Reklama

Reklama

80 metrov pod vrcholom

  • USA 80 Metres Below the Summit
všechny plakáty
Trailer

Obsahy(1)

Kančendžonga. Jedna z nejtěžších himalájských osmitisícovek. Není to jen výška, která brání horu, ale i počasí, strmost všech jejích stěn, chráněných před odvážlivci obrovskými lavinami a ledovými bariérami. Film 80 metrů pod vrcholem vás zavede na dobrodružnou cestu horolezců na třetí nejvyšší horu světa a otevře Vám cestu do Himalájí. Možná ve vás probudí obdiv k dílu přírody i k lidem a pochopíte, proč mají hory tak rádi. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (20)

Marze 

všechny recenze uživatele

Dokument má klasickou strukturu těchto výstupů. 16 tisíc dolarů za výstup bude asi po 23 letech již více. Nevěděl jsem, že 8 tisícových vrcholů Kančendžongy je několik a horní třetina je často bičována silnými větry s blízkého oceánu a sněhovými bouřemi. Mě by tohle vůbec nelákalo. Pobavila mě hláška horolezců "Zítra to není žádné vážné lezení, takový zimně- Tatranský kurs. Pěkné mapky výstupu a výhledy. ()

kinej 

všechny recenze uživatele

Tento film mě trošinku zklamal. Těšil jsem se na něj nejvíce. Díky reputaci, kterou si u mě Barbáš vybudoval jsem čekal mnoho záběrů těžkého lezení a záběrů z pod vrcholu. Ty mi zde trošku chybí. Naopak je zde spousta záběrů himalájí, které opravdu stojí za to. Chybí mi jen troška nasazení. Komu se tento film líbil, bych spíše doporučil České himálájské dobrodružství. ()

Reklama

jojinecko 

všechny recenze uživatele

Ako spomenula Nunka, v 1997 ešte nebol Paľo takým zručným filmárom a ani po technickej stránke 80 metrov nepatrí k tým naj Barabášovkám (hoci laťka je samozrejme stále nesmierne vysoko). Tá samotná príroda, ľudia a všetko okolo toho je ako vždy fascinujúce a preto je aj tento dokument (ako to u Barabáša býva vždy) zážitkom a možnosťou sa aspoň na chvíľu preniesť niekam inak. ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

Pohodu ze základ. tábora, kterou členové expedice (Kančendžonga 1997) sdílejí v symbióze se stádem místních tahrů a hejnem krkavců (zvrchu to vše se stoickým klidem sobě vlastním pozoruje kroužící orel skalní) střídá kruté „vystřízlivění“ v podobě neskutečně drsných podmínek, které jim nachystalo zdejší (tolik nevyzpytatelné) počasí......80m. Zdá se to jako nicotná vzdálenost.Usain Bolt ji „v suchym triku“ zvládne za 8sec. Obyčejný smrtelník „lehkou zdravotní procházkou“ řekněme za sekund patnáct. Někdy to však může být nepřekonatelná vzdálenost (překážka). Zvlášť, když vás ještě čeká (těžší) cesta zpět dolů a vy byste si ještě někdy v životě rádi dali pěkně v teple groček. Ano, i o tom je horolezectví, dobře vyhodnotit nastalou situaci (i přes skutečnost, že to „bolí“), udělat čelem vzad a zkusit to někdy příště. Je smutným faktem, že netrvalo dlouho a osud jednoho z členů této expedice (Juraj Karhordó) se definitivně naplnil.... Pavol Barabáš, tak jak ho dobře známe....vnitřní pocity jednotlivých členů expedice kombinuje s nádhernými scenériemi (himaláských) velehor, prokládá je samotnými lezeckými scénami, nezapomíná ani na místní domorodce a samozřejmě chybět nemůže ani O. Rózsa, jemuž zde zdatně (na kytaru) „konkuruje“ Martin Gablík :-) Minuty strávené u Pavolových dokumentů pro mě NIKDY nebyly ztrátou času a nejinak tomu bylo i v tomto případě. ()

nunka 

všechny recenze uživatele

V roku 1997 Pavol Barabáš rozhodne nebol tam, kde je teraz. Aj keď komunikácia medzi horolezcami bola miestami nezrozumiteľná (za to autentická), príroda neskutočne hypnotická a možno plány nevyšli podľa pôvodného zámeru, dokument má svojské čaro. Ak by bolo možné, len poslednú scénu by som ohodnotila samostatnými ***** . ()

Reklama

Reklama