Šípková Růženka aneb Spící krasavice

(festivalový název)

Animovaný / Loutkový / Krátkometrážní / Pohádka

Japonsko / Československo, 1990, 22 min

Jan Müller

Šípková Růženka trochu jinak aneb "Jak to bylo doopravdy". Předně je třeba zmínit, že rukopis Studia Jiřího Trnky je zcela zřejmý již na první pohled. Loutky (ty jsou ovšem Kawamotovy) jsou krásné, stejně jako do nejmenšího detailu propracované prostředí a život vdechující animace. Vyznění příběhu je velmi fatalistické a poměrně syrové, přes svou civilnost má chvílemi až mrazivou atmosféru. Mmch jde patrně o jediný snímek, kde ŠR odhalí ňadra..:)(8.11.2008)

Velmi příjemné překvapení. Při loutkovém filmu nám koprodukce s Japonskem neskutečně svědčí, zejména co se zpracování předlohy týká. Toto skutečně není klasická ospalá pohádka, ale dospělácká nadinterpretace, která má svůj smysl a je podobně invenční jako Goethova Růžička. A samozřejmě vyprávění Daniely Kolářové tomu dodává přirozený půvab zabraňující nevkusu.(23.10.2012)

Kawamoto před projekcí řekl, že tahle Šípková růženka je jiná, než jak známe z pohádky, protože nese Freudovské prvky.. a díky tomu se stala asi mým nejoblíbenějším animákem, protože to, v co příběh vyústí, je svým způsobem kouzelné :-) BTW nenechte se zmást tím, co tu píše hobit...(12.7.2005)

I když na režijním postu byl japonský tvůrce, který zároveň stojí i za výtvarnou stránkou filmu, inspirace klasickou českou loutkářskou školou a jmenovitě Trnkou se nezapře. Kawamoto je Trnkův fanoušek a svůj snímek pojal jako hold našemu klasikovi. Se starou a všeobecně známou pohádkou o šípkové Růžence se vypořádal po svém a nutno říct, že jeho verzi mám za neskonale bližší pravdě, než tu, co známe z knih našeho dětství a z hraných filmů. Film má poetickou náladu s baladickým temným podbarvením, zajímavé výtvarné pojetí a v neposlední řadě erotický náboj, což je u loutkového filmu rarita. Celkový dojem:95 %.(25.10.2009)

Klasická pohádka jak jí (ne)znáte. Trnkovské loutky, animace, atmosféra. To vše je na první pohled patrné a slibuje klasickou pohádku v klasickém stylu. Ale jen do té doby než se začne odvíjet příběh. Ten už zdaleka klasický není. Od formy vyprávění v ich formě, přes netradiční zápletku a ještě netradičnější závěr. Tyhle nové prvky ale působily hodně osvěžujícím dojmem, takže nuda nehrozila ani v jediné minutě.(3.6.2016)