Reklama

Reklama

Středozemní moře - moře nás všech

(TV film)
  • Francie Méditerranée, notre mer à tous
Francie, 2014, 84 min

Hudba:

Armand Amar

Hrají:

Gérard Darmon (vypravěč)

Obsahy(1)

Monumentálně zachycený život, příroda a obyvatelé v místech, kde se zrodily evropská civilizace a kultura. Další z velkých filmových projektů francouzského filmaře Y.-A. Bertranda (Home, Earth from Above, Human). Středomoří se stalo kolébkou západní civilizace. Vznikaly a zanikaly zde mocné říše. Nalezneme tady původ judaismu, křesťanství a islámu – ke kterým se dnes hlásí polovina lidstva. Ale zrovna tak se zde zrodilo vědeckého poznání. Dochází tu už po tisíce let k mísení obyvatelstva a kultur. Právě tady se lidé jako první naučili společnému soužití. Proč by se Středomoří nemohlo stát příkladem, z jehož zkušenosti by se poučily ostatní části světa? Název Středozemní moře znamená, že je to „moře uprostřed pevniny". Ale nebylo tomu tak vždy. Je zbytkem velkého oceánu, který před více než dvěma sty miliony let pokrýval velkou část zemského povrchu. Když se pak africká deska vydala vstříc eurasijské, začal se zmenšovat, až je obě tektonické desky zcela obklopily. V důsledku dávného mohutného nárazu se začaly zdvihat ostré vrcholy Alp a Pyrenejí a dodnes pomalinku rostou. Pohoří Atlas na území Maroka a Alžírska, Pyreneje ve Španělsku, Alpy ve Francii a v Itálii, ale také řecký Pindos, turecký Taurus a pohoří Libanon ve stejnojmenném státě – Středozemní moře je obklopeno horami. Vznikla tak jakási přírodní kolébka. (Česká televize)

(více)

Recenze (25)

rekkky 

všechny recenze uživatele

Osmdesátiminutové pohlazení na duši, které je z větší části zprostředkováno pomocí záběrů z určité výšky, takže nadhled nefiguruje jen z pohledu vizuálního, ale také z pohledu doprovodného komentáře, protože historické a geografické souvislosti jsou vysvětlovány nádherně. Dalo by se říct, že pro Evropana povinná četba! Skvělé! ()

Desmi 

všechny recenze uživatele

Bertrand u svých filmů používá schválně jemně depresivní monology. Mě to nevadí. Zastávám názor, že působení lidské činnosti na přírodu je potřeba vidět a né přehlížet. Dívat se na ty změny v průběhu let celý život právě jako Bertrand, tak ze mě skalní optimista také nebude. Úchvatné záběry jsou tu jakoby samozřejmé. ()

Reklama

dakarin 

všechny recenze uživatele

Nádherná kamera, překrásné scenérie. Natáčecím týmům všechna čest ;-) Jinak ovšem znalostí skutečné historie se autor trápí pramálo a kulturní tendence si vykresluje čistě účelově k obrazu svému. V nejlepším úmyslu se snaží sloužit své představě o lepším světě. Obávám se, že realitu značně míjí, ale to není ani první, ani poslední :( ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Vynikající dokument o celém středozemním pobřeží, který je plný překrásných záběrů na nejdůležitější města, letoviska či území každé země, jenž se u moře nachází. Ke každé zemi i k danému místu je spousta informací, avšak těch nejdůležitějších, a tak se lehce zapamatují. Celým dokumentem tak kontrastují země tří světadílů - Evropy, náboženské Asie a chudé, vyprahlé Afriky. [431. hodnocení, 24. komentář, 88%] ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Veľmi pôsobivý dokument, nie o mori, ale o živote ľudí okolo Stredozemného mora. Časovo zaberá obdobie od dávnych vekov začiatkov civilizácie až po dnešok. Najskôr ide o získavanie obživy, pestovanie obilia a obchodné cesty po mori, neskôr sa dáva dôraz na náboženstvá, ktoré vznikli v Stredomorí. Judaizmus, kresťanstvo a islam vychádza z jediného Boha a pritom má toľko obetí pri konfliktoch medzi sebou navzájom. Film obsahuje výlučne letecké zábery, to ma dosť prekvapilo, a nie sú to zábery hocijaké. Čo scéna, to umelecké dielo, prejdeme si, teda polietame si po všetkých dôležitých mestách a miestach Stredomoria a okolia. Komentár v českej verzii číta Alfred Strejček, jeho „dokumentárny“ hlas by som dokázal počúvať aj bez obrazu. Mierové a ekologické posolstvo filmu vyznieva trochu depresívne, keď si človek uvedomí dnešnú situáciu, a záver venovaný Líbyi a utečencom tomu nahráva. –––– Olivovník není jen strom, je to symbol. Středomoří končí v místech, kde už nerostou olivovníky. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (2)

  • Ve 40. minutě dokumentu komentátor nepravdivě uvádí vrchol Římské říše v roce 27 př. n. l. Tento letopočet byl určen nejspíš kvůli nástupu vlády Augusta. Komentář doplňuje i vizualizace mapy. Británie byla však přičleněna k Římské říši až za vlády Claudia (41-54 n. l.). Největší územní rozmach Římské říše byl pak až za vlády Traiana kolem roku 117 n. l. (sardakutar)
  • Všetky zábery vo filme okrem máp sú letecké. (Autogram)

Reklama

Reklama