poster

Tajuplné Mamberamo (festivalový název)

 • Slovensko

  Tajomné Mamberamo

 • anglický

  Mysterious Mamberano

Dokumentární / Dobrodružný

Slovensko, 2000, 67 min

Režie:

Pavol Barabáš

Předloha:

Ladislav Gulik (kniha)

Scénář:

Pavol Barabáš
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Midori_Mike
  *****

  Barabášovo Pururambo se mi líbilo o něco více, nicméně Tajomné Mamberamo je stále dokument na 5*. Troufám si tvrdit, že na takové už dnes téměř nenarazíte. Ta bezprostřednost! Nejvíc se mi líbí, jak je to nekomerční. Žádné uměle vyvolávané dramatické situace, jak jsme zvyklí u moderních dokumentů. Všechno je to čistý, nezkreslený, a přitom velice silný zážitek. O dramatické situace nebylo od začátku až do konce nouze a to vědění, že si tím ti lidé skutečně prošli bez pomoci nějakého štábu a podpory, je pro výsledný dojem naprosto zásadní. Tohle jsou a byli praví dobrodruzi a mají můj věčný obdiv. Díky, že jste se s námi o tento autentický zážitek podělili.(18.3.2015)

 • JANARYBA
  *****

  Co ti kluci jsou ochotni podstoupit, je neuvěřitelné. Zvládnout takovou cestu zdravý je už na hraně lidských možností, ale s malárií to je naprosto nemožný risk. Ale jak je vidět, lidé tyto hazardní cesty záměrně vyhledávají. Na konec suchá poznámka, že o měsíc později sympatický Jindra zahynul - docela šok. Je sice většinou lepší umřít o něco dříve nežli o něco později, ale on toho mohl ještě tolik dokázat....(18.11.2008)

 • ledzepfan
  ****

  Jedna z nejlepších Barabášovin-možná právě proto, že sám na expedici nebyl(pouze sestříhal a okomentoval materiál) a díky dané předloze nemohl tak volně zabřednout do svých pseudofilosofických pindů. Samotný obrazový materiál je místy lehce slabší, ale to se dá pochopit vzhledem k tomu, že kluci měli i bez natáčení svých starostí dost. Nejsem si úplně jistý jestli takovéhle náštěvy těm zapadlým kmenům spíše neškodí, ale tentokrát jim alespoň nikdo necpal cukříky a nevnucoval se něják na sílu( dobrý průvodce je evidentně k nezaplacení). ............ Pořád mi jen vrtá hlavou taková nejasnost : Třeba Barabáš-i ve svých novoguinejských filmech-pořád zdůrazňuje, jak musí sníst všechno co mu kmen přinese, protože odmítnout by byla obrovská urážka, a tady vegetarián Jindra odmítá ve velkém a jediný důsledek který to má je, že Laco má o jednu porci navíc.. To jako tihle kluci při své tisícikilometrové pouti narazili náhodou jen na kmeny, kterým je to u zadku, nebo si z nás pohádkáři jako Barabáš dělají dobrý den a zveličují každý svůj dojem?(3.12.2013)

 • rastlinka
  *****

  Nespútaná krása, ktorá vo mne vyvolala duševnú a vizuálnu nirvánu. Táto cesta do neznáma je taká pútavá, že máte chuť sa pobaliť a ihneď vyraziť do týchto neprebádaných končín. Radosť pozerať sa, akí šťastní sú ľudia z kmeňov, ktoré ešte nie sú poznačené "civilizovaným" svetom. Žeby to niečo pre modernú spoločnosť signalizovalo...?(30.9.2008)

 • Marek1991
  ****

  Opis krajiny, mapky cesty, opis svojho zdravotného stavu a prežívania situácií, krásne fotky a videá krajiny, zvierat a domorodcov, skrátka sveta, ktorý je ešte civilizáciou nie veľmi dotknutý. Aby nám toto mohli priniesť obchádzali tamojšie zákony a zákazy, špekuľovali, no výsledok je krásny, akurát kvôli tej ľudskej tragédii nakoniec aj smutný. Barabáš sa časom zlepšoval, aj rozprávaním príbehu, aj vizuálnym podaním, no a hudbu nechal tentokrát v podstate vtedy ešte jednému nováčikovi v tomto obore, no ušlo to. Síce nejaké to expresívne wow z toho necítim, mám radšej komplexnejšie a detailnejšie veci, no bol to pre neho posun.(2.1.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace