poster

Starkweather

 • Česko

  Příběh masového vraha

 • USA

  Starkweather

Drama / Krimi

USA, 2004, 92 min

Režie:

Byron Werner

Producenti:

Mark Boot
(další profese)
 • Smok
  **

  Charles Starkweather je skoro obyčajný mladý muž. Ostatní chlapci v jeho veku sa od neho líšia snáď len tým, že keď sú niekde sami, tak ich nechodí pozerať tajomný cudzinec v klobúku, ktorý ich nahovára na rôzne somariny. Charlie navyše zbožňuje Jamesa Deana a je vlastníkom dvojhlavňovej brokovnice, s ktorou narobí policajtom v Nebraske pár vrások na čele a niekoľkým civilom nepríjemné "škrabance". Ďalší z oprášených príbehov o masových vrahoch minulého storočia ma síce zaujal, ale filmárska robota sa dala odviesť aj lepšie a s väčšou šťavnatosťou.(5.7.2009)

 • igi B.
  **

  Dosti nejapně provedený >pravdivý příběh< Charlese Starkweathera a Caril Ann Fugateové, masového vraha a jeho milé z Nebrasky z konce padesátých let... . . . I když si film hraje >na víc< jakýmisi psychologizujícími scénkami vidin tajemného našeptávače (zajímavé, jak se masoví vrazi rádi vymlouvají na >hlasy< , nutící je páchat zlo - a docela by mě zajímalo, je-li to více vlivem ošetřujících psychiatrů nebo advokátů >našeptávačů< ... ;-) a jednou docela vtipnou snovou sekvencí, kdy unavený Charlie sní o roli hollywoodské hvězdy, v principu jde o naprosto konvenčně natočenou story o dvou vymaštěncích a jejich krátké cestě do pekel... Chvílemi má divák až pocit, že snad nějakou duševní slabostí museli trpět i tvůrci tohoto filmu, protože celé je to natočeno naprosto bez invence, že nakonec i ta auta jezdí tak nějak divně a toporně. Přitom vám dojde, že to je jen dáno prací kameramana - a ne že by snad měla tahle nenápaditost nějak podpořit autenticitu celého příběhu, spíše to jen svědčí o naprosto rutinním přístupu tvůrců, jako by celý film točila nějaká parta amatérských nadšenců pod taktovkou začínajícího režiséra a zároveň fanouška magora Starkweathera... A ani snažící se herci v hlavních rolích mladých psanců na útěku už situaci nezachrání... . . . Ostatně - historií dua Charlie & Caril Ann se zjevně nechali inspirovat i Q.T & O.S. a výsledkem bylo (narozdíl od tohoto filmu) skvělé popkulturní podobenství "Natural Born Killers", kde vypečená dvojka Mickey & Mallory stane se doslova kvintesencí masových zabijáků jako kulturně společenského fenoménu... A nakonec - chvíli jsem přemýšlel, odkud znám tenhle příběh jako takový - a pak mi to došlo... No ano! "Badlands" - o více jak 30 let starší a doslova o X kategorií lepší - byť ne tak >životopisný< film Terrence Malicka s Martinem Sheenem a Sissy Spacekovou (viz http://www.csfd.cz/film/6339-badlands/ ) - příznačný důkaz toho, že když dva dělají totéž, prakticky nikdy to není totéž... Pro mě je tedy tento podivný opus docela zbytečným projektem, jako přínos k tématu >historie masových vrahů< nijak zvláštní význam (krom informace o tomto konkrérním případu) myslím nemá, šokujícího na něm (i díky vizuální nemotornosti tvůrců) není nic a i po čistě fimařské stránce jde o dílko bohužel nic zajímavého nepřinášející. Zvláště pak viděli jste-li výše zmiňované dva filmy. Pravý Starkweather skončil nakonec na elektrickém křesle a tenhle film v propadlišti videopůjčoven... Ejhle - spravedlnost! - - - P.S. Tři hvězdičky zde v hodnocení bych snad ještě pochopil, ale ta čtyřhvězdičková velebení - to už musí být snad taky nějací adoranti pana >Magora< (potažmo žánru), nebo co... ;o] - - - - - (Poprvé viděno 19.2.2009 na dvd, komentář zde jako první - 19.2.2009)(19.2.2009)

 • Campbell
  ****

  Takže film jsem si pustil s tím jako že jo bude to další béčko kde masovej vrah bude nudně zabíjet oběti. Ale budiž světlo, film ač je přímočarej tak jsem se u něj dokázal neokázale bavit, všechno mi přišlo jak nějaký film z 80 le, buranská hudba, napomádovanej frajírek a jeho buchta. Prostě taková pohoda. A k tomu plus Henriksen jako přičmrndávač. Krása. Já se bavil.(1.9.2011)

 • Fiftis
  ***

  Film je točený veľmi amatérsky ale na druhej strane je dobre, že je chladnokrvný a brutálny a taký aj mal byť, kedže je to podľa skutočnej udalosti. Myslím že po prečítaní obsahu nebudete pochybovať o tom, že tento film musíte vidieť. Nečakajte veľa a budete spokojní. Tešil som sa na záver na veľké finále podľa skutočnej udalosti, no koniec prišiel len v podobe vysvetľujúcich titulkov, ktoré oznamovali čo nasledovalo. Čo je škoda.(17.11.2014)

 • destroy83
  ***

  Další pravdivý příběh sériového vraha, tentokrát se jedná o vidláka Charlese Starkweathera z Nebrasky, který se svou milenkou Caril Ann Fugateovou zmasakroval nožem a střelnými zbraněmi jedenáct lidí. Snímek se snaží až na několik skutečností držet pravdivého příběhu tohohle pošuka. Film celkem svižně odsýpá, vraždit se začíná téméř na začátku stopáže. Kamera před detaily vražd většinou uhýbá a narůžovělá krev, která zpravidla Charlese ohodí, či mu ulpí na triku vypadá velmi lacině. Ústřední dvojice je vkusně vybrána, zejména obsazení postavy Caril je vynikající a její herectví je naprosto uvěřitelné. Ostaní postavy jsou na tom ale o poznání hůře. Postava tajemného našeptávače do konceptu snímku celkem zapadá, co si ovšem tvůrci mohli odpustit, je sakra nepovedená automobilová honička, která působí chvilkami až úsměvně. Hudební podbarvení je povedené a závěrečný dodatek, jak dopdli zúčastnění, uspokující. Výsledný dojem je další průměrný film o sériovém vrahovi. U mě za tři hvězdy.(13.6.2010)

 • - Šerif okresu Lancaster, Merle C. Karnopp, bol v novembri 1998 zapísaný do Dvorany slávy policajných síl v štáte Nebraska. (Smok)

 • - Údajne žije pod novým menom v Detroite v Michigane. Tento údaj však nebol nikdy potvrdený. (Smok)

 • - Fim se natáčel v Kalifornii v USA. (rafix)