Rigoletto

USA, 1977, 125 min

Režie:

Kirk Browning

Scénář:

Victor Hugo (divadelní hra), Francesco Maria Piave (divadelní hra)

Unikátny a svojím spôsobom originálny záznam jednej z najkrásnejších talianskych opier realizovaný v reálnom čase a reálnom prostredí mohutných palácov a záhrad v talianskej Mantove v hviezdnom obsadení. Do role Rigoletta prijal pozvanie Plácido Domingo, v ďalších úlohách sa predstavili Vittorio Grigolo ako Vojvoda a Julia Novikova ako Gilda. Role dirigenta sa po druhýkrát zhostil Zubin Mehta. (Acrobat)

Marci

Perfektní verze této Verdiho opery. Trojice Cornell MacNeil-Ileana Cotrubas-Plácido Domingo typově, pěvecky a herecky dokonalá. ()

nervoznideda

na operu musí mít člověk náladu až do dnešního dne jsem nevěděl co jsem nahrál za skvost konečně jsem pochopil o čem vlastně zpívají. opera je vždy drama to je věc skladatele díky libretu za 5 kč jsem pochopil jak je to krásné v pc jsem si přečetl dueta i kvarteta ty nejsou titulkovaný prostě nádhera film blýská hřmí přesně podle libreta prostě skvělé , ale chce to klid nežehlit nežrat ale jen sledovat což v dnešní době málo kdo umí sorry :-)PS v mládí jsem chodil i do divadla obsah opery jsem znal ale zpěvákům jsem nerozuměl italsky jsem se nenaučil :-) ()

Davered

Pozor, Acrobat i deda jsou mimo misu a komentuji/popisuji uplne jinou verzi z roku 2010 (ve ktere se Domingo objevil uz jako baryton v titulni roli). Vazne tak jde brat jenom komentar Marci a nelze nez s ni plne souhlasit. Jedinecny trojlistek MacNeil-Cotrubas-Domingo se o 4 roky pozdeji spolu objevil v taktez dokonalem zaznamu La Traviaty. Vytknul bych snad jen trochu mene presvedcive herectvi v uplnem zaveru, ale vsechno ostatni je tak perfektni, ze ani to moc nevadi. ()

Acrobat

Nie sme statici v prepotenom divadle, ani nebehajú kulisári v intermezze. Pre mňa inovatórske zasadenie opery do „reálneho“ života, ulíc a prachu. Spev neviem posúdiť, ale ako fanúšik Huga a jeho dobu právom urážajúcej hry Kráľ sa zabáva. Výborný dej, vždy nadpozemský ľubivý a hravý Verdi, ktorý snáď ako jediný približuje zhluk preťažkých akordov a tónov v opere do počuteľnejšej laickejšej podoby, všetko pri svojom majstrovstve. Ťažká forma umenia s viacerými odľahčujúcimi prvkami.(videné 06.10.2012, ČT 2) ()