Amazonia vertical

Ivica Barabášová

Matej Beneš

Zvuk:

Martin Merc

Jeden z najlepších filmov Pavla Barabáša. Jeho expedičné filmy, ktoré špecifickým spôsobom hovoria o neprebádaných zákutiach našej planéty, sú jedny z najoceňovanejších vôbec. Samotný Barabáš patrí k tvorcom, ktorý vyhrali najviac cien. Jeho neutíchajúca túžba objavovať a točiť stále nové svety a civilizácie je pre nás ako divákov zárukou mnohých dobrodružstiev pri ktorých sa tají dych a kde strach strieda obdiv. Amazonia Vertical vzdáva holdom Stratenému svetu, ako ho z časti opísal Conan Doyle a tiež ľudskému snaženiu a odhodlaniu, ktorá aj napriek zložitosti a prekážkam, dopomohla expedícií v zdraví a z množstvom zážitkov cestu dokončiť. Film, ktorý využíva všetky Barabášové typické prvky a tým sa dostáva na pomyselný vrchol jeho doterajšej tvorby. Jeden z najlepších expedičných filmov, aké som kedy videl.(19.11.2011)

Ďalšia kvalitná (ako inak) barabášovčina, tentokrát o hore, na ktorej sídlia zlí démoni a na ktorej skvele chutí bošácka slivovica. Šialenci z K2 znova v akcii alebo Čo robiť, ak máte radi trocha adrenalínu a bitka na beckovskej diskotéke ním pre vás nie je. V mojich očiach zatiaľ najslabšia barabášovčina (predsa len, veci ako PURURAMBO či TAJOMNÉ MAMBERAMO sú PURURAMBO či TAJOMNÉ MAMBERAMO), ale stále dokumentárno-expedičný nadpriemer.(13.1.2006)

Necelá hodinka uteče ve společnosti 4 slováků a flašky borovičky velmi rychle. Vyprávění je poutavé. Záběry přírody jsou nádherné a mile překvapil i velmi kvalitní hudební doprovod. Támhle si zahorolezují, támhle se přebrodí potůčkem, támhle se na dva Adamy a jednu Evu vykoupou v horské vodě... Vše je takové pěkné a přirozené. Neviděl jsem mnoho dokumentů poloamatérského ražení. Nemám problém dát 4*.(2.3.2013)

Občas mi Barabášove filmy pripadajú len ako filmy z dovolenky. Začiatky s nejakými tými citátmi sa mi páčia, taktiež mapky s tým, ako postupovali, či krajina a opis prežívania situácií, no občas je to patetické, občas sa viac reční, než by tam bolo umenia a občas to nudí. Tento film mi veľmi nesadol, mám rád skôr iné.(4.1.2014)

Od Pavla Barabáše je to další zajímavý expediční film, tentokrát z úplně jiné oblasti, než v jaké se Barabášovy expedice kdy pohybovaly, totiž z jihoamerické venezuelské džungle. Znovu mě film naplnil obdivem k odvaze a vytrvalosti zúčastněných průzkumníků a nabídl mnoho skvělých záběrů, i když musím dodat, že má režisér na kontě ještě působivější a přínosnější dokumenty, hlavně pokud vzpomenu třeba Tajomné Mamberamo, Pururambo, Omo nebo Bhútán. Nechci snižovat význam ani kvalitu tohoto filmu, natočen byl asi nejlíp, jak mohl, když ale srovnám s jinými, je to pro mě tak 75%.(11.12.2010)