80 metrov pod vrcholom

80 Metres Below the Summit

Dokumentární

Slovensko, 1997, 57 min

Zase skvely dokument od Barabasa. Nie som moc outdoorovi typ, ale tieto expedicie ma uplne fascinuju. Trosku mi na tom to filme vadilo, ze kamera nemohla byt vsade vzhladom na podmienky, ale tak to sa urcite neda vycitat tvorcom, ale mozno prave preto sa mi pururambo a 118 dni zajati ladu pacili o nieco viac, ale len o nieco.(5.11.2007)

Obdivujem Barabášovky a obdivujem všetkých, ktorí sa podieľajú na expedýciach. 80 metrov pod vrcholom je dokument o zvládnutí nie len vrcholu 5 snehových pokladníc, ale celkového prekonaniu seba samého a prispôsobeniu sa extrémnemu prostrediu. Počas sledovania ticho počúvam komentovanie a sledujem každý moment natočený v tejto úchvatnej prírode, pred ktorou má každý z nás veľký rešpekt. Neverím že raz budem zanechávať stopy v snehu niekde pod strechou sveta, ale aspoň budem kukať spod teplej perinky na zábery kde mrznú končatiny a budem im držať palce, aby sa šťastne vrátili domov. Ešte raz ... OBDIVUJEM !(16.1.2011)

Tento film mě trošinku zklamal. Těšil jsem se na něj nejvíce. Díky reputaci, kterou si u mě Barbáš vybudoval jsem čekal mnoho záběrů těžkého lezení a záběrů z pod vrcholu. Ty mi zde trošku chybí. Naopak je zde spousta záběrů himalájí, které opravdu stojí za to. Chybí mi jen troška nasazení. Komu se tento film líbil, bych spíše doporučil České himálájské dobrodružství.(8.8.2006)

Každý nejak začínal. Každý režisér má svoje slabšie a silnejšie filmy. Barabáš vie vtiahnuť diváka do deja. Vie preniesť emócie s nadľudských výkonov aj cez sklo obrazovky. Pri nepodarenom výstupe na 3. najvyšší kopec planéty sa však tieto emócie kus strácajú. Strácajú sa hlavne kvôli absencii kvalitnejšieho filmárskeho materiálu. Chápem, že vziať do rúk kameru pri úplnom fyzickom vyčerpaní, či natáčať vyhrotené situácie a nemožnosť tak podať pomocnú ruku kolegovi sa nie vždy dá, ale zábery jakov zo všetkých možných uhlov či príprava jedla v rôznych nadmorských výškach diváka po čase omrzia. Som však vdačný aspoň za tých minimum záberov priamo z akcie, priamo z výstupu. Síce malé, ale aspoň nejaké nahliadnutie do extrémneho horolezectva. Je pravda, že režisér sa aj z toho mála snaží dojímavým rozprávaním niečo vyčarovať, no stále považujem 80 metrov pod vrcholom za tú slabšiu barabášovku.(22.1.2012)

V roku 1997 Pavol Barabáš rozhodne nebol tam, kde je teraz. Aj keď komunikácia medzi horolezcami bola miestami nezrozumiteľná (za to autentická), príroda neskutočne hypnotická a možno plány nevyšli podľa pôvodného zámeru, dokument má svojské čaro. Ak by bolo možné, len poslednú scénu by som ohodnotila samostatnými ***** .(26.7.2011)