Země krásná neznámá (TV seriál)

• Česko

Přežijeme na naší planetě?

• Francie

Vu du ciel

Planéta Zem zhora

Earth from Above

Dokumentární

Francie, 2006, 24x67 min

Armand Amar

Toto je jeden z dokumentárnych filmov, ktoré môžem pozerať stále dookola a nikdy ma nenudia. Naša zem je krásna, ale pravdou je, že pre mnohých naozaj neznáma. Takto aj potom náš svet vyzerá. Je to z dôvodu, že dnes väčšina ľudí na svete (hovorím o vysokom % obyvateľstva tejto zeme) - bez ohľadu na vek - sa viac zaujíma o sociálne siete, ktoré často aj zdravým ľuďom vymývajú mozog. Potom ďalšia skupina ľudí na svete žije v úbohých podmienkach a potýka sa s chudobou a nevzdelanosťou nielen v rozvojových krajinách a ďalšia skupina ľudí sú politici, diktátori a podobné individuá, ktoré svojim konaním dostávajú tento svet do ešte väčších problémov, pretože priorita sú prachy a moc. Tak niet divu, že naša zem vyzerá ako vyzerá. Niet divu, keď človek je tvor s tendenciou sebadeštrukcie, ktorý hľadá len dočasný zisk a dočasné blaho. Preto je problém dostať oficiálne a zásadne do zákonov využívanie alternatívnych zdrojov energie na najvyššej úrovni, preto sa napríklad priehrady stavajú na miestach, kde treba vyrúbať "štvrtinu " amazonského pralesa v južnej amerike, ktorý nám zabezpečuje 20% kyslíka na zemi a podobne.. Myslím, že nikomu neuškodí, keď si častejšie pozrie programy ako napríklad Viasat, Discovery alebo National Geografic..(4.10.2012)

Tak, ako som si už dávno myslel, plasty nás všetkých zabijú. Najskôr sú na rade zvieratá, napríklad albatrosy, ktorým sa v žalúdku našli golfové loptičky, guľôčky z dezodorantov, plastové sáčky a malý detský plastový samopal. Ľudia prídu na rad neskôr a sofistikovanejším spôsobom. Začína sa to možno v Číne, kde náš elektronický odpad, naše vzácne počítače separujú v neľudských podmienkach a miestne deti majú v tele trojnásobnú koncentráciu ortuti oproti čínskemu priemeru.(24.2.2013)

V každém díle uvidíte další a další ekologickou katastrofu. A co to způsobilo? Naše roztahovačnost, bezohlednost, vymrdanost a politika sraček nadvládních společností. Jestli se hodně rychle nevzpamatujeme je konec nevyhnutelný, a i tak pochybuji, že máme nějaké šance na nápravu. "Všechno je živé a všechno je vzájemně propojené." Jakmile se jeden druh přemnoží, nastane hotová zkáza(naruší se rovnováha, která se vytvářela miliardy let), nejvíc přemnožení jsme zatím MY, jsme všude, i tam kde nemáme být, MY jsme ten největší problém - druh bez přirozeného nepřítele, ale ironicky nepřítel všeho živého. Chtělo by to trochu zredukovat, ale je to bez světové války vůbec možné? Lidi, nerozmnožujte se, uvědomte si ten problém sakra, neničme si vlastní domov! Jste li jiného názoru, doporučuji nějaký poloautomat přiložit k hlavě a lehce stisknout spoušť, stejně v sobě nic dobrého nemáte. Radikální, co myslíte?!(25.2.2016)

Nízký počet hodnocení tady na CSFD mě u tohoto dokumentu docela udivuje. Vždyť běží na veřejnoprávní televizi - vidět ho může snad každý, a přesto je tu jen 42 hodnocení. I to je důkazem toho, že lidi nezajímají takovéto zprávy, protože jim říkají, jak svým rozmařilým životem ničí Zemi. A ji neničí jen nejbohatší vrstvy, ale téměř všichni. Vše je to jen otázka nabídky a poptávky, otázka rovnováhy. Někde se odebere a jinde něco vznikne. Lidé jsou ovce, které kvůli svému blahu zničí klidně celý svět. Je to smutné, ale je to tak. :-( Dokument jako takový je velmi dobře natočen. Přestože jednoznačně straní ekologickým snahám ochránců přírody, snaží se být objektivní a zbytečně netlačí na pilu. Pro mne jasných 5 hvězdiček.(13.8.2011)

Dokumentárny seriál, ktorý prináša snáď všetko o našej planéte. Analyzuje minulosť, rozpráva o súčasnosti a robí vyhliadky do budúcnosti. Pozerá sa realisticky na situáciu, prináša riešenia a sám voči sebe nie je pokrytecký, ale povie, ako sa veci majú. Prináša nádherné scenérie a pohľady na našu Zem. Precestujeme s ním miesta o ktorých by sme možno ani nesnívali a hlavne o mnohých možno viacerí ani nevedia. Rozoberá problémy, ktoré nás a našu Zem trápia. Yann Arthus-Bertrand sa tým pre mňa zaradil do špičky veľkých ľudí. Nech už máte akýkoľvek pohľad na globálne zmeny životného prostredia, dôkazy ktoré tu odznievajú sú neodškriepiteľné a vypovedajú o nás a Zemi veľa. Ľudia, ktorí na tomto pracovali si zaslúžia veľké poďakovanie. Ak by som mal doporučiť nejaký prírodovedecký seriál, isto by to bol tento. Na svoju dobu bol priam vizionársky, lebo po rokoch je zaujímavé sledovať jeho pravdivosť. Zaraďujem ho medzi tie najviac antikomerčné diela vôbec. Nebojí sa povedať pravdu, je až priam depresívny, ale ponúka aj veľkú nádej. Ak milujete ako ja túto Zem, ktorá nám je daná od Boha, tak tento cestopis, či ak chcete prírodovedný skvost, by ste nemali vynechať. Tak malý a tak krehký svet, ale najmä nádherný, ktorý je svetielkom nádeje Vesmíru.(28.9.2012)