poster

Dvanáct zlatých medailonů

 • Hong Kong

  Shi er jin pai

 • Hong Kong

  十二金牌

 • anglický

  The Twelve Gold Medallions

Akční / Drama

Hong Kong, 1970, 101 min

 • majo25
  **

  Klasické akčné wuxia s pár známymi tvárami, ako napr. vo vedľajšej roli Feng Ku (ten tu nie je ani uvedený, ako pozerám). Dialógy sú klasicky trápne a akčné súboje smiešne. Dokonca aj s tými wuxia efektami to už prepískli, riadny bizarre pri tých niekoľko desiatkách metrov dlhých letoch. Páčila sa mi ale celková atmosféra a niekoľko podarených scén v exteriéri, ktoré si na týchto filmoch najviac cením. Už už som chcel dať o hviezdu nahor, ale finálový súboj ma vrátil spät do reality. Pri niektorých dialógoch a hláškach si divák má chuť trhať vlasy :-) ("Otče, otče, dcero, otče, sestro, otče, bratře, bratře, dcero, otče, otče, otče, ...).(20.4.2015)

 • miklaras
  ***

  The Twelve Gold Medallions je hodně klasické wuxia pian, kterému dominuje Yueh Hua, coby statečný generál, který se musí postavit i svému mistrovi, ab získal dvanáct zlatých medailonů a zabránil zlu v jeho rozpínavosti. Bohužel patří The Twelve Gold Medallions režiséra Ching Gonga k topornějším snímkům své doby se slabou choreografií, která musí být často prostříhávaná, aby nedopadla ještě hůř, což filmu strašně ubírá. A to chorografem nebyl jen Chui Yee Ang, ale i tehdy mladičký Sammo Hung sbírající zkušenosti. Kromě Yueha Hua jsou tu k vidění ještě Ching Ping, Wong Chung Shun nebo Ku Feng. Na disku od Shaw Bros je ještě výborný dokument o wuxia, ve kterém se divák může o žánru dozvědět poměrně slušné informace. 5.5/10(8.11.2008)

 • MaedhRos
  ****

  Skvělý old-school wuxia film, jemuž k dokonalosti chybí jen velmi maličko. Poměrně klasický příběh o obraně vlasti před nepřítelem, o patriotických hrdinech a morálních dilematech, která musejí řešit, stejně jako o podlých zaprodancích, kteří je před ona dilemata staví, nijak zásadně nevybočuje z řady podobně laděných wuxia snímků konce 60. a počátku 70. let - ale šlape jako dobře promazané hodiny. Akce a souboje jistě neuspokojí kung-fu fandu namlsaného souboji z 36. komnaty. Na střih a na (poměrně primitivní) speciální efekty se spoléhá hodně - ale nemůžu říct, že by mi to nějak zásadně vadilo. Svým způsobem to přispívá k žánrově čisté atmosféře snímku. Film disponuje skvělým hereckým obsazením, v němž figuruje nejedno velké jméno ze staré SB gardy, přičemž asi nejvíc září Ching Miao v hlavní záporné roli - i když Yueh Hua se samozřejmě nikterak nenechává zahanbit.(1.2.2009)

 • keoma26
  ****

  velké překvapení, sice trochu dřevní, ale zato poctivá wuxia poetika, těžkopádné bojové scény, rány ovšem o to víc "bolí", ať už bičem nebo krempou, hlavně létací choreografie je správně vyšinutá (viz "pustíme tě, když dokážeš šlápnout na zem"), emancipovaný přístup k ženským postavám nekončí jen u silné hlavní hrdinky, ale promítá se i do soubojů,které nešetří vůbec nikoho...(12.2.2013)

 • - Akční režii měli na starost akční režiséři Sammo Hung a Simon Chui. (Epistemolog)

 • - I když se děj odehrává v císařské Číně před několika staletímy, lahvička kapaliny, kterou Miao Lung (Yueh Hua) používá k čištění kamene, má moderní červenou plastovou zátku. (Epistemolog)