poster

Zpět k pramenům (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2005, 14x20 min

Scénář:

Bedřich Ludvík

Kamera:

Josef Nekvasil

Hrají:

Luděk Munzar
 • Maynard.
  *****

  Tenhle seriál se mi líbí, nejen pro to, že sem náruživý vodák tělem i duší, ale i pro to, že tenhle seriál je parádně uklidňující... Je zajímavý sledovat přiběhy jednotlivých řek, od soutoku až po samotný pramen. A to mě napadá hnedka jedna písnička - Půjdem zpět k pramenůůům, k vodě a kamenům... :o). Je to sice takový béčko, ale chytlavý jak zvon. Je vidět, že Luděk Munzar přesně ví, o čem mluví a že má k české přírodě více než vřelý vztah. Navíc je to moc dobrej nápad vydat se na cestu k samotnému pramenu řeky. Některé prameny jsou téměř neobjevené, některé naopak, ale všechny mají pro řeku existenční důležitost :o)). to sou mi kecy takle po ránu...(8.4.2012)

 • Lavi
  ****

  Pokud jde o české dokumentární cykly tak....jen houšť. Tohle jsou hezké, zajímavé a základní informace, možná teda těžící z popularity "rozhleden", každopádně dívat se na pana Munzara s hrníčkem v ruce (já i on) tomu se říká pohoda. Nutno poznamenat, že mám za sebou semestr hydrologie. To asi člověka deformuje.(23.3.2006)

 • Idego
  ***

  Omluvte prosím a ignorujte následující text, který nic nevypovídá o seriálu samotném: Povinná součást hodin zeměpisu s prof. Dvorníkem v našem skromném ústavu... Tento dokumentární cyklus navždy zůstane v našich srdcích jakožto památka na nezastavitelné záchvaty smíchu, které v nás vyvolávala už úvodní znělka :) A jakmile se ozvalo souvětí "obligátní hrneček" - to byla teprve erupce :)(22.1.2008)

 • rigby
  ****

  Tento seriál mám moc rád. Asi by šel natočit lépe, i s lepším komentářem, ale i tak se mi líbí. Ke spoustě pramenů jsem se už také vydal a tohle objevování mám rád. Je to takové dobrodružství. A řeky a potoky mám rád, však celý život se motám někde podle Jizery. Navíc pánové nachystali spoustu hezkých obrázků nejen ze země, ale i ze vzduchu.(11.4.2016)

 • monolog
  *****

  Tenhle seriál se mi moc líbil. Taková ta jeho atmosféra harmonie a klidu. Navíc tolik krás naší malé republičky je tu ukázáno, že se člověk až diví, kolik jich je. Řeky miluju, ne nadarmo jsem u jedné každý víkend žil. Jihlava je moje řeka. Na našem úseku kolem chaty (+- km) byste mě mohli najít ve vodě pořád. Nebo u vody, kolik já jen proseděl večerů a nocí na rybách. Někdy úspěšných a někdy ne. Kolikrát já se koupal v chladivé vodě téhle říčky plné ostrých kamenů během parných letních dnů. Kolik hodin práce mi dalo zpevňování břehů a čištění koryta? To už nikdy nespočítám. Ale jedno vím jistě, že jejich počet bude jen narůstat, protože řeka je mojí součástí. Řeka si mou náklonnost zajistila do konce života. Tenhle seriál je i krásně filozofickej, plnej těch příjemných myšlenek, který vás napadají takhle v neděli odpoledne, když ležíte na dřevěným můstku vystrčeným do řeky, s jednou nohou ve vodě, stéblem trávy v zubech a koukáte na azurové modré nebe. Když na vás svítí sluníčko, topoly nad vámi šumí v celé své ztepilé kráse sta metrů, ptáci pokřikují a štěbetají všude kolem. Občas mlaskne nějaká ryba jak lapá po vzduchu a užovky v hektickém plácání zabíjejí svou kořist v podobě malých rybiček. Když vám na koleni přistane malá modrozelená vážka, tak to je ta chvíle, kdy máte přesně tu stejnou náladu, jaká plyne z tohoto seriálu. Jedno moudro jsem si z něj zapamatoval a určitě ani tvůrcům nebude vadit, když se tady s vámi o něj podělím. Myslím, že by to mělo být jakýmsi mottem života každého člověka, kterému záleží na světě kolem něj. Je to z dílu sedm, Jizerské prameny. Člověk se narodí, žije a míří ke smrti. I kdyby udělal jakékoliv chyby, nikdy se už nemůže vrátit na počátek své cesty životem. Ten úžasný zážitek putování zpět v čase, až ke zrození, mu umožní jenom cesta proti proudu řeky - zpět k pramenům. A když je člověk vnímavý a dívá se kolem sebe, může se stát, že cestou k prameni řeky pozná věci, které mu umožní dojít i k prameni sama sebe. Čistou mysl a nezkalený pramen.(10.2.2006)

 • - Luděk Munzar vždy u každého pramene položil hrneček s logem pořadu, celkem jich takto položil rovných 50, deset zbývajících bylo určeno k propagaci a proč toto tvůrci dělali? V dobách minulých totiž stávaly u pramenů a studánek plechové hrníčky pro poutníky a poutnice. (Stocki)

 • - V díle "Prameny přítoků Moravy" Luděk Munzar říká, že v Troubkách byla povodeň v roce 1999. Ovšem povodeň tam byla v roce 1997. (151kbar151)

 • - Nápad natočit dokumentární seriál o pramenech českých ,moravských a slezských řek se v hlavě Bedřicha Ludvíka zrodil již v roce 1999. Dramaturg Milan Vacek projevil o námět zájem ale pak se až do jara roku 2004 nic nedělo. (Stocki)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace