Výkupné

všechny plakáty

Šesťdielny kriminálny seriál írskej televízie. - S produkciou írskej televízie sa na našich obrazovkách nestretávame často, čo je dané jej neveľkým rozsahom a zaujímavosťou - najmä v porovnaní s veľkou produkciou najbližšieho suseda a najväčšieho konkurenta na domácich obrazovkách, Veľkej Británie. Čas od času sa však predsa len objaví pozoruhodné dielo, ktoré nám pomôže zmapovať časť tohto pre nás dosť neznámeho územia (Pripomeňme si napr. film DIEVČATÁ Z VIDIEKA, ktorý nám priblížil špecifickú problematiku istej časti írskej spoločnosti päťdesiatych rokov.). Šesťdielny seriál VÝKUPNÉ, ktorý nakrútila írska televízna spoločnosť RTE v koprodukcii s nezávislou anglickou spoločnosťou Astramead so sídlom v Londýne, je dielo celkom iného charakteru. Už preto, že sa odohráva v súčasnosti (nakrúcanie prebiehalo v roku 1984) krajiny, zmietanej politickými, národnostnými i náboženskými rozpormi. Aj keď ide o krimi (alebo možno práve preto), nemôže sa do deja táto skutočnosť nepremietnuť. A tak sú v dramatickom príbehu únosu manželky a dcéry computerového kráľa akoby prítomné aj zložité politické i sociálne súvislosti súčasnej írskej spoločnosti: vzťahy Írov k Angličanom, roky trvajúce nepokoje, násilie, terorizmus, sociálna neistota ... Autori šesťdielneho seriálu sa pokúsili o hlbokú sondu do psychiky človeka v medznej situácii. A v medznej situácii sa v takom prípade ocitajú prakticky všetci zúčastnení: únoscovia, ich obete i vydieraní príbuzní ... (-jah-) (oficiální text distributora)

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 13.6.1989, réžia českého znenia (ČST Praha) = ZDENĚK COUFAL - Uvádzané s "hviezdičkou". (21.5.2009) ()