Tajuplné Mamberamo

(festivalový název)
  • Slovensko Tajomné Mamberamo (více)
všechny plakáty

Irian Jaya je vďaka prírodnej aj politickej nedostupnosti jedným z posledných miest na Zemi, kde sa civilizovaný človek môže dotknúť primitívneho sveta. Žiadnej expedícii sa ešte nepodaril prechod z vnútrozemia k rieke Mamberamo, ktorá skrýva pred bielym svetom svoje tajomstvá. Je to sen mnohých cestovateľov a dobrodruhov. A práve tu vstúpili dvaja priatelia do neznámej džungle na tisíckilometrový pochod. Bojovali s nástrahami pralesa, maláriou, hladom i s vlastnou vôľou, aby napokon našli skutočné klenoty. (oficiální text distributora)

kloubich

Úchvatné záběry a určitě mimořádně náročná výprava, ale něco mi na tom nesedělo, lituji. Spousta popisovaných věcí není natočena, delirické záběry byly poněkud navíc a trochu mě štvalo, že jen tak bez omluvy lezou do zakázané zóny. Za záběry pět hvězd, ale zpracování a komentáře snižují mé hodnocení na 3,5. ()

t3st1k

Vynikající dokumentární film. Výborná práce s kamerou, dobře sestříháno. Dokument, který místy bere dech. Cesta, kterou nikdo před nimi nepodnikl. Celý dokument působí velmi autenticky a diváka vtáhne do děje. Tento film rozhodně doporučuju ke zhlednutí. ()

michalkop

Tajuplné Mamberamo je opět velmi zajímavý dokument ze slovenské produkce. Po velmi slibném a tajuplném začátku a zápletkou s malárií jsem čekal, že se v dokumentu objeví něco naprosto nového, neobvyklého, jak v komentářích slibovali. Dlouhé minuty mluvili, že se do vnitrozemí k řece Mamberamo vypravili poznat dosud nepoznané kmeny, které do té doby nikdo neviděl. Že jich takových tam prý je kolem dvou stovek. To se jim bohužel nepodařilo. Řeku Mamberamo sjíždí na nafukovacím člunu. Asi v polovině cestu je zachytí okraj vodního víru a převrhnou se. Všichni jsou v pořádku, ale kamery a fotoaparáty jsou mimo provoz. Ze zbytku řeky až není žádný záznam. Navazuje až příspěvek opět z Tamu(?), kde už jednou byli. Hodnocení: 75%. Čekal jsem víc i díky komentáři po čas dokumentu. ()

pepito25

Stretávanie svetov je vždy riziko. Riziko, že jeden svet pohltí ten druhý. Nová Guinea je snáď posledné neprebádané miesto. Posledný iný svet ako je ten náš. Mám teda strach, lebo som ho teraz uvidel a začínam ho rozoznávať, čo tiež znamená, že je to niečo, čoho stratu si uvedomím. Viem, že je to otázka času a dokumenty ako tento budú jedinou stopou... ()