Reklama

Reklama

Zpět k pramenům

(seriál)
Česko, 2005, 4 h 40 min (Minutáž: 20 min)

Epizody(14)

Obsahy(1)

Pojďte s námi prodírat se houštinami, brodit se potoky, zdolávat bažiny. Vydejme se tou pradávnou cestou člověka, který, když osídloval zemi, postupoval proti toku řek. Začněme u soutoku, kde řeka ztrácí své jméno a zaniká a vystoupejme až tam, kde se řeka rodí. Pojďte s námi k místům, která byla odpradávna opatrována a uctívána a podívejme se, jaká jsou dnes. Pojďte s námi zpět k pramenům. (Česká televize)

(více)

Recenze (50)

cheyene 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Přichází na svět a nemá viny. Zvolna se rozlévá do krajiny. Matkou je mu Zem, po které zvolna stéká. Rodí se jako pramen a umírá jak řeka. Originální cyklus, který má tu vlastnost, že diváka nejen v mnohém poučí, ale také mu dá odpočinout a navodí jakousi pohodovou náladu. To i díky průvodci pořadu, Luďku Munzarovi a jeho charismatickému hlasu i příjemnému slovu. Záběry na krajinu a vodní toky lahodí oku i duši. Úvodní píseň skvěle doplňuje jednotlivé scény a celkově atmosféru tohoto počinu. Čistou mysl a nezkalený pramen. Pojďte s námi prodírat se houštinami, brodit se potoky, zdolávat bažiny. Vydejme se tou pradávnou cestou člověka, který, když osídloval zemi, postupoval proti toku řek. Začněme u soutoku, kde řeka ztrácí své jméno a zaniká, a vystoupejme až tam, kde se řeka rodí. Pojďte s námi k místům, která byla odpradávna opatrována a uctívána, a podívejme se, jaká jsou dnes. Pojďte s námi zpět k pramenům. ()

Jirkacek 

všechny recenze uživatele

Třináctidílný český seriál Zpět k pramenům jsem si jako milovník přírody a cestování nemohl nechat ujít. Navíc jsem si byl jistý určitou kvalitou pořadu, protože se jednalo již o třetí podobný seriál, který moderoval Luděk Munzar. Ten nás nejdříve provedl po rozhlednách, pak jsme s ním lezli po stromech a nakonec jsme putovali po proudu našich řek od soutoku k pramenům. Takový počin velice rád chválím, protože nic takového tady ještě nebylo a tvůrce seriálu Bedřich Ludvík by měl za tento nápad dostat pochvalu před nastoupenou jednotkou a diplom ručně podepsaný. Dokonce šikula Béďa natočil i ústřední a potažmo jedinou píseň - Půjdem zpět k pramenům, K vodě a kamenům a tak dál.....ta melodie je tak vlezlá a navíc jsme ji slyšeli v každém díle pětkrát, takže se z pěkné pobrukávačky stala nepříjemná odrhovačka. Zato řeči, které vedl Munzar třeba u soutoku nebo některého z pramenů, za to skvělé povídání tleskám. Měl jsem pocit, že ty romantické věty vyslovuje od srdce a nejedná se o naučený text. Byla ovšem škoda, že se po jednotlivých řekách proletělo tak rychle a nebylo více věnováno památkám a zajímavostem, které se po proudu nacházely. Pouze když tam byla nějaká přehrada, dozvěděli jsme se nějaké informace o tomto vodním díle. Nicméně chválím každý počin přibližující českému divákovi naši krajinu a památky. Není totiž nutné vyrážet vždy za hranice ČR, když je u nás tolik pěkných věcí a přírody. Nejen proto hodnotím seriál Zpět k pramenům třemi pramenitými hvězdami ***. ()

Reklama

Maynard. 

všechny recenze uživatele

Tenhle seriál se mi líbí, nejen pro to, že sem náruživý vodák tělem i duší, ale i pro to, že tenhle seriál je parádně uklidňující... Je zajímavý sledovat přiběhy jednotlivých řek, od soutoku až po samotný pramen. A to mě napadá hnedka jedna písnička - Půjdem zpět k pramenůůům, k vodě a kamenům... :o). Je to sice takový béčko, ale chytlavý jak zvon. Je vidět, že Luděk Munzar přesně ví, o čem mluví a že má k české přírodě více než vřelý vztah. Navíc je to moc dobrej nápad vydat se na cestu k samotnému pramenu řeky. Některé prameny jsou téměř neobjevené, některé naopak, ale všechny mají pro řeku existenční důležitost :o)). to sou mi kecy takle po ránu... ()

Kovaja 

všechny recenze uživatele

Poslední z trilogie o putování pánú Munzar-Ludvík nas tentokrat seznamuje s našima řekama a jejich pramenama.Pekné povídání pana Munzara a jeho tradiční zatlucení cedule a polození hrnícku pro pocestné,urcite potesí jiz tradicne skvela titulni pisen od Ludvíka.Neda se to popsat jinak nez skvela prace.-Půůůjdem zpět k pramenůům,k vodě a kamenům,zpět k pramenůůům ()

Leonora 

všechny recenze uživatele

Dodatečně a s odstupem let odebírám hvězdičku za ten dementní a příšerně zpívaný hit, který cyklus provází. To je ostatně tragedie u všech páně Munzarových a spol. chvályhodných počinů tohoto typu. Munzar svým způsobem navazuje na Čáslavského, který ovšem díky své orientaci na pamětníky zákonitě nemohl zaujmout širší spektrum diváků. Na Munzara pak zase navazuje Cílek se svým novátorským pohledem na krajiny kulturní. Už si jenom dovolím malou poznámku k těm, kteří tento a ostatní tyhle pořady poslali do horoucích pekel: Každý, kdo nechápe význam vychovávání národa ke vztahu k přírodě a pamětihodnostem je NAPROSTÝ křupan a v zájmu civilizace by se raději neměl množit... ()

Galerie (6)

Zajímavosti (7)

  • Původně se dokumentární cyklus “Zpět k pramenům“ mohl dočkat 24 dílů, ve kterých by bylo zmapováno 64 pramenů řek. Nakonec se natočilo jen 13 dílů, ve kterých jsme mohli vidět prameny 44 řek z celé České republiky. (Stocki)
  • Z původního dvoustránkového námětu během několika let vzniknul osmdesáti stránkový námět a samotné natáčení s průvodcem začalo 18. května a skončilo 5. června 2004. (Stocki)

Reklama

Reklama