Amazonia vertical

Ivica Barabášová

Matej Beneš

Zvuk:

Martin Merc

S úžasom a obdivom hodnotím ďalšiu akčnú Barabášovú expedíciu do sveta neprebádaného.... Už prežil v divokých tropických pralesoch, prelúskal náročnú rieku OMO na nafukovacom rafťáku, vydáva sa do podmienok na hranici prežitelnosti, skúša všetko, čo prevyšuje 5 stupeň obtiažnosti terénu a ešte aj filmuje. WAAAW!!! Točí všetko to, čo je krásne a zaváňa extrémizmom a unikátnosťou. A tešila som sa, čo tentokrát ponúkne.Aj Amazonia Vertikal spĺňa všetky spomínané atribúty. Cez brutálne akčnú výpravu ponúka nádherný pohľad na nezabudnuteľné okamihy, ktoré nemajú konkurenciu. Pekný päťbodový extrémistický audiovizuál.(7.5.2007)

Jedna z vůbec nejlepších barabášovin ve které tentokrát neuvidíme úchylné otravování a podstrkávání cukříků nedotčeným domorodcům, neuvidíme desítky nosičů táhnoucí "dobrodruhům"luxusní výstroj, neuvidíme ani Bémovu prdel. Tahle výprava je o poznání sympatičtější, střízlivější(ikdyž jako správný bílý muž ten chlast do džungle dotáhnout prostě museli) a pokornější...... K té smutné tečce na závěr by jsem jen dodal zamyšlení : A není možné pane Barabáš, že toho zlého démona -který pak nutí indiány motat opičkám provazy kolem krku- přitáhli z vrcholku hory právě lidé jako vy? Dobrosrdeční dobrodruzi, kteří ale nechápou dopady svého jednání? Indián na takovou horu nikdy nevyšplhá-né, že by to nedokázal(pravděpodobně by tam vyskákal jako kamzík), ale spíše nemá potřebu dobývat, být první a celému světu na videu ukazovat, že tam démoni opravdu nejsou... A co když nejsou na videu protože už tou dobou dávno seděli kameramanovi na hřbetě a poté co je pak nevědomky snesl dolů rozeskákali se do všech vesnic v okolí a vkládají domorodcům do hlav tu větu "Však my chceme žít taky tak jako vy"......... Možná ne, ale aspoň za zamyšlení to myslím stojí. Každopádně respekt.(9.8.2014)

Cim dalsi a dalsi dokumentik kukam od tohto nasho kameroveho velmajstra...tym kvalitnejsi a kvalitnejsi material sa mi od neho dostava pod ruky...Dneskajsi z dalekej Amazonie...opat nadhera,a filmovo spoznat Becka...je tiez guute. Chlapik so skutocnou charizmov a odhodlanim pre hory a nepoznany svet. Prvy raz sa s nim zoznamil pri splavovani 900km useku rieky OMO africkeho kontinentu...a dnes ako horolezeckeho krala...Husteeeee pozerat,ako si to dava brutalnou kolmou skalnatou stenou...bez akeho kolvek istenia...velky respkt celej vyprave...a zaroven celemu dokumentu...ktory barabas...ako clen vypravy dokazal zlepit a dat nam v plnohodnotnjej kvalite s adrenalinom...ktory cez obrazovku dokazal vnikat do nas.(17.2.2008)

Nápad a jeho realizácia je v podstate len recykláciou režisérových skorších filmov o ceste do končín minimálne dotknutých civilizáciou, o ceste, ktorá je v prvom rade potvrdením priateľských pút a splneným detským snom. Prináša však fascinujúce zábery stolových hôr Venezuely, ich rastlinstva a živočíšstva (cca 70% sú endemity) pochádzajúceho z iných čias a svetov. Odvážne putovanie štyroch dobrodruhov na hrane poznávania a hazardérstva pri prekonávaní najväčšej z nich - Ayuan Tepui -dokáže k týmto obrázkom dostatočne pripútať. Nepriechodné lesy, množstvo bodavého hmyzu, hadov, úzkych prielezov nad priepasťami, vlhko, chlad a horúčava v striedaní dňa a noci. Noci, kedy získavajú nadvládu podivné zvuky a nevysvetliteľné javy. Skalné útvary pripomínajúce sochársku avantgardu v najplodnejšom období, krvavočervná voda v jazierkach. Nie nadarmo do týchto končín umiestnil sir Arthur Conan Doyle svoj Stratený svet prežívajúcich dávnovekých zvierat.(6.10.2005)

Hlava sa mi aj pri telke zatočila viackrát, a to závraty nemám a bývam na pomerne vysokom poschodí. Paľo si vykračuje a poskakuje po skalnej rímse a pod ním 300 metrov hĺbky... Bez akéhokoľvek istenia. To mi pripadalo nebezpečnejšie ako jedovaté a neznáme hady, ktoré chytali do ruky a chodili pomedzi ne v sandáloch. Na tých sandáloch u horolezcov asi niečo bude, hoci pre bežných pozemšťanov nepochopiteľné. Mali ich na nohách všetci štyria trvalo, asi to bude nutnosťou tesného kontaktu so skalou, čo môže byť dôležitejšie ako pevná noha a ochrana nohy, čo uprednostňujú horizontálni turisti. Film je neskutočným zážitkom pre oči, hlavu a ten smutný záver sa dal očakávať.(28.6.2019)