Noksaek uija

녹색 의자

Green Chair

Jižní Korea, 2005, 98 min

Cheol-soo Park

Noksaek uija = sex je náš, dělá dobře mně i tobě. Tak nějak jsem to celé vnímala a ti dva k sobě dokonale pasovali. Ona se občas chovala jako hysterka a on z ní šílel, ale v tom byla zároveň ta jiskra - přitažlivost stavěná na celém příběhu. Nakonec v zamilovanosti je přece normální bláznit, takže playboy & sexuchtivá malířka měli něco do sebe. :-)(18.1.2015)

Je to celkom dobrá dráma. Má pomerne dobrý príbeh o staršej žene, ktorá si začne s mladíkom vzťah plný vášne, lenže ešte nie je plnoletý a tak sa dostane do problémov. Po skončení krátkodobého väzenia ju ešte čakajú verejnoprospešné práce v zdravotníckom zariadení, ale mladík na ňu čaká a myslia to spolu vážne. A tak začnú spolu bývať a pomaly čakajú na to, kým dosiahne plnoletosť a ich vzťah mohol byť skutočne plnohodnotný aj pred okolím. Spracovanie je na tom dobre, síce dej je až prekvapivo jednoduchý, chýba tu úvod, v ktorom by sa dvaja ľudia inej vekovej úrovne zoznámili, línia s potrestaním má len minimálny priestor a dokonca ani reakcie okolia sa tu takmer vôbec neriešia. Zostal prakticky len ten samotný základ, v ktorom pár zostal spolu bývať aj po potrestaní, pričom ona si nie je úplne istá jeho budúcnosťou, ale hlavné je, že toto je dobre zvládnuté, pozerá sa na to dobre, oživením je aj postava kamarátky, pri ktorej nejaký čas bývajú a pochváliť musím aj celú záverečnú fázu, kedy konečne prídu na rad reakcie okolia, hlavne najbližších a je z toho zaujímavá výmena názorov. A prekvapením je aj veľmi výrazná erotická forma, je tu množstvo dlhých a dosť odvážnych erotických scén, hlavné duo si možno tretinu celkového času vystačí bez oblečenia, ale k celkovému realistickému pojatiu filmu to aj sedí, takže to nepôsobí až tak samoúčelne. Preto aj žánrovo je to prakticky čistá dráma, o romantike sa tu vôbec hovoriť nedá, keďže ich vzťah je založený hlavne na vášni. Herecké obsadenie je bez problémov, sadla mi hlavne sympatická Seo Jung v hlavnej úlohe, ale nesklame ani mladík, rovnako aj ich priateľka a tých pár vedľajších postáv už ani nestojí za pozornosť. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, v ničom nevynikajú, ale pre potreby filmu tento realistický štýl úplne stačí. Určite sa z toho dalo získať aj viac, stačilo len viac rozviť dej o línie, ktoré by som inak považoval za samozrejmosť, ale keďže mi sadla aj táto verzia, nemám dôvod hodnotiť horšie. 71%(10.9.2013)

Po druhom pozretí je to za 5*. Skvelé, naturalizmu v sexuálnych scénach sa neštítiace vykreslenie úskalí "zakázanej" lásky medzi staršou ženou a mladým mužom v naoko "konzervatívnej" spoločnosti. Záverečná narodeninová "päťnásťminútovka" výborne eskaluje predchádzajúci dej - hlavne za pomoci nespútanej a veľmi živej práci s filmovým priestorom a vstupovaním postáv pred objektív kamery, ktoré miestami pôsobia ako skvelo zinscenované herecké výstupy v "divadelnom" vyvrcholení príbehu.(12.9.2005)

Film bez začátku, film bez komplikovaného děje, film o zakázané lásce, o vášni, o sexu.... a funguje to. I taková dokáže být filmová Korea. Minimalistická a přesto výmluvná, otevřeně sexuální a přesto nepohoršující, dramatická a přesto civilní. V jednoduchosti je krása a závěrečná narozeninová párty jako katarze názorů a myšlenek?....brilantní.(5.3.2015)

Mozna se mi film jen netrefil do nalady nebo to neni uplne presne muj salek kavy, ale misty sem se uz nudil. Provazanost sexem temer v kazde scene mi pak uz prisla jen pouha rutina. Kdybych se dokazal vice vcitim do hlavnich postav asi by mi to nevadilo. Takze rikam, ze to rozhodne neni spatny film (konecne dal sem ***), ale mozna sem to videl ve spatny cas a na spatnem miste. hehe.(4.1.2007)