie:

Geoff Dunbar

Předloha:

Rudolf Těsnohlídek (kniha)

Scénář:

David Pountney (divadelní hra)
 • Fingon
  ***

  Kreslená liška Bystrouška, prokládaná áriemi ze stejnojmenné Janáčkovy opery? Ne, ne, ne. Jestli si chcete skutečně vychutnat pravou Bystroušku, nemáte jinou možnost než nahrávku Karla Högera, podkreslenou Janáčkovou hudbou.(9.5.2007)

 • majo25
  **

  Aký chorý mozog napadlo urobiť crossover rodinného animáku a opery? Dve nezlúčiteľné žánre. Pritom zvolená 2D animácia je kúzelná, jednoduchá, ale veľmi sympatická s jemným humorným nádychom. Ale to operné audio sa nedalo počúvať, človek po čase prestane počúvať slová, resp. ich vytesňuje a následkom toho zaspáva. Mne sa to stalo trikrát. Áno, dopozeral som to až na štvrtýkrát. Podobné crossovery (dúfam, že ich je čo najmenej) nebudú mojou šálkou čaju.(12.2.2016)

 • WANDRWALL
  ***

  Leoš Janáček má ve Velké Británii víc opatzrovatelů pro jeho dílo, než na Moravě, kde se narodil a prožil většinu svého života. Osobně mám hluboký vztah k LIŠCE BYSTROUŠCE, ale ne opeře, ne k filmu, spíše ke nize, kterou napsal R. Těsnohlídek, který převyšoval novinové sloupkaře své doby o pár pater. kdo si i dneska přečte jeho soudničky, tak to ocení stejně jako já. Liška Bystrouška se ale odehrává v kraji, kde R. Těsnohlídek bydlel, a podobně i S.K. Neuman. Kdo ale navštíví tamní penzion u Lišky Bystroušky, tak bude patrně zklamán. Už dvacet pět let tam nikdo nic nenatřel, schází se tam hráči karet a házeči šipek, chlastá se tam pře míru, servírky se tam mění jako když bičem mrská a aniž by se znali, tak mi připadají jako soutěžící kdo koho víc okrade a e by se tam četla kniha "Liška Bystrouška" aspoň jednou v roce? To raději přijede maník se zbožím a dělá propagační akci a Lišku Bystroušku ani nevzpomene.(29.9.2010)

 • Přemek
  *****

  Ano, krácení - co se dá dělat, ale dramaturgicky výborně zvládnuté. Obzvláště scény s lesní havětí (komár, žabák...) jsou až dojemné, byť na jevišti bývají právě ony trapné. Precizní pěvecké výkony mladých začínajících operních pěvců a půvabná výtvarná stránka. Závěrečný zpěv revírníkův je dojemný. Skutečná pocta Janáčkovi. XXX Výtvarník vyšel z původních kreseb brněnského výtvarníka St. Lolka. Zajímavost: v hospodě s revírníkem, farářem a učitelem sedí i Leoš Janáček.(15.10.2007)

 • Artran
  ****

  Přiměřené provedení geniální Janáčkovy opery, u kterého je škoda, že bylo zkráceno na 56min a tím poněkud ztratilo na dramatické působnosti. Ale i tak jej vřele dopuručuju všem, kdož mají cit pro Janáčkovu zemitost a přirozenou krásu.(5.1.2007)