Daiteiden no joru ni

Daiteiden no yoru ni

Until the Lights Come Back

Japonsko, 2005, 132 min

Tecuo Nagata

Je večer 23. prosince a třináct miliónů Tokijčanů si kvůli obrovskému výpadku proudu dává černou hodinku. Ta se protáhne až do rána, takže je dost času, aby se spolu stihly proplést osudy několika párů/nepárů. Takashi Minamoto - autor tohoto jemného japonského "Love Actually" je nepochybně horší scénárista než Richard Curtis, zato ale zajímavější režisér. V 大停電の夜に se mu s pomocí tmy a tichého jazzu podařilo stejně jako v "Tokyo Tower" navodit úžasně intimní atmosféru mezi mrakodrapy přelidněné metropole.(28.6.2006)

Kvalitní snímek nejen po herecké stránce. Scénář společně s dialogy je ukázkou pevné kostry, kterou jen tak něco neotřese. Zprvu jsem se sice nemohl pořádně ponořit do všech příběhů jednotlivých postav, jenomže čím víc se film blížil ke konci, tak tento pocit upadal. Celkem fajn podívaná s ne příliš známými herci, která má určitě co nabídnout.(28.2.2018)

Perfektní film, který je postaven na příbězích několika lidí, jejichž linie se tu a tam občas s někým protnou, a výpadku proudu, "Blackout", který v tomhle snímku má neskutečnou atmosférickou "moc". Celkovou atmosféru a smutné příběhy jednotlivých postav krásně dokresluje jazzový soundtrack. Celý snímek nás provází nádherné vizuální zpracování. Vrcholem filmu je příběh čekání basisty na svoji dávnou lásku či příběh o návratu z kriminálu po 6 letech. Basista provozuje bar, který je zastrčen do jedné z postranních ulic v Tokiu, ale vytváří tu správnou jazzovou atmosféru. Když se seznámí s dívkou, která naproti jeho baru provozuje obchod se svíčkami, tak v době blackoutu se dají do řeči a ona nádherně se svými svíčkami vydekoruje jeho celý bar a i část ulice, což ještě o to více vynikne při vrcholné scéně při které ještě začne sněžit, nádhera. Ve spojení s krásně vystavěnou atmosférou na základě výpadku proudu, se kterým tu souvisí, že lidé se proberou z toho všedního shonu a začnou mít k sobě mnohem blíže, je film postaven do pěkné roviny. Za krásný film se musím tímto náležitě odměnit svým hodnocením. Skvělý zážitek.(5.12.2010)

V tomhle filmu se dá najít tolik významů a kladů, že se je nebudu pokoušet sem vymyslet. Vybral bych ten pro mě asi hlavní - ztvárnění toho, jak při velkém výpadku všichni konečně zpomalí a najdou si čas promluvit si s někým. Atmosférická dokonalost.(2.4.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $2,101,308(7.8.2010)