Amazonia vertical

Ivica Barabášová

Matej Beneš

Zvuk:

Martin Merc

Přesně takhle si představuji dobrodružný dokument se vším všudy. Postup neprobádanou krajinou a obrázky, které berou dech. Krásně syrově natočené. Rozvážný a trefný komentář, díky kterému z toho celého cítím takovou čistotu a hlavně poctivost - ač to zní jako maximální klišé. Barabáš je velký pán a na podobně laděné věci se mohu koukat pořád. 90%(25.5.2011)

Od Pavla Barabáše je to další zajímavý expediční film, tentokrát z úplně jiné oblasti, než v jaké se Barabášovy expedice kdy pohybovaly, totiž z jihoamerické venezuelské džungle. Znovu mě film naplnil obdivem k odvaze a vytrvalosti zúčastněných průzkumníků a nabídl mnoho skvělých záběrů, i když musím dodat, že má režisér na kontě ještě působivější a přínosnější dokumenty, hlavně pokud vzpomenu třeba Tajomné Mamberamo, Pururambo, Omo nebo Bhútán. Nechci snižovat význam ani kvalitu tohoto filmu, natočen byl asi nejlíp, jak mohl, když ale srovnám s jinými, je to pro mě tak 75%.(11.12.2010)

Nižší hodnocení nemohu dáti. Co víc by člověk, od dokumentu tohoto rázu, mohl chtít. Autenticita, nádherné prostředí, fajn komentář a jako takový bonus, odvážná Janka. Málo je takových holek. No a na konci se ukázalo, co všechno něktěří lidé z bájné civilizace dělájí. Chytají zvířata jen proto, že chtějí mít stejný život jako my! A přitom něktěří z nás, by chtěli vést podobný život jako oni; jak smutné.(17.11.2012)

Nemusíte vyrůst v kraji, kde se nalézá víc skalních měst než betonových a znát stupně lezecké náročnosti dřív než abecedu, aby vás výprava do ztraceného světa (kéž zůstane navždy ztraceným pro turistické výpravy), objevující Doyleovy přežívající dinosaury v očích plazů a zlé démony z Auyan Tepui v očích lidí věznících to nejvzácnější ze svého dědictví, uhranula. Ale asi budete v takovém případě zírat, nedýchat, snít a opravdu, ale opravdu jen maličko závidět o něco víc.(27.8.2008)

Nápad a jeho realizácia je v podstate len recykláciou režisérových skorších filmov o ceste do končín minimálne dotknutých civilizáciou, o ceste, ktorá je v prvom rade potvrdením priateľských pút a splneným detským snom. Prináša však fascinujúce zábery stolových hôr Venezuely, ich rastlinstva a živočíšstva (cca 70% sú endemity) pochádzajúceho z iných čias a svetov. Odvážne putovanie štyroch dobrodruhov na hrane poznávania a hazardérstva pri prekonávaní najväčšej z nich - Ayuan Tepui -dokáže k týmto obrázkom dostatočne pripútať. Nepriechodné lesy, množstvo bodavého hmyzu, hadov, úzkych prielezov nad priepasťami, vlhko, chlad a horúčava v striedaní dňa a noci. Noci, kedy získavajú nadvládu podivné zvuky a nevysvetliteľné javy. Skalné útvary pripomínajúce sochársku avantgardu v najplodnejšom období, krvavočervná voda v jazierkach. Nie nadarmo do týchto končín umiestnil sir Arthur Conan Doyle svoj Stratený svet prežívajúcich dávnovekých zvierat.(6.10.2005)