poster

Tajuplné Mamberamo (festivalový název)

 • Slovensko

  Tajomné Mamberamo

 • USA

  Mysterious Mamberano

Dokumentární / Dobrodružný

Slovensko, 2000, 67 min

Režie:

Pavol Barabáš

Předloha:

Ladislav Gulik (kniha)

Scénář:

Pavol Barabáš
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Z0oMb3E
  *****

  Dobrý deň vážení športoví priatelia. Vítam Vás pri priamom prenose z novoguinejskej superligy v kmeňových vojnách. Dnes sa proti sebe postavia v susedskom derby Hururu Kanibals a Lovci lebiek z Mutambe. Mierni favoriti sú hostia z Hururu, pretože si môžete všimnúť poskakovať ich najväčšie eso Baligaru. Zo svojim 6centimetrovým zobákom od Kazuára patrí medzi najmužneších hráčov v poli. Úvodom sa chcem ospravedlniť za roztrasený obraz. Nie, chyba nieje vo vašom prijímači, ale náš kameraman má zimnicu z malárie. Kým sa hráči rozoskáču, využijem priestor na reklamný brejk: Tento prenos Vám prináša partia totálnych bláznov, ktorý sa neboja pre dobrodružstvo z nepoznaného riskovať vlastné životy. Ak sa však spoja všetci duchovia lesa a protagonisti sa dostanú do civilizácie živý prinesú zo sebou nádherné obrázky zo skutočne neporušenej časti sveta. Obrázky plné akcie, emócií a dobrodružstva. IN MEMORY Jindra Martiša!(4.2.2012)

 • rudeboy
  ****

  Príjemný avšak konvenčne natočený dokument, ktorého najväčšou zbraňou je exotickosť prostredia a jeho nástrah. Ak Vás film oslovil určite siahnite po knížke Ladislava Gulíka s názvom Legenda o poslednom kanibalovi, v ktorej je tiež opísaná cesta skrz Irian Jaya obohatená o množstvo fascinujúcich fotografií.(10.1.2009)

 • Frajer42
  **

  Hazardéři se životem měli opět potřebu si dokázat, jak jsou nepřemožitelní a že pro ně není žádný cíl příliš vysoko. K tomu jsou potřeba dvě věci. Odvaha a místo, kam se zatím mnoho lidí nevypravilo. Docela mě překvapilo, že si hlavní hrdina tak dlouho namlouval, že malárii mít prostě nemůže, ačkoli tomu úplně všechno nasvědčovalo. Nutno říct, že na výpravě byl daleko za hranicí nasazení života a měl obrovské štěstí. Více než dokumentování primitivních divochů je nám tedy popisováno, co všechno musel náš hrdina podstoupit a jak mu u toho bylo zle. Na divoších se mi nejvíce líbily jejich držáky a zakrývače penisů. Černé kmeny jsou bohužel pořád stejné a záběrů není mnoho. Příliš mě dokument neoslovil. V závěru mě docela šokovalo oznámení smrti, na první pohled, sympatického člověka. Dávám lepší 2*.(10.7.2013)

 • džanik
  *****

  "Počas celej cesty som čakal, že narazíme na niečo prekvapujúce. Niečo, čo nám doslova vyrazí dych. Na niečo, po čom v kútiku duše túži každý fotograf... A predsa zme našli niečo, na čo už fotoaparát ani kamera nestačí. Niečo, čo sa dá len prežiť. Vždy som si myslel, že najdoležitejšie v živote je mať ciel. Dnes už viem, že ciel je druhoradý..." Film jednoznačně předčil má očekávání! Před touhle cestou nemůžete jen tak sednout s čajem k netu a přečíst si dvacet cestopisů a průvodců od těch, kteří tam byli loni před vámi. V knihovně také nic nemají. Vy jste totiž první. Nikdo z bílých tudy před vámi ještě nešel. A tak točíte dál, i když se s vámi převrací v neznámých peřejích uprostřed prakticky neprobádané divočiny člun a voda se vám přelévá přes hlavu...(25.2.2012)

 • Maynard.
  *****

  Dokument, který téměř vyráží dech. Fascinující podívaná do doposud neprozkoumaných a úřadami zakázaných území na Nové Guinei. Přes doslova mrazivý začátek se dostávéme spolu s touto unikátní expedicí do míst, kam vkročila bledá tvář jen velmi zřídka. No a když už se tam ti misionáři dostali, kázali a napravovali, tak je tamní obyvatelé za odměnu rovnou sežrali :o). Tak přesně do těchto končin se vydala tato partička dobrodruhů. Klobouk dolů před každým, kdo má podobnou odvahu. Navíc jeden z dobrodruhů si s sebou celou cestu nesl malárii a to rovnou dva druhy. Po souši to chlapcům šlo perfektně, ale když se dostali na řeku, tak drželi pádlo jak Vintentů s Oldouchatrným, se pak není čemu divit, že se hnedka cvakli :o). Dobrej je taky jejich pernementně vysmátej dredatej průvodce. Dokument je to kvalitní, hudba podmanivá a komentář příjemný, takže proč nedat plnej počet? Vzhůru za dobrodružstvím, páč i cesta může být cíl!(27.8.2010)